Jump to content

Profilul Politistului Român


Ziggye

Recommended Posts

@ionut_marius: "De unde scoateti asemenea aberatii,daca era minimul peste 3000ron in politie,ar fi existat f putini politisti coruptisi toti isi faceau treaba ca la carte,taiau in carne vie nici nu mai stateau la discutii." - adevarat, ar fi exista MAI PUTINI politisti "corupti"...dar sa nu exageram cu facutul lucrurilor ca la carte, taiatul in carne vie si discutii...ca nu e cazul :)

 

Ca daca ai un salariu de 3000 ron, daca-ti ofera unul 1000 ron...adica 1/3 din salariul tau...nu cred ca nu esti cel putin interesat :)

 

Ah, ca n-ar mai lua/face la fel de multi...adevarat, dar de aici si pana la extrema cealalta, mai e ceva drum...

 

Tare as vrea sa se poata face un topic si cu profilul (real) soferului roman.

 

Din topic-ul asta reiese ca soferii sunt toti usa de biserica, din gura le curge numai lapte si miere iar politistii sunt dracu pe pamant, de la primul pana la ultimul. Mai sa fie ! Chiar asa ?

 

Sper ca nu faci vreo referire la mine :) Pentru ca nu e cazul, eu recunosc ca nu-s usa de biserica, incalc FOARTE DES SI FOARTE MULTE reguli de circulatie, INSA, fara a pune in pericol viata mea si/sau a altora (ex: adica nu depasesc pe linie continua in curba fara vizibilitate).

 

Iar eu chiar vorbesc frumos cu toata lumea la mine la munca si n-am aere de superioritate...si-atunci am aceleasi pretentii, sa mi se vorbeasca frumos, mai ales daca vrea sa ma sanctioneze.

Daca nu vrea sa ma sanctioneze, "o putem da in baietie si fratie" si sa ne vorbim reciproc la per tu :)

 

Eu cel putin n-am zis ca-s toti rai, draci, incompetenti si/sau corupti. Doar marea lor majoritate. Din pacate, cei care nu sunt ca ei, restul, sunt saracii prinsi intr-o lume cu alte principii si valori (adica fara principii si valori), marginalizati, nebagati prea mult in seama, injurati chiar si de proprii lor colegi "cinstiti"...etc :)

 

Dupa cum ziceam, exista si politisti exceptionali, cinstiti, destepti, de treaba si tot ce vrei. Insa, repet...majoritatea dezamagesc, din pacate...

Link to comment
Share on other sites

hornet si max, v-am citat vreunuia vreun post de tot va umflati asa in pene ? Nu m-am referit la nimeni, am scris la modul general.

 

Amice, relaxeaza-te, chiar imi erai si-mi esti simpatic, eu cel putin (nu stiu de max) nu m-am umflat in pene, nu m-am suparat, doar glumeam si-ti vorbeam la modul simpatic si frumos :)

 

p.s. poate doar m-am simtit putin cu musca pe caciula...ca nu-s sofer ingeras sau cum ziceai tu :)

Edited by hornetb
Link to comment
Share on other sites

Norma aia de harana era cam 500 si ceva de ron (asa zice gogu) la un moment dat o taiasera.

 

 

 

De unde scoateti asemenea aberatii,daca era minimul peste 3000ron in politie,ar fi existat f putini politisti coruptisi toti isi faceau treaba ca la carte,taiau in carne vie nici nu mai stateau la discutii.

 

 

asa se intampla cand vorbeste gura fara cap... sau din auzite :huh:

 

inspectorii de politie nu depaseau nici inainte 2500, iar acum abia daca ajung pe la 1900-2000 lei...

 

Cu toate sporurile asa ajungeau astia de la politia locala din Constanta , spor de noapte , de hrana , pericol..bla bla . De la rutiera luau cam 25 mil pe luna agentii sefi si erau ofticati toti pe astia de la locala.Acum iau 18 mil agentii sefi pe luna.

Daca nu stiti macar nu mai scrieti tampenii , decat sa jigniti aiurea.

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut parte si de intamplari negative si pozitive, cum e si normal de altfel:

Negativ: ma loveste unu in spate si ma scoate pe mine vinonvat dupa ce se intervine pe langa politist, atunci am ramas masca tinand cont ca asa ceva era aproape inmaginabil.

Pozitiv: in Bz, am plecat de la semafor, pe undeva ascunsi un echipaj nemarcat iar mai sus ma opreste.Mie imi era teama sa nu fi avut viteza mare si sa fie de permis, si nu aveam centura pusa.Cand m-a oprit si mi-a vorbit frumos mi-a comunicat ca am avut 72 km/h si ca nu am centura, am fost asa de relaxat incat i-am zis ca are dreptate, recunosc ca am gresit si nu am nimic de comentat.Dupa 5 min mi-a intocmit proces verbal cu amenda de "X" lei si pentru centura mi-a dat doar avertisment.M-a iertat pentru centura fara sa ii cer eu, un lucru frumos din partea lui, ulterior am luat si eu o sticla de suc si ceva de rontait si le-am dat, ma simteam vinovat.

Link to comment
Share on other sites

Cu toate sporurile asa ajungeau astia de la politia locala din Constanta , spor de noapte , de hrana , pericol..bla bla . De la rutiera luau cam 25 mil pe luna agentii sefi si erau ofticati toti pe astia de la locala.Acum iau 18 mil agentii sefi pe luna.

Daca nu stiti macar nu mai scrieti tampenii , decat sa jigniti aiurea.

au taiat-o doar o luna.dar luna urmatoare sau peste 2 luni s-a dat inapoi si cea dupa luna care nu au luat-o....scuze de exprimare...intelegi tu:).la normal de hrana ma refer.

Edited by Catalin**
Link to comment
Share on other sites

Amice, relaxeaza-te, chiar imi erai si-mi esti simpatic, eu cel putin (nu stiu de max) nu m-am umflat in pene, nu m-am suparat, doar glumeam si-ti vorbeam la modul simpatic si frumos :)

 

p.s. poate doar m-am simtit putin cu musca pe caciula...ca nu-s sofer ingeras sau cum ziceai tu :)

 

hornet, zici ca ne cunoastem de ieri si nu stii de gluma. Vrei sa vorbim numai ca pe holurile Academiei Romane ? Spune si reformulez. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

pai in Busteni e o porcarie e drum drept si linie continua....

 

 

Nu, nu e porcarie ca e drum drept si ca e linie continua! E foarte bine ca e linie continua ZIUA! ZIUA nu-s de acord cu depasirile intr-o zona atat de aglomerata, statiune, etc.

 

Dar noaptea ar putea sa te lase sa depasesti. Desigur, ar trebui schimbata legea, cum ca dupa anumite ore, in functie si de sezon, etc, in anumite zone sa fie permisa depasirea, la fel si cu viteza, n-are rost sa mergi cu 50 km/h in localitate, cand drumul este drept cat vezi cu ochii, noaptea, iarna la ora 02:00 ...90 % n-ai peste cine sa dai :)

 

Cam asta e treaba...pe scurt :)

 

hornet, zici ca ne cunoastem de ieri si nu stii de gluma. Vrei sa vorbim numai ca pe holurile Academiei Romane ? Spune si reformulez. :rolleyes:

 

Ne cunoastem ?:) Iar referitor la holurile Academiei Romane...ne-am intalnit pe-acolo, sau ?:) Pe holuri e sau poate fii alt limbaj fata de acela care este in incaperile/birourile ei :)

 

Stai linistit, eu nu m-am suparat sau ceva, n-aveam de ce :)

Link to comment
Share on other sites

Sa reformulez, zici ca ne cunoastem PE FORUM de ieri.

 

Sunt convins ca recunosti o figura de stil, nu are rost sa explic ce a fost si cu Academia Romana.

 

Ah, deci ne-am mai vazut pe aici :p Ma gandeam ca ne stim de la academie sau ne-am vazut live, scuze :)

 

peace :)

Link to comment
Share on other sites

@ionut_marius: "De unde scoateti asemenea aberatii,daca era minimul peste 3000ron in politie,ar fi existat f putini politisti coruptisi toti isi faceau treaba ca la carte,taiau in carne vie nici nu mai stateau la discutii." - adevarat, ar fi exista MAI PUTINI politisti "corupti"...dar sa nu exageram cu facutul lucrurilor ca la carte, taiatul in carne vie si discutii...ca nu e cazul :)

 

Ca daca ai un salariu de 3000 ron, daca-ti ofera unul 1000 ron...adica 1/3 din salariul tau...nu cred ca nu esti cel putin interesat :)

 

 

 

In sect 1 si pe langa marile cluburi de fite circula vb ca merge cu 200ron,chiar daca este de permis,in cucuietii de munte probabil merge si cu 50ron,daca ar fi minimul in politie cel putin 3000ron cum a zis colegul mai sus,bag mana in foc ca nu ar mai fi atatia politisti corupti.

 

Cu toate sporurile asa ajungeau astia de la politia locala din Constanta , spor de noapte , de hrana , pericol..bla bla . De la rutiera luau cam 25 mil pe luna agentii sefi si erau ofticati toti pe astia de la locala.Acum iau 18 mil agentii sefi pe luna.

Daca nu stiti macar nu mai scrieti tampenii , decat sa jigniti aiurea.

 

Cauta si tu pe google liste cu salarii pe judete,sunt trecuti pe functii insa fara nume,doar numerotati si cu banii incasati pe luna,ai sa vezi ca sunt sefi de sectie cu 18-1900ron/luna,in localitatea respectiva cu siguranta ala de pe MCV are putin.

Link to comment
Share on other sites

la cum se conduce in tara asta, ar trebui sa ziceti mersi ca politistii iau spaga, pt ca v-ar rupe cu amenzile, pe care le meritati, dar uitati sa recunoasteti ca nu respectati niciun cedeaza, se depaseste pe linia continua la marele greu, se parcheaza in curba, cate un "barbat adevarat" in bmw sau alta janghina de masina de genul (si io am una, nu i bai), o ia pe linia de tramvai sau pe contrasens direct, pt ca testosteronul il impiedica sa respecte regulile de circulatie...etc.

 

asta se uita evident. conduceti ca dementii, mai bine zis ca badaranii, scuipati geamurile la femei sau moshi, care nu conduc dupa gustul vostru, chiar dc o fac regulamentar, sariti la bataie cu bate si cu pumnii, la fiecare amarat, incepator, sau domnisoara, care nu sh ce face gresit in trafic, sau nici macar....pai dragilor masculi, dc ati lua amenda pt fiecare gest care contravine cu regulile de circulatie si de buna educatie, ar trebui sa ajungeti chiar si la parnaie.

 

noroc ca scapati cu 50-100 roni spaga.

 

si nu mai dati vina pe sistem, pe spaga, pe strazi. cand va veti schimba voi insiva, adica sa devenit educati (in puii mei!), eleganti, corecti in trafic si nu doar, atunci sa asteptati gura casca sa va ofere guvernul strazi si politisti cu salarii mari si incoruptibili. pana atunci, mucles.

Link to comment
Share on other sites

la cum se conduce in tara asta, ar trebui sa ziceti mersi ca politistii iau spaga, pt ca v-ar rupe cu amenzile, pe care le meritati, dar uitati sa recunoasteti ca nu respectati niciun cedeaza, se depaseste pe linia continua la marele greu, se parcheaza in curba, cate un "barbat adevarat" in bmw sau alta janghina de masina de genul (si io am una, nu i bai), o ia pe linia de tramvai sau pe contrasens direct, pt ca testosteronul il impiedica sa respecte regulile de circulatie...etc.

 

asta se uita evident. conduceti ca dementii, mai bine zis ca badaranii, scuipati geamurile la femei sau moshi, care nu conduc dupa gustul vostru, chiar dc o fac regulamentar, sariti la bataie cu bate si cu pumnii, la fiecare amarat, incepator, sau domnisoara, care nu sh ce face gresit in trafic, sau nici macar....pai dragilor masculi, dc ati lua amenda pt fiecare gest care contravine cu regulile de circulatie si de buna educatie, ar trebui sa ajungeti chiar si la parnaie.

 

noroc ca scapati cu 50-100 roni spaga.

 

si nu mai dati vina pe sistem, pe spaga, pe strazi. cand va veti schimba voi insiva, adica sa devenit educati (in puii mei!), eleganti, corecti in trafic si nu doar, atunci sa asteptati gura casca sa va ofere guvernul strazi si politisti cu salarii mari si incoruptibili. pana atunci, mucles.

 

sa intelegem ca esti aposrtofata des in trafic? altfel nu imi explic JIGNIRILE cu iz generalist. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

gresit.

femeile Nu dau spaga.:))

Şi vă întrebaţi de ce înşeală femeile!?! asta că ai generalizat şi ne-ai făcut pe toţi bădărani şi demenţi Ai vreo repulsie faţă de bărbaţi?

Tu nu te-ai oftica dacă ar trebui să aştepţi după o piţi cu unghii roz care întoarce merţul de la tati din 7 mişcări când ar putea-o face din 3? Sau când vorbesc la telefon în trafic şi merg cu 30? Sunt şi bărbaţi care vorbesc la telefon, dar măcar conduc decent. Sau când cauţi un loc de parcare 5 minute şi găseşti maşina vecinei de la 3 care a tras oblic pe 2 locuri?

Link to comment
Share on other sites

irelevant.

 

cumva nu se generaliza la topicul asta?

 

ªi vã ÎntrebaÞi de ce Înºealã femeile!?! asta cã ai generalizat ºi ne-ai fãcut pe toÞi bãdãrani ºi demenÞi Ai vreo repulsie faÞã de bãrbaÞi?

 

 

scuza ma ca te am deranjat.:)) tu te ai uitat in trafic, recent?

nu face pe psihologul de serviciu, te rog....

Link to comment
Share on other sites

Daca citeai mai atent, ai fi vazut ca nu. Ptr ca e nasol sa generalizezi.La fel cum eu am o problema cu don'soarele care cred ca maneta ptr semnal e un accesoriu (asta iesita din gura unei soferite), dar nu extind asta ptr toate soferitele, nici tu nu ar trebui sa consideri toti soferii niste badarani si dementi.

 

Ai vreo ruda politist, nu?

Link to comment
Share on other sites

Eu cred cĂŁ tu eÂşti cea care aruncĂŁ cuvinte Âşi acuze gratuit! ÂŞi ironii Âşi ofense! Dar lasĂŁ, sĂŁ fii sĂŁnĂŁtoasĂŁ!

ÂŞi n-am fĂŁcut-o pe psihologul, nu Âştiu unde ai vĂŁzut tu asta pisi! :flowers:

 

 

 

Ai vreo ruda politist, nu?

tati sau iubi

Link to comment
Share on other sites

ªi vã ÎntrebaÞi de ce Înºealã femeile!?! asta cã ai generalizat ºi ne-ai fãcut pe toÞi bãdãrani ºi demenÞi Ai vreo repulsie faÞã de bãrbaÞi?

Tu nu te-ai oftica dacã ar trebui sã aºtepÞi dupã o piÞi cu unghii roz care Întoarce merÞul de la tati din 7 miºcãri când ar putea-o face din 3? Sau când vorbesc la telefon În trafic ºi merg cu 30? Sunt ºi bãrbaÞi care vorbesc la telefon, dar mãcar conduc decent. Sau când cauÞi un loc de parcare 5 minute ºi gãseºti maºina vecinei de la 3 care a tras oblic pe 2 locuri?

 

 

ma oftic. dar nu scuip geamul respectivei si nici nu i franez in fatza sa ma dau jos si sa urlu la ea, ba poate sa o si trosnesc.

si nici nu iau un cui sa mi exersez talentul pe masina nimanui.

 

in alta ordine de idei, azi dim am gasit o pielitza de pui pe capota.

 

Daca citeai mai atent, ai fi vazut ca nu. Ptr ca e nasol sa generalizezi.La fel cum eu am o problema cu don'soarele care cred ca maneta ptr semnal e un accesoriu (asta iesita din gura unei soferite), dar nu extind asta ptr toate soferitele, nici tu nu ar trebui sa consideri toti soferii niste badarani si dementi.

 

Ai vreo ruda politist, nu?

 

nu.

dar nu mi plac lupii moralisti, care conduc total aiurea, scapa cu spaga marunta, zic mersi in sinea lor, apoi latra despre moralitate. pe forum. nu life.

Link to comment
Share on other sites

ma oftic. dar nu scuip geamul respectivei si nici nu i franez in fatza sa ma dau jos si sa urlu la ea, ba poate sa o si trosnesc.

si nici nu iau un cui sa mi exersez talentul pe masina nimanui.

 

 

Ok. Astea sunt cazuri extreme fãcute de oameni bolnavi psihic, demenþi, duºi, cu probleme la neuron. Dar nu TOÞI. ªi eu am întâlnit în trafic un tâmpit care mã împingea în alte maºini, îmi frâna, se rãstea. Pãi dacã mã dãdeam jos apãream la pro tv tãiat.

Link to comment
Share on other sites

in alta ordine de idei, azi dim am gasit o pielitza de pui pe capota.

 

 

Aaaa, de asta erai tu suparata. Pai vezi ca barbatii considera ca puiul cel mai bun e porcul. Eu zic ca tot o domnita ti-a lasat-o amintire, nu trebuie sa refulezi aici impotriva barbatilor.

Edited by KIP
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.