Jump to content

Consum eronat E60 525i


mario_marius

Recommended Posts

Buna! Se poate cumva face ceva pentru ca acel consum care e indicat pe CB sa coincida cu cel real? La mine de ex imi arata 10, 8 l consum dar de fapt e 11,8 aproape. Extraurban imi arata consum 6,2/100 km la viteza 100-100 km/h dar de fapt sunt sigur ca e cu ceva mai mult. Daca ar fi 6,2 real extraurban la 525i ar fi minunat :) Nici nu m-as mai gandi sa imi iau diesel. Am intelese ca la modelele mai vechi mergea rezolvatul problemei prin calibrare sau ceva de genu. E exclus sa fac resoftarea daca aia e singura rezolvare pt ca am inteles ca la resoftare exista si anumite riscuri ... Ma impac cu ideea ca am 5ar 2,5 benzina cu consum de putin peste 6 extraurban :) Mai mic decat da producatorul . Asa masina tot sa ai . Edited by mario_marius
Link to comment
Share on other sites

Nu prea ai ce sa-i faci. Adevarul este undeva pe la mijloc. Cand tu bagi 20 de litri la pompa, platesti 20 insa in rezervor nu intra 20 ci mai putin.

 

am fost de fata cand a facut un nenea scandal si cand au venit cu ceva "galeata" gradata, la 20 de litri era pe la 19 si un pic si cica era OK conform actelor. Am stat acolo si ma minunam cum te pot fura pe fata si legal.

 

Deci, eu nu vad de ce sa iti calibrezi masina cand ar trebui calibrat in alta parte...

Link to comment
Share on other sites

Nu prea ai ce sa-i faci. Adevarul este undeva pe la mijloc. Cand tu bagi 20 de litri la pompa, platesti 20 insa in rezervor nu intra 20 ci mai putin.

 

am fost de fata cand a facut un nenea scandal si cand au venit cu ceva "galeata" gradata, la 20 de litri era pe la 19 si un pic si cica era OK conform actelor. Am stat acolo si ma minunam cum te pot fura pe fata si legal.

 

Deci, eu nu vad de ce sa iti calibrezi masina cand ar trebui calibrat in alta parte...

 

Mda ... sa stii ca la asta nu m-am gandit. Sincer nu bag mereu din acelasi loc benzina dar totusi ca uneori platesc poate mai mult decat primesc e posibil.

Link to comment
Share on other sites

consumul ala instant e oarecum orientativ, si oricum la benzina se simte imediat si cea mai mica panta. Si eu am 6 si sub 6 la 100 de km/h dar cumva rar scot sub 9 medie extraurban... :)

Bine a mea e automata si un model vechi, tu ar trebui sa ai cam cu 10-15% consumul mai mic extraurban, minim.

 

 

LA unele modele se poat calibra din meniuri ascunse, sau la reprezentanta din tester. Se pot aplica niste factori de corectie.

LA 525i ai mai degraba cam 7-8 extraurban, in functie de stilul de mers, trafic etc..

 

Link to comment
Share on other sites

consumul ala instant e oarecum orientativ, si oricum la benzina se simte imediat si cea mai mica panta. Si eu am 6 si sub 6 la 100 de km/h dar cumva rar scot sub 9 medie extraurban... :)

Bine a mea e automata si un model vechi, tu ar trebui sa ai cam cu 10-15% consumul mai mic extraurban, minim.

 

 

LA unele modele se poat calibra din meniuri ascunse, sau la reprezentanta din tester. Se pot aplica niste factori de corectie.

LA 525i ai mai degraba cam 7-8 extraurban, in functie de stilul de mers, trafic etc..

 

eu ziceam ca imi arata 6,2 consumul mediu, ca cel instant pot sa il fac sa imi arate cat vreau eu.Chiar se contrazicea cu mine odata unu ca el a mers cu un 5ar 2.5 diesel si ca la ala el a vazut 6 litri consumu urban (evident era cel instant). Sincer la cel instant nu prea ma uit caci uneori ma sperie valoarea aratata la anumite turatii :) Consumul mediu a fost facut doar extraurban pe distante de 3-400 km . Macar voi putea lauda masina la momentul vanzarii ca ce consum bun are (cu dovezi pe BC :))

Edited by mario_marius
Link to comment
Share on other sites

]] Cand tu bagi 20 de litri la pompa, platesti 20 insa in rezervor nu intra 20 ci mai putin.

 

Eu am incercat chestia asta cu estimarea corecta,ca sa nu-i spun furat.Daca intri in meniurile ascunse la punctul 6(la E60,E90) ai cantitatea totala de combustibil din rezervor.Poti calcula cat ai bagat la pompa cu cat iti estimeaza tie(facand diferenta).De fiecare data cand am incercat,atat la pompa cat si la mine in bord cantitatea de combustibil introdusa a fost la fel. Concluzia:nu te fura nimeni....acuma puteti incerca si voi...e interesant dealtfel...

Link to comment
Share on other sites

Eu am incercat chestia asta cu estimarea corecta,ca sa nu-i spun furat.Daca intri in meniurile ascunse la punctul 6(la E60,E90) ai cantitatea totala de combustibil din rezervor.Poti calcula cat ai bagat la pompa cu cat iti estimeaza tie(facand diferenta).De fiecare data cand am incercat,atat la pompa cat si la mine in bord cantitatea de combustibil introdusa a fost la fel. Concluzia:nu te fura nimeni....acuma puteti incerca si voi...e interesant dealtfel...

 

Eu spun una si tu spui alta...

 

Eu nu am verificat E60 vs. pompa. Ci pompa vs. ceva calibrat (gradat) iesea mai putin la pompa. Aproape un litru in minus la 20 de litri. Vazut de mine cu ochii mei.

 

Oricum, consumul real este dat de nr. de km parcursi / banii platiti dar exista o eroare si la pompa nu numai la masina.

Link to comment
Share on other sites

mie nu imi arat BC, ca nu am la a mea dinasta mai avansat. cuosumul dat la mine la 525i e facut plin-plin... si asa ar trebuii sa faci si tu sa te lamuresti... Chiar cu litrul ala lipsa de la pompa ar trebuii sa iti faci o idee mai realista a consumului, si repet, se calibreaza cu tester..

 

Normal ei zic ca nu ai voie sa ai variatii mai mari de 5% fata de metoda plin-plin, daca e mai mare diferenta baga "fortat" o corectie mai mare din tester..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mie tot la un e39 525d imi arata in oras cu 1,5-2 litri pe BC mai putin decat realitatea, si la drum lung cam un litru in minus fata de realitate.

Daca aveam 11l/100km in oras, defapt era 12.5-13. Halal computer de bord. M-ai am acasa un renault clio, daca imi arata 4,2l/100km pai atata e, arata foarte precis.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.