Jump to content

E46 instabil, greu de tinut pe linie dreapta


Recommended Posts

depinde ce jante a avut pe masina cand s-a facut unghiul la roti, cu et 20 este mai rigida si poate uza mai rapid pivotii, servodirectia este mai solicitata si unghiurile difera cred

o sa ii refac unghiurile mai peste o luna... deocamdata se comporta mult mai bine....e un pic mai rigida.. asta si vreau... legat de servo nush,,,, incerc sa nu o solicit extrem de tare

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@argos - iti zic eu ca sunt de la jante/cauciucuri

 

Eu am un set de tabla pe 15 de iarna si masina se comporta impecabil, nu fuge volanul in nici o situatie, dar cu cele de vara de 16 fuge de la denivelari de o ia dracu. Deci e clar ca e problema de janta sau cauciuc. Cele de vara sunt 205/55/16

 

Problema e ca la mine se comporta exact invers. Cu jantele(15)+rotile de iarna se leagana mai urat decat cu cele de vara (pe 16). Ambele seturi de cauciucuri sunt noi, ambele seturi de jante sunt de E46. Iar setul jante 15/cauciucuri de iarna, montate de proba pe alt seria 3, s-au comportat normal.

I-am schimbat telescoapele, arcurile, bratele, bucsile, basculele, toate cu piese noi. I-am reglat si directia; senzatia de instabilitate s-a atenuat mult, dar exista. Ii voi schimba si caseta de directie, ca aia a mai ramas.

Nu am gasit inca un mecanic care sa imi schimbe flansele de la telescoapele de pe fata; al meu zice ca nu se face asa ceva, ca el nu a schimbat la nimeni, si sa stau linistit. O sa caut alt mecanic, dispus sa imi ia bani pentru o reparatie cu care el sa nu fie neaparat de acord.

Edited by argos
Link to comment
Share on other sites

Nu am gasit inca un mecanic care sa imi schimbe flansele de la telescoapele de pe fata; al meu zice ca nu se face asa ceva, ca el nu a schimbat la nimeni, si sa stau linistit.

Flansele se schimba odata cu amortizoarele (si implicit manopera e aceeasi, nu creste) + kit de protectie praf sau cum se numeste. La nevoie, se schimba doar ele fara amortizoare. Sa ii zici sa se lase de meseria de mecanic. Unde are service-ul?

 

Ce amortizoare ti-a pus pe masina? Sper ca pe gaz si nu pe ulei.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Pe ulei. Luna viitoare ma duc pe Frunzisului, sau cum ii zice strazii aleia, imi bag piciorul.

Amortizoarele pe ulei sunt mai moi decat cele pe gaz si conteaza regimul de temperatura de afara.

 

Pe scurt, iarna sunt mai tari si vara mai moi.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Problema e ca la mine se comporta exact invers. Cu jantele(15)+rotile de iarna se leagana mai urat decat cu cele de vara (pe 16). Ambele seturi de cauciucuri sunt noi, ambele seturi de jante sunt de E46. Iar setul jante 15/cauciucuri de iarna, montate de proba pe alt seria 3, s-au comportat normal.

I-am schimbat telescoapele, arcurile, bratele, bucsile, basculele, toate cu piese noi. I-am reglat si directia; senzatia de instabilitate s-a atenuat mult, dar exista. Ii voi schimba si caseta de directie, ca aia a mai ramas.

Nu am gasit inca un mecanic care sa imi schimbe flansele de la telescoapele de pe fata; al meu zice ca nu se face asa ceva, ca el nu a schimbat la nimeni, si sa stau linistit. O sa caut alt mecanic, dispus sa imi ia bani pentru o reparatie cu care el sa nu fie neaparat de acord.

e p[rea tare mecanicu ala.... eu joi ma duc sa schimb radiatoru de clima la tipu care mia facut roluirea la aripile pe spate... au un garaj mic si se ocupa cu bmw uri... o sa revin cu niste pareri.. si eventual va voi sugera sa mergeti pe acvolo sau nu... us multi habarnisti pe lumea asta

Link to comment
Share on other sites

Stati ca mai am o petarda de la service. Nu mi-au reglat directia pe spate, pe motiv ca "nu are ce sa fie de acolo," mi-au reglat doar fata si mi-au dat hartia cu valorile. Adevarul e ca sunt in parametri, nu contest asta.

Nu mai zic nimic, cred ca ma mut cu totul altundeva.

Edited by argos
Link to comment
Share on other sites

Stati ca mai am o petarda de la service. Nu mi-au reglat directia pe spate, pe motiv ca "nu are ce sa fie de acolo," mi-au reglat doar fata si mi-au dat hartia cu valorile. Adevarul e ca sunt in parametri, nu contest asta.

Nu mai zic nimic, cred ca ma mut cu totul altundeva.

Or fi niste guru mecanicii la care mergi. Cu puterea mintii au reusit sa vada ca nu trebuie reglat nimic.

 

Nu vrei totusi sa ne zici un nume sau o adresa ca sa stim sa ne ferim de ei? :) .

Link to comment
Share on other sites

Stati ca mai am o petarda de la service. Nu mi-au reglat directia pe spate, pe motiv ca "nu are ce sa fie de acolo," mi-au reglat doar fata si mi-au dat hartia cu valorile. Adevarul e ca sunt in parametri, nu contest asta.

Nu mai zic nimic, cred ca ma mut cu totul altundeva.

unde e asta mai exact?

Link to comment
Share on other sites

Scuze baieti ptr ca intervin in conversatie,dar am o mica problema.

Am obs ca pe la 90-100 km/h ,volanul incepe sa tremure. Masina nu trage dreapta sau stanga...doar se misca volanul la viteza mare. Ce sa fie?

Jantele+cauciucuri au fost echilibrate? Cauciucurile pot avea ”gâlme” și pe exterior dar și pe interior. Jantele pot sĂŁ fie strâmbe de la eventualele lovituri suferite sau sĂŁ ”batĂŁ”.

Link to comment
Share on other sites

Jantele+cauciucuri au fost echilibrate? Cauciucurile pot avea ”gâlme” și pe exterior dar și pe interior. Jantele pot sĂŁ fie strâmbe de la eventualele lovituri suferite sau sĂŁ ”batĂŁ”.

Jantele sunt ok,anvelopele la fel,cand am schimbat anvelopele de iarna cu cele de vara,mi-au echilibrat baietii rotiile si au scos plumbul vechi si au pus plumb nou. Acum nu stiu...o sa trec pe la ei zilele astea sa vad ce si cum...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.