Jump to content

Profilul Politistului Român


Ziggye

Recommended Posts

nu pot sa zic decat ca nu e vorba despre mine, ci despre cineva foarte apropiat mie.

 

arestul preventiv e o masura exceptionala (vezi conventia ptr drepturile omului si europeana), dar la noi e la ordinea zilei.ce conteaza ca in arest esti tratat ca si cum ai fi vinovat, ce conteaza ca in arest interactionezi cu fel si fel de oameni, iar o persoana cu un psihic mai fragil, o poate lua razna in asemenea conditii, iar de acolo iesi ori cu sechele, ori cu antecedente suicidale.

 

pachetul lunar (limitat in kg, l si bucati), restrictionarea unor drepturi, tratamentul gardienilor si vizitele saptamanale sunt ptr cei vinovati, condamnati, sau cei recidivisti cu fapte care prezinta pericol social.la noi e o jungla, iar nevinovatia tre sa ti-o dovedesti singur, cand in CPP scrie clar, ca procurorii trebuie sa ia in considerarea toate probele, deci si pe cele care te-ar disculpa de orice vinovatie.chipurile...

Link to comment
Share on other sites

nu pot sa zic decat ca nu e vorba despre mine, ci despre cineva foarte apropiat mie.

 

arestul preventiv e o masura exceptionala (vezi conventia ptr drepturile omului si europeana), dar la noi e la ordinea zilei.ce conteaza ca in arest esti tratat ca si cum ai fi vinovat, ce conteaza ca in arest interactionezi cu fel si fel de oameni, iar o persoana cu un psihic mai fragil, o poate lua razna in asemenea conditii, iar de acolo iesi ori cu sechele, ori cu antecedente suicidale.

 

pachetul lunar (limitat in kg, l si bucati), restrictionarea unor drepturi, tratamentul gardienilor si vizitele saptamanale sunt ptr cei vinovati, condamnati, sau cei recidivisti cu fapte care prezinta pericol social.la noi e o jungla, iar nevinovatia tre sa ti-o dovedesti singur, cand in CPP scrie clar, ca procurorii trebuie sa ia in considerarea toate probele, deci si pe cele care te-ar disculpa de orice vinovatie.chipurile...

 

Si totusi in SUA , mama democratiei te baga la arest si daca depasesti limita legala a vitezei cu mult , asa ca nu e negrul asa negru nici la noi...

Link to comment
Share on other sites

Oricum, topicul asta e PENIBIL!

 

Totusi, paradoxul e urmatorul. Daca lucrurile merg prost in tara asta, merg din cauza Politiei. Culmea, daca ar merge bine, tot din cauza Politiei ar merge bine.

Asa cum spui si tu, fenomenul e complex.

Tot raul din ROmania pleaca de la coruptie & Co. .

 

Te contrazic un pic,politia in mare parte isi cam face datoria,justitia(judecatorii) ba.

Link to comment
Share on other sites

Te contrazic un pic,politia in mare parte isi cam face datoria,justitia(judecatorii) ba.

 

 

da asa e... :pinch:

 

Mai tineti minte cazul de la galati parca, unde politisti in civil mascati, au ciuruit un nevinovat intr-un passat ziua in amiaza mare?! cand l-u confundat p ala cu un interlop din cauza numelui? soferul e intre patru scanduri, pasagerul a fost ranit si el...

 

SCUZA: GLONTUL (DESI ERAU MAI MULTE) A RICOSAT DIN ROATA, SI A INTRAT PRIN PARBRIZ (ERA MARE GAURA IN PARBRIZ IN PARTEA SOFERULUI)!!! Cat de penibil e?!

 

Acum intreb si eu : credeti ca gaborii aia cretini si CRIMINALI, au patit ceva? legea e doar ptr unii?

 

 

Alt caz:

 

procurolul X pe care il siu eu, de la parchetl dplTB, actiune cu mascatii in Bucuresti, l 6 dimineata, intra peste unu in casa, le pun pistoalele la cap, copiii pe podea...

 

cand ce sa vezi? au gresit adresa...si cu usa sparta la intrare etc. omu i-a dat in judecata, procuroul superior ierarhic lu asta, a clasat plangerea, vezi domne a fos vina omului nevinovat, ca nu le-a deschis usa la 6 dimineata, cand aia au intrat direct peste ei.

 

daca ar fi fost si ala un medium sau ceva, sa prevada totul si sa stea sa ii astepte c o cafea...

 

Si totusi in SUA , mama democratiei te baga la arest si daca depasesti limita legala a vitezei cu mult , asa ca nu e negrul asa negru nici la noi...

 

da, dar mama democratiei iti da si dreptul de a purta arma de foc...la noi autoapararea = criminal. stii ce tre sa faci daca unu vrea sa te taie nu,? sa il lasi sa te taie, si apoi sa raspunzi cu aceeasi forta, cu un obiect asemanator...dar nu inainte de a te taia ala, iarin caz ca nu mori, atunci il poti taia si tu, dar nu mai rau...doamne fereste sa il impusti... <_<

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

deci pe oameni (procurori, politisti jjudiciari) ii doare fix n p.... daca baga la parnaie un om nevinovat, atat timp cat ei "rezolva" un caz. de judecatori nu mai zic, aia nu judeca, cauza in sine, se uita pur si simplu la fata omului si cam atat...prezumtia de nevinovatie e fix frectie.

 

 

cred ca exagerezi un pic!

Romania inca nu este un "stat politienesc"! tarile din vest, mai toate au o asemenea tenta ... doar nu crezi ca cetatenii vest-europeni au niscaiva "gene de moralitate" in lantisorul adn :rolleyes:

 

eu nu am peste de niciunul care sa ma ia de sus sau cu te miri ce aere, de cele mai multe ori iti va raspunde cu aceeasi moneda...mi se pare si normal daca te dai jos la el plin de impresii si fite sa te trateze ca atare...

 

intrutotul de acord!

Link to comment
Share on other sites

cred ca exagerezi un pic!

Romania inca nu este un "stat politienesc"! tarile din vest, mai toate au o asemenea tenta ... doar nu crezi ca cetatenii vest-europeni au niscaiva "gene de moralitate" in lantisorul adn :rolleyes:

 

 

 

intrutotul de acord!

 

suntem pe directia cea buna. :thumbsup: si nu generalizez, or mai fi si gabori prost platiti inca onesti si cu o moraliate inca nestirbita...cel putin sper sa mai fie, dar ei nu au cu ce sa te ajute in cazul in care dai peste colegii lor de la polul opus.

 

iar in trafic, sincer 1 singura data m-a oprit unul (barbat), care mi-a dat amenda cu zambetul pe buze si in spirit de fraterinitate :laugh:

 

dar de vreo 3 ori m-au oprit dudui, care, sa fim seriosi, ori erau NF, ori cred ca sunt miezul din dodoasca...un sictir si un dispret pe care la alti gabori barbati nu l-am vazut.si de obicei eu sunt mielusel, nu ma iau in gura cand stiu ca am comis ceva...dar bine, da mi amenda si lasa morala ca nu m-ai facut tu sa imi tii morala acum (plus se misca slow motion ce n-am vazut).

Link to comment
Share on other sites

In 10 ani de cand am permisul nu mi s-a intamplat niciodata sa se comporte urat vreun politist cand m-a oprit sau sa incerce vreo bagabonteala, vreo japca sau vreun abuz cu mine si niciodata nu am dat nici macar 1 leu spaga. Poate ca am avut eu mai mult noroc decat altii si am fost oprit numai de politisti faini. Bat in lemn si sper sa am parte de acelasi tratament ca si pana acum din partea politistilor de la rutiera. Bineinteles, de fiecare data cand am fost oprit si eu m-am comportat civilizat, le-am vorbit frumos si respectuos, nu am incercat sa-i intimidez sau amenint cu nicio relatie/pila sus-pusa si nici nu am incercat in vreun fel sa le sugerez nici cea mai mica atentie/spaga. Edited by KIP
Link to comment
Share on other sites

KIP , ai avut mare noroc daca ai dat numai peste politisti de treaba :hyper:

 

 

Si eu le vorbesc frumos si cu respect daca imi intoarc favoarea ...

 

Am intalnit si eu oameni seriosi dar destul de rar :laugh:

Edited by sax1987
Link to comment
Share on other sites

KIP , ai avut mare noroc daca ai dat numai peste politisti de treaba :hyper:

 

 

Si eu le vorbesc frumos si cu respect daca imi intoarc favoarea ...

 

Am intalnit si eu oameni seriosi dar destul de rar :laugh:

 

cu orice politist tre sa mergi pe ideea ca e intai om, chiar daca reprezinta o autoritate...daca se dovedeste apoi ca e "gabor" atunci te porti si tu in consecinta.

 

vi se pare normal ca un gabor sa faca uz de forta si limbaj, chiar daca nu se impune, dar tu daca raspunzi cu aceeasi moneda sa fi acuzat de ultraj? ala poa sa isi bage si sa isi scoata, sa se p...pe tine la figurat, dar tu practic tre sa suporti, ca daca nu, esti legat. si nu incepeti ca ii actionezi in judecata, ca stim cu totii ca e frectie.

 

agenda:

 

gabor : politist corupt sau superior tie din orice punct de vedere, miezul din fanta

 

politist : om aflat in exercitarea serviciului, cu bun simt care aplica legea/nu o face el sau o incalca, aflat in slujba cetateanului si nu impotriva sa.s care isi cunoste limitele impuse de legea pe care o apara si o impune.

Link to comment
Share on other sites

fiecare din noi a avut experiente placute sau mai putin placute cu politistii..unii au dat de oameni ok,care iti vorbesc frumos,te respecta,au un vocabular elevat,si incearca sa te faca sa intelegi ca ai gresit,si sa iti accepti sanctiunea in cazul in care o primesti(daca nu te iarta), iar altii de pleava politistilor,neingrijiti,nesimtiti,care te iau de sus, te sanctioneaza chiar daca poate nu meriti,si nu se dezic unei spagi..de aici si opiniile noastre care difera,si chiar nu are rost sa se chinuie nimeni sa ii explice celuilalt cum sta treaba,din prisma experientelor avute in timp cu Politia Romana.
Link to comment
Share on other sites

eu stiu ca sunt si ei oameni, cu familie si copii.si ii inteleg, ca zi de zi au de a face cu fel si fel de specimene, iar rabdarea, psihicul, nervii le sunt pusi la zid in fiecare zi.si nu oricine cred ca se poate face politist, de aceea au si testele psihologice etc...

 

dar nu salariul mic poate fi o scuza ptr cei care incalca legea luand spaga, cum zicea cineva mai sus.la fel cum nu e o scuza nci ptr doctori, nici ptr profesori.

 

dupa mine da, politistii, doctorii si profesorii ar trebui remunerati pe masura, daca vrem sa avem o societate sanatoasa.

 

cultura e baza, sanatatea si siguranta.dar traim in meltenica...si traim dupa cum ne-am asternut, cu totii.

Link to comment
Share on other sites

Atunci, pe acele vremuri, un militian avea o anume demnitate si responsabilitate pentru haina care o purta.

 

Es ai uaz seing, nmic nu mai e ca altadata. Lucru aspru criticat de tanara generatie, priceputa la toate, pentru ca e bine informata. Cah puh.

 

Bad Kip, bad!

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca toti ar trebui sa fim remunerati pe masura.

 

pe masura muncii depuse si rezultatelor avute, nu doar asa de dragul fluturasului.

 

dar eu cred ca astea sunt primordiale, in prima faza...educatia => mai putin oligofreni/mai multa materie censie/mai mult bunsimt, sanatatea => rata mortalitate mai mica, justitia/politia => respectarea legilor si infractionalitate scazuta (de la borfasi la evaziune fiscala).

 

restul vin de la sine. daca ai numai oligofreni(vezi igas= MINISTRU DE INTERNE :pinch: :laugh: ) la ce sa te astepti?

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Es ai uaz seing, nmic nu mai e ca altadata. Lucru aspru criticat de tanara generatie, priceputa la toate, pentru ca e bine informata. Cah puh.

 

Bad Kip, bad!

 

voi vorbiti de timpurile lui ceasca? sper ca nu...desi atunci erau militieni,nu ca nu ar fi si acum.

 

era bine nu? daca ziceai ceva ce nu trebuia si erai saltat de aia care purtau uniforma cu demnitate :goodjob: era bine?

 

era bine cand vecinii sau orice cunostinta era un posibil sifon, si iar erai saltat? era bine...si stiu care era difrenta dintre securitate si militieni, aceeasi care e si acum intre SRI si gabori.

 

tanara generatie e produsul vechii generatii lovita de democratie.la fel cum era si este rolul vechii generatii sa i invete si sa aminteasca celor mai tineri cat de norocosi sunt.

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Abuzuri similare au fost chiar si in America, tara democratiei absolute. Banuiala ca cineva ar fi fost comunist justifica orice abuz al celor cu ochi albastri de dincolo de ocean.

 

sau in asentimentul KKK, pe vremuri.

 

@similea.

nici una. cetateanul trebuie controlat, si manipulat. si vezi similitudinile dintre seuritate/SRI si militie/gabori (nu politisti).

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.