Jump to content

Profilul Politistului Român


Ziggye

Recommended Posts

iti spun eu sigur ca si in prima luna de lucru mai putin de 1500 de lei nu are nici un politist.si daca are si vechine poate ajunge la 1800-2000 pe lun la subofiteri ma refer.....

 

Si nu cred ca isi are rostul acest topic. Cel putin daca e careva tare aici...sa dea o dovada, cand a fost oprit ce i s-a cerut...DE CE A DAT ??? DACA A DAT ??? Nu a auzit de 0800.806.806 ?? Lasati vitejiile astea...ca oricum va referiti 99.9 % la agentii de la serviciul rutier :). Asta reprezinta o mica parte din politie.

 

 

 

 

Ai dreptate referitor la prima parte, dar iar la referirea despre politisti....INCOMPETENT NU ESTE , ci nu are o LEGISLATIE PE CARE SE POATE BAZA !!! LEGILE SUNT FOARTE PROST FACUTE, SI POT FI INTERPRETATE !!! UITA-TE LA AMERICANI...LA GRASANII AIA DE POLITISTI... NU DISCUTA CU TINE, NU PRIMESC REPLICI DE LA CEI OPRITI - DE GENUL STAI CA DAU UN TELEFON SI TE DEZBRAC IMEDIAT...TE DAU AFARA....IL CUNOSC PE X, Y, TE FAC. Acolo daca nu ai respectat ceva ce iti zice el, esti la pamant, incatusat, si cu pistolul la cap daca te opui mai ales. Aia e legislatie, acolo il stii de frica, si pe viitor trecand prin asa ceva, iti spun eu ca in viata ta nu mai faci, mai ales ca iti iei si o amenda de te ustura in fund si puscarie ceva luni bune... Sa ma contrazica cineva, daca nu am dreptate !!!

 

 

pai ce legislatie sa mai le dea cand ei nu o stiu nici pe asta...nu ai vazut ce au facut la constanta...ca ala era oprit regulamentar si ei l-au amendat si incatusat?asta nu e dovada de incompetenta?

Link to comment
Share on other sites

Mai, circula liste cu salarii,am vazut ca se gasesc si pe judete,spre ex. in NT,un agent are de la 650 si ceva de ron pana la 1900ron.Un sef sectie intre 1900 si 3300ron,mie nu mi se par mari.

 

Un agent de politie,cu putini ani vechime,care face munca de teren sunt sigur ca are un salariu de mizerie.

 

Luarea cat si darea de mita se pedepsesc,fiecare isi asuma raspunderea,insa totul pleaca de la bani,infrastructura.

Link to comment
Share on other sites

Suntem pe forum si nimeni nu ar recunoaste ,insa sunt sigur ca multi apeleaza la tiganeala si inventeaza scuze atunci cand sunt opriti si la nevoie mai dau si atentii.

 

Bineinteles, dar ne place sa ne dam catolici.

 

Politistii au salarii foarte mici. Am un prieten care a renuntat din cauza asta si s-a intors in IT.

Link to comment
Share on other sites

Eu n-am dat si nu dau spaga. Nah! In schimb, sunt mielusel, cand ma stiu cu musca pe caciula...

 

@johnny_b

 

du-te tare, acolo in patria democratiei, unde te calca in picioare legea, legal, cu trancanul la cap. :thumbsup:

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

sa mor.

 

si am interactionat de cateva ori cu rutiera, o singura data m-am contrazis cu ei (de fapt el, ca era la produs), in rest mi-am recunoscut vina si am suportat consecintele.

 

Nu cred ca daca faci pe miezul, iti faci situatia mai usoara, dimpotriva.Chiar si daca ai dreptate.

Link to comment
Share on other sites

650 de lei nu are nimeni.Nici politia locala.Au salariu de baza 7-8 sute de lei plus norma de hrana 600 si ceva...iti spun sigur...am un vecin care e la siguranta si incredere...se plimba pe strada cu masina nu e cine stie ce...si ia cam 1500 ron.

 

Nu mai vorbi fara sa stii despre ce este vorba...700...800 poate au in Bucuresti, salariile politistilor locali sunt date de Primarie sau de Consiliul Local (nu stiu exact)...oricum...de administratia locala...care, in functie de zona, de culoarea politica, etc...e mai bogata sau mai saraca :)

 

Spre exemplu, sunt orase unde un politist local are cam 600 - 650 ron salariu...

Link to comment
Share on other sites

recent am auzit ca DGA a dat un comunicat de presa prin care se spune ca nr politistilor invinuiti de fapte de coruptie a crescut cu 65% fata de 2010, un motiv inaintat fiind scaderea salariilor.

 

http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/Business/215091/Avem-de-trei-ori-mai-multi-politisti-corupti-in-2011.html

 

Exemple

 

http://www.mai-dga.ro/index.php?l=ro&t=27

Link to comment
Share on other sites

Alte cateva chestii...am cunoscut acum un an si ceva, la un curs...un politist, ofiter, in Bucuresti. Omul venind aici din nu stiu care oras al tarii (ca si mine, doar ca nu-s politist) ...si statea in chirie...intr-o camera...intr-o casa...undeva la mama dracu :) (l-am dus eu o data cu masina) ...pe niste strazi pline de gropi si de namol (plouase)... Mai statea si cu iubita acolo...

 

Cum poti sa-i ceri tipului sa fie corect cand are un salariu de mizerie si sta cum si unde sta...

 

Referitor la cei de la rutiera...stiu politist care are numai rata la banca 1000 E ...nu mai punem ca mai si traieste (destul de bine :) ) ...are si familie...si casa...si caine...si haine scumpe...etc :)

 

Bun, chiar n-am nimic cu omul, bravo lui...se descurca...ca nu stiu voi ce si cum ziceti...dar eu cand ma opreste unul de la rutiera undeva prin tara (ca prin orasele "mele" ma descurc...) ...zic Doamne ajuta sa vrea spaga :) Si sunt convins ca multi ziceti la fel. DAR, din pacate, la fel de bine...multi dintre cei care fac asta...daca-i intreaba dupa aia cineva la tv ..."politia rutiera e corupta?" ..."DA" ...pai bai bulangiule, cand te opreste ala, zici Doamne ajuta sa-ti ia 50 - 100 ron (sau 200...maxim cat am dat eu unui bulangiu ce pandea prin Busteni ca eu sa depasesc tirurile in spatele carora statusem de ma saturasem pe curbe...noaptea) ...

 

Nu ma deranjeaza cei de la rutiera care ia spaga pentru chestiuni minore...ah...da...m-ar deranja daca ar lua spaga daca m-ar prinde cu 150 prin oras, daca m-ar prinde beat...(lucruri pe care nu le fac insa) ...ma deranjeaza aia care accepta bani de la cei care omoara oameni in accidente rutiere...trecand peste astia de la rutiera...ma deranjeaza aia de la furturi (auto sau din apartamente) ...care-s mana-n mana cu hotii...aia care protejeaza "clanuri" care bat lumea pe strada...etc...aia ma deranjeaza...nu ala de la rutiera care ia si el o mica spaga acolo c-am facut eu nu stiu ce banala chestie...(banala considerand eu chiar si un trecut pe rosu noaptea la semafoarele total aiurea...sau o depasire pe linie continua in linie dreapta...vizibilitate maxima) ...

 

Ah...ca n-ar trebui sa stea ca bulangii in anumite zone cu radarele...asta-i altceva (paradoxal, desi trec frecvent pe rosu noaptea si/sau ziua la semafoare fara rost - nu am nevoie sa ma judecati gresit - stiu ce spun, ce fac si unde...nu va imaginati ca vin cu 100 si trec pe rosu...nu...opresc...ma uit...si trec ...cu toate astea, singurele amenzi care le am pentru viteza...sunt cateva ...vreo trei cu pana-n 70 km/h ...doua pe Splaiul Dambovitei (luate acum multi ani) si una intr-o localitate...si alta cu 87 km/h la iesirea dintr-o localitate in nu stiu care judet al tarii...sosea mare, 3 benzi pe sens parca...pe dreapta doua case si pe stanga stufaris ...deci chiar nu aveam pe cine sa omor...era ziua...nu era nici dracu pe strada...)

 

Am multi prieteni politisti (si poate si dusmani politisti) ...dar...chiar daca-i am, nu pot sa nu zic ca multi sunt niste bulangii (nu prietenii mei, evident:) )...si ca stau cu radarele total aiurea...in zone nepopulate...in sensul ca nu prea ai ce pieton sa omori...spre exemplu mi se pare mult mai periculos sa mergi cu 70 ziua pe o strada mai aglomerata...decat sa mergi cu 90 noaptea pe Vacaresti...

 

Mai am un prieten subofiter la crima organizata pe rutiera...ceva de genu` ...om la vreo 40 si ceva de ani, cu familie (nevasta, copii) ...care-mi spunea ca inainte de micsorarile astea de salariu ...avea undeva la 27 de milioane parca...acum are cam 18...si-mi explica si chiar il intelegeam...el...si nu numai el, ei toti (astia aproape cinstiti, ca 100 % nu bag mana-n foc pentru nimeni) ....se bazau si eu pe salariul ala care pana in vremurile astea...nu mai scazuse niciodata...tot timpul a crescut, putin, dar a crescut...pai normal ca sunt oamenii suparati ...cand stii ca ai salariu 27 de mil (la stat, in politie, deci stabil se presupunea...pana acum cativa ani)...te gandesti ca-ti fac o rata de 8 mil sa zicem...stii ca mai ramai cu 19 mil, care zici ca-ti ajung pentru restul cheltuielilor...sa te trezesti deodata asa cu salariul micsorat de la 27 la 18 (parca asa era) ...si din aia 18 sa dai 8 la banca si din 10 (adica putin peste jumatate din cat considerai ca ai nevoie) sa mai si traiesti...e aiurea...zau....

 

Revenind la ce ziceam mai sus...la tinerii ofiteri (pe care, buni sau rai din punct de vedere moral...ii respect pentru faptul ca au terminat o Academie...unde, chiar daca vrei sau nu...tot trebuie sa inveti...n-ai cum sa termini fara sa te duca mintea destul de mult :) )...am o prietena care a terminat ACAD DE POL in 2010...e subinspector...are 1500 ron salariu...si vorbeam cu ea...chiar ii place ce face, e pasionata de munca ei (bine, eu sper s-o conving sa renunte la politie si sa dea la INM sa se faca judecator/procuror :) ) ...singurul lucru care nu-i place...e salariul...si o cred si o inteleg, chiar e o tipa cinstita, cum sigur sunt multi alti politisti in tara asta, ofiteri sau subofiteri...

 

Adevarat si ca unii se fac politisti doar pentru ca cel mai mult le-a placut TEORIA GENERALA A SPAGII (nu a DREPTULUI :) ) ...ma rog, ca in orice domeniu, politistii sunt si ei oameni, unii mai morali...mai buni...altii mai putin buni si mai putin morali :)

 

Asa si cu politistii de aici de pe forum, cei cativa care sunt...ei stiu poate cel mai bine cum este sa fii cinstit sau nu :) Sau cei care poate citesc pe aici...

 

M-am cam repetat cred pe aici...imi cer scuze, dar cred ca s-a inteles ideea :)

Link to comment
Share on other sites

Ca si exemple, dau doar doua, unul negativ si unul pozitiv:

 

1. ala negativ - eram intr-o zi de vara, pe la MINIPRIX-ul ala din Otopeni (miniprix se scrie, nu ?:) ). Masini parcate peste tot pe-acolo...pe marginea soselei, sub pod, etc. Eu, mergand ca de obicei pe anumite principii, am zis ca n-are rost sa ma beep pe mine si pentru 10 lei (cat costa sa lasi masina 3 ore in parcarea aia privata dinainte de miniprix) sa dau 100 E sa vopsesc o aripa daca mi-o zgaraie vreunul lasand-o pe marginea drumului sau mai stiu pe unde, asa c-am platit si am parcat frumos acolo in parcare.

 

Era vara, cald, mai eram cu un prieten si cu iubitele noastre (femeile cand scapa intre haine nu mai termina de cotrobait), noi ne saturaseram de stat si iesim pe-afara, la sosea...fiind vara si o zi libera pentru mine, eram in pantaloni scurti. Unii politisti (care n-au multa minte, desigur), daca te vad in pantaloni scurti...te trateaza de parca chiar ai fii un "pantaloni scurti" ...iar daca esti la costum se schimba si-ti vorbesc altfel, desi poti sa fii un simplu agent de vanzari (fara a vrea aici sa jignesc in vreun fel aceasta meserie si/sau pe cei care o practica, daca mi-ar aduce bani as face-o si eu :)...si fara a vrea sa spun ca eu as fii "cineva", ca nu-s...dar nici ultimul fraier cum m-a crezut acel politist, vazandu-ma in pantaloni scurti, nu sunt).

 

In sensul ala giratoriu, erau doi politisti cu un LOGAN MCV.

Unul dintre ei, privindu-ma de undeva dintre stele, cu un respect etern, imi zice: "IA ZI MA, CARE-I A TA ?" (referindu-se si uitandu-se la masinile parcate sub pod)...

 

Eu...nevinovat, ca de obicei...ma uit uimit la el si-l intreb: "VORBESTI CU MINE?" EL: "DA MA, CU TINE VORBESC!"

Ce-a fost la gura mea mai departe, cate mi-am bagat si mi-am scos in si din gura lui si-n tot neamu` lui si-n tot...mi-e jena sa va mai spun...

Ne-am injurat frateste vreo 5 minute, ca baietii :)

 

A fost singura oara/data cand am injurat si jignit un politist.

 

In fine, dau sa plec...ma duc spre masina parcata frumos, regulamentar...astia se suie repede in masina, fac sensul si ma asteapta pe dreapta, imediat dupa pod :) Eu, sigur pe mine ca am actele si ca n-are ce sa-mi faca...dau sa plec linistit...cand ma uit...actele nu erau in masina :) Desigur, atunci am luat-o in stanga si m-am plimbat ocolind putin zona aia, n-am mai luat-o in dreapta, inspre ei, ca puteam atunci sa sun pe oricine, ca sigur nu ma iertau, adica sigur nu mai raspundeau la telefoane :)

 

2. ala pozitiv - ma opreste un tip de la rutiera, undeva in Bucuresti ...tot asa...aveam pana-n 70 KM/h. Ii explic si ii spun eu una alta... Omul imi explica frumos ca vad bine ca-s mai multe masini si mai multi politisti, filtru, sefi...etc...si ca regreta, dar trebuie sa ma sanctioneze. Mi-a vorbit frumos, respectuos, fara fente, fara figuri...si...chiar daca m-a sanctionat, va dau cuvantul ca nu-i port pica, nu-s suparat pe el sau ceva, eu am gresit, omul si-a facut foarte frumos meseria si asta este...

 

Pana la urma, asta-i tot ce conteaza, sa fii om...indiferent de ce sau cine esti. Eu la mine la munca vorbesc cu toti la fel de frumos si respectuos, indiferent ca-i un copil de 18 ani de la tara, amarat...sau ca e un politist sau vreun "vagabond", de astia de se cred cam "zmei". Din contra, cu aia amarati sunt mult mai de treaba, pentru ca aia chiar au bun simt si mi-ar fii jena sa fac fente cu ei.Eu fac asta ca asa am fost crescut si ca mi se pare de bun simt. Altii ar trebui sa o faca macar de frica, ca nu stii niciodata peste cine dai, ca nu-s ei cei mai zmei, cum nici eu ...cum nici altii ...si ca intotdeauna poate exista cineva mai "bazat" decat tine :)

 

Iar cu aia care se cred mai "smecheri" decat sunt, normal ca fac urat si ii dau afara-n plm de "bagabontzi". :)

 

Astea-s doar doua exemple...nu ma apuc acum sa povestesc 10...ca n-are rost :)

Edited by hornetb
Link to comment
Share on other sites

650 de lei nu are nimeni.Nici politia locala.Au salariu de baza 7-8 sute de lei plus norma de hrana 600 si ceva...iti spun sigur...am un vecin care e la siguranta si incredere...se plimba pe strada cu masina nu e cine stie ce...si ia cam 1500 ron.

 

Norma aia de harana era cam 500 si ceva de ron (asa zice gogu) la un moment dat o taiasera.

 

Acum iau putin , inainte de taierile de sporuri si 25% din salar , nu lua nici unul sub 30 mil.

 

De unde scoateti asemenea aberatii,daca era minimul peste 3000ron in politie,ar fi existat f putini politisti coruptisi toti isi faceau treaba ca la carte,taiau in carne vie nici nu mai stateau la discutii.

Edited by ionut_marius
Link to comment
Share on other sites

Acum iau putin , inainte de taierile de sporuri si 25% din salar , nu lua nici unul sub 30 mil.

asa se intampla cand vorbeste gura fara cap... sau din auzite :huh:

 

inspectorii de politie nu depaseau nici inainte 2500, iar acum abia daca ajung pe la 1900-2000 lei...

Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu o intamplare pozitiva cu un echipaj de pe MCV acum 2 saptamani .

 

Eram la iesire dintr'o comuna si mergeam sprea Timisoara , eram in accelerare pe la 130 cred ca aveam . Din fata de pe sens opus ma trezesc cu astia ca fac semn cu farurile si vireaza sprea mine :w00t: m'am si speriat .. incetinesc si cand ne intersectam scoate soferul loganului bastonu pe geam si ma opreste .

 

Habar n'am cat de regulamentara a fost miscarea aia din partea lor dar omul a fost foarte de treaba si am vb frumos cu el . Aveam 133 pe radar ( eram in afara localiutatii ) . Se prezinta politicos , imi spune ce am facut si ca e cam mare sanctiunea si sa-i dau actele :w00t:

 

Atunci am facut eu pe prostu ca n-am actele de la masina si am inventat ceva motive si am ramsa uimit la ce mi-a zis .. "nu , nu , eu ti-am cerut actele tale nu ale masinii , nu incepem acum sa ne legam de detalii" :w00t:

 

Dupa ce ii dau buletinul vede unde m-am nascut ( coincidenta era ca era din acelasi loc ) si incepem sa vb una alta unde lucrez si nu stiu ce si imi da actele inapoi :hyper: Am zis mersi si am intins-o de acolo !! Eram multumit ca nu aveam 50 km/h peste limita ca nu ma mai scuza ala . :laugh:

 

 

Intmplari negative am multe ..n-am timp sa scriu acum :laugh: conteaza foarte mult cum vorbeste si cum se comporta "oraganul" .

Link to comment
Share on other sites

Nu mai vorbi fara sa stii despre ce este vorba...700...800 poate au in Bucuresti, salariile politistilor locali sunt date de Primarie sau de Consiliul Local (nu stiu exact)...oricum...de administratia locala...care, in functie de zona, de culoarea politica, etc...e mai bogata sau mai saraca :)

 

Spre exemplu, sunt orase unde un politist local are cam 600 - 650 ron salariu...

 

 

eu vb de politistii care sunt platiti de MAI nu de cei locali(care apartin de primarii).au aceleasi salarii ca cei de la IGSU.Eu am lucrat 4 ani intr-o unitate militare care apartinea de IGSU.adik eu nu shtiu ce salariu luam?aia locali habar nu au de capul lor acu le-a dat dreptul sa mai faca si pe rutierii.

Link to comment
Share on other sites

pe mine m-a oprit o don'soara mai demult, ma luase radarul cu....63 km/h, eu pe banda a doua, practic a sarit in fata masinii...cu un aer de "dumnezeu pe pamant", imi reprosa ca era sa dau peste ea, si ca de ce nu am vazut-o de la 100 km departare, asta in conditiile in care eu eram pe banda a doua, iar pe banda intai mai erau si alte masini...

 

nu are rost sa mentionez cu ce lehamite (din partea ei) a decurs discutia, eram public enemy no1, in BMW si cu 65km/h. ok, am depasit limita legala de viteza, da mi amenda si haidi pa. nu nu, a urmat un proces de constiinta, pe langa faptul ca am stat acolo 20 de min, in conditiile in care aveam toate actele, si trebuia sa ajung undeva ieri.

 

deci excesul de zel si infatuarea e la ordinea zilei. oricat de politicos si amabil ai fi (insa nu generalizez, au fost si politisti care m-au amendat cu zambetul pe buze si cat se poate de amabili).

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Tare as vrea sa se poata face un topic si cu profilul (real) soferului roman.

 

Din topic-ul asta reiese ca soferii sunt toti usa de biserica, din gura le curge numai lapte si miere iar politistii sunt dracu pe pamant, de la primul pana la ultimul. Mai sa fie ! Chiar asa ?

Link to comment
Share on other sites

soldat, confunzi gradul cu functia !

 

eu ma refeream la inspectorii de politie, ca si grad profesional, adica aia cu 2 stelute...

 

cei despre care se vb in linkul dat de tine sunt inspectorii sefi de inspectorate, care au grade incepand de la subcomisar in sus... pana la chestor...

 

si inca ceva, daca ai ajuns sa crezi in interpretarile presei... e pacat !

Link to comment
Share on other sites

asa se intampla cand vorbeste gura fara cap... sau din auzite :huh:

 

inspectorii de politie nu depaseau nici inainte 2500, iar acum abia daca ajung pe la 1900-2000 lei...

 

De ce zici tu de inspectori ? Pana la inspector...primul grad este acela de subinspector...care aveau cam 2000 ron inainte de reduceri si cam 1500 ron acum, ma refer la tinerii subinspectori de politie, fara vechime, normal.

 

Salariul creste odata cu gradul, nu stiu exact cu cat ...posibil ca un inspector sa aiba 1900-2000 ron, dar nu vad de ce ai zis de inspectori ...cand pana la ei sunt subinspectorii :)

 

@X X L : "si inca ceva, daca ai ajuns sa crezi in interpretarile presei... e pacat ! " - (si) aici ai dreptate :)

Edited by hornetb
Link to comment
Share on other sites

 

 

Din topic-ul asta reiese ca soferii sunt toti usa de biserica, din gura le curge numai lapte si miere iar politistii sunt dracu pe pamant, de la primul pana la ultimul. Mai sa fie ! Chiar asa ?

 

Eu unul nu am sustinut si nu sustin asa ceva. Insa din moment ce tu te porti cu amabilitate, si iti recunosti vina, de ce unii dintre ei trebuie sa fie aroganti, mistocari, nesimtiti si NEPROFESIONISTI?

 

O sa imi zici ca sunt ei oameni, ok, dar aflandu-se in exercitiul functiei, nu cred ca au trecute in fisa postului prerogativele enumerate de mine mai sus.

 

PS: de asemenea sunt si de acord cu tine, ca unii soferi au si probleme cu...autoritatea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.