Jump to content

problema distanta roata-aripa


Recommended Posts

am o problema mai vehce , de care nu am dat importanta, si anume

 

- distanta dintre aripa fata si roata este mai mare in partea stanga cu aprox 5 mm decat in partea dreapta, am masurat din centrul axului rotii si aripa, si de la prag la sol;

 

tin sa precizez ca intre timp am schimbat arcurile , amortizoarele si flansele, se poate sa fie de la geomertrie? desi masina nu trage stanga sau dreapta, dar volanul imi sta putin in stanga.

Link to comment
Share on other sites

Aceeasi problema in genul asta o am si eu, distanta dintre roata si aripa pe stanga este mai mica, decat pe dreapta.

Stii ce mi-a zis cand m-am dus sa fac unghiul de fuga?

 

"Domneeee, masina asta a fost lovita rau de tot in fata pe partea stanga, si de asta sta roata din stanga mai inaintru decat cea din drepata, lonjeronul este indoit".

 

Astazi am fost pe la Robert_tau pentru un surub la radiator, si i-am spus sa se uite la lonjeroane.

S-a uitat, a spus ca nu este indoit sau ceva.

 

Problema este din alta cauza

Link to comment
Share on other sites

Aceeasi problema in genul asta o am si eu, distanta dintre roata si aripa pe stanga este mai mica, decat pe dreapta.

Stii ce mi-a zis cand m-am dus sa fac unghiul de fuga?

 

"Domneeee, masina asta a fost lovita rau de tot in fata pe partea stanga, si de asta sta roata din stanga mai inaintru decat cea din drepata, lonjeronul este indoit".

 

Astazi am fost pe la Robert_tau pentru un surub la radiator, si i-am spus sa se uite la lonjeroane.

S-a uitat, a spus ca nu este indoit sau ceva.

 

Problema este din alta cauza

 

la mine clar n-a fost lovita, cel putin sa ajunga la lonjeroane, m-am uitat f atent inainte sa o cumpar

 

ai pus masina pe un drum drept?

 

 

am masurat in mai multe locatii, gen parcari mall, cora, sa fiu sigur, prima data la asta m-am gandit si eu

Link to comment
Share on other sites

Si pe mine ma macinat lucrul asta la multe masini ce le-am avut. Intotdeauna distanta de la aripa la roata era mai mare pe partea pasagerului. Am zis si eu ca e de la directie sau suspensie dar nu cred ca asta e de vina. Problema cred ca vine de la sofer, e greutate mai mare in permanenta pe partea lui si se modifica centrul de greutate. In timp indelungat probabil arcul de pe partea soferului se lasa ceva mai mult decat cel din dreapta si de acolo apare diferenta.
Link to comment
Share on other sites

am o problema mai vehce , de care nu am dat importanta, si anume

 

- distanta dintre aripa fata si roata este mai mare in partea stanga cu aprox 5 mm decat in partea dreapta, am masurat din centrul axului rotii si aripa, si de la prag la sol;

 

tin sa precizez ca intre timp am schimbat arcurile , amortizoarele si flansele, se poate sa fie de la geomertrie? desi masina nu trage stanga sau dreapta, dar volanul imi sta putin in stanga.

 

Ai incercat sa o ridici de bot? Verifica daca, atunci cand e cu rotile fata in aer, loveste cumva cand iei maxim stanga sau dreapta!

Link to comment
Share on other sites

o sa verific, merci

 

geometria ai verificat-o?

n-am apucat, sper zilele astea

 

 

 

 

bara de torsiune + bieletele ei ar trebuii sa compenseze diferentele de inaltime. bieletele le-ati schimbat corespunzator?

bara de torsiune e schimbata, de cand cu motorul, are bucsele noi, bieletele sint k, nu au joc, le-am schimbat acum 15 k

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

am fost sa-mi fac geometria la autosoft cel din dudesti, desi masina mergea drept , volanul imi statea intr-o parte, geometria era praf si pe fata si pe spate, au reglat-o baietii, pe fata la roata stanga, mi-au zis ca a fost lovita, si ca sa cada roata bine, mi-au desfacut suruburile de la oala de amortizor, de la flansa, au scos boltul ala de ghidaj al flansei care te ajuta sa pui flansa bine in unghiul corespunzator daca masina nu a a fost lovita, si au asesazat flansa in pozitia corecta, dupa care au strans suruburile, asttel rotile au cazut cum trebuie, acum simt ca merge mult mai drept, am masurat din nou distanta aripa-roata ma e inca o mica diferenta la aripa, dar cand am masurat distanta la prag, mi-a dat la fel stanga-dreapta, probabil aripa nu a fost indreptata cum trebuie. Edited by Alex Iulian
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
va salut.aceasta problema o am si eu numai ca la mine este pe spate.....masina este cea din semnatura.I-am schimbat arcurile pe spate cu unele stock pt ca aveam unul rupt;masina era lasata de spate dinainte si prin schimbarea arcurilor ma gandeam ca se mai ridica,dar.... din pacate nu a fost asa,masina sta la fel.ce as putea sa ii fac sa o mai ridic de "fund" :poke:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.