Jump to content

azi am avut zile


Sly

Recommended Posts

multumesc lui Dumnezeu,azi am avut zile.pe scurt,ma intorceam pe la amiaza din cluj,facusem aproximativ 200 de km si mai aveam putin pana acasa

 

drumul a fost uscat,soare,frumos dar frig.veneam relaxat,cu gandul ca in curand voi ajunge.dupa coborarea unui deal,am ajuns in spatele unei masini mici,nu mai stiu ce era.

 

mergeam cu aproximativ 70.intru in depasire,era o linie dreapta lunga cam un km.in momentul in care trec in fata,aveam aproximativ 80-90 nu mi dau seama,observ pe partea opusa un grup de oameni langa mai multe masini care gesticulau catre mine.

 

instinctiv am franat,acum zic putin cam tare,pt ca nu mi dadeam seama despre ce e vorba.atunci s a rupt filmul

 

instant masina a derapat cu spatele,in momentul ala mi am dat seama ca asfaltul era sticla.am incercat sa redresez,nici o sansa.am intrat pe contrasens,cumva oblic in unghi de 45 pe directia de mers,indreptandu ma catre un sant adanc cu ,copaci pe margine.atunci am vazut ca nu mai e scapare,si m am pregatit de ce e mai rau.

 

primul gand a fost ca masina se va rasturna.din fericire n a fost asa,am izbit puternic cu stanga fata un grup de copaci,moment din care nu mi amintesc desfasurarea.totul a durat cateva secunde,in care chiar mi au trecut multe prin cap

 

momentul urmator eram 30 de metri mai incolo,pe aceeasi parte.

am constatat ca sunt intreg,oamenii au sarit sa ma ajute dupa cateva zeci de secunde, in care ramasesera impietriti fara reactie,nu le venea sa creada ca sunt intreg

 

am iesit din masina,uimit ca am scapat fara nici o zgarietura.purtam centura,dar airbagul n a sarit

 

dupa care am putut sa mi dau seama ce s a intamplat.de fapt cei care mi facusera semne disperate se izbisera si ei de un cap de podet pe partea opusa.erau cu o dacie papuc si a iesit pur si simplu de pe drum din cauza poleiului

 

m am uitat la urme si la masina si nu mi venea sa cred.dupa impactul initial,masina s a intors invers,am scos din radacina cu dreapta spate alt copac mai gros ca piciorul,din nou s a intors masina si a ramas cu botul spre directia de mers

 

portiunea de drum respectiva era umbrita si la ora 13 cand s a intamplat treaba,iar nenorocitii de la drumuri nu dadusera cu nimic

 

dupa venirea politiei,telefoane,au aparut nici mai mult nici mai putin 3 masini de deszapezire care au imprastiat nisip

 

sa nu mai zic ca in rastimpul asta mai erau sa iasa 2 masini,dar oamenii au pus triunghiuri si din fericire nu s a mai intamplat nimic

 

concluzia este ca sunt recunoscator ca am scapat,cred ca in primul rand norocul a fost cu mine si e34 extraordinar de robust,altfel nu mai scriam acum.

 

aveti grija mare la portiunile umbrite,nu va relaxati nici un moment si mergeti incet,pt ca in tara asta nu exista nici un fel de respect pt vietile si bunurile oamenilor.

Link to comment
Share on other sites

va multumesc.masina este praf.investisem mult in ea,atat financiar,munca si pasiune.aproape ca ajunsese cum imi doream

 

toate astea nu mai conteaza acum,important e ca am scapat usor.

ma doare doar incheietura mainii stangi,si gatul.

 

poze s au facut,probabil ca maine o sa postez.m am gandit la varianta cu procesul,dar acum sincer sunt bucuros ca sunt in viata si ca n am fost cu nimeni in masina,ca n a venit nimeni de pe contrasens etc

Link to comment
Share on other sites

daca consideri ca nu vrei sa postezi si poze , esti liber sa n-o faci , acum banuiesc ca esti in unul din momentele alea cand te gandesti ca viata merita traita

 

p.s. oricum e34 este destul de tanc ! si cred ca a ajutat si asta

Edited by gelu_bmw
Link to comment
Share on other sites

stiu prin ce treci acum 2 ani am trecut si eu printr-o situatie asemanatoare daor ca era ploaie si am sarit vre-o 40m printre copaci nimerid chiar unde nu erau parapeti. Dumnezeu m-a iubit si pe mine ca nu am avut nimic vizibil clavicula fisuata si coloana zdruncinata de al socuri dar in rest nimik. E38 face toti banii
Link to comment
Share on other sites

poze a facut unul dintre politisti,pt ca mie nu mi statea capul.masina e lovita fontal,fata e varza,jantele fata sparte ambele,partea din dreapta spate si portbagajul varza

 

n am apucat sa ma uit pe sub ea,dar oricum pe dedesubt cam tot e rupt.interesant ca motorul a scapat nelovit,in afara de vascocupla si radiatorul schimbat nou saptamana trecuta :rolleyes: in schimb cred ca s a rupt ceva pe la cutie sau cardan.oricum nu mai are importanta

Link to comment
Share on other sites

Ai bre sly, tocmai tie ti s-a intamplat una ca asta? Imi pare rau, tu-i mama masii...

 

Cum zic si ceilalti, bine ca esti bine :thumbsup:

 

Intamplarea ta mi-a adus aminte de un pasaj din cartea de pilotaj a lui Petre Cristea unde descria o situatie identica. Drumul catre Predeal, soarele era sus pe cer si dezghetase soseaua. Din pacate, dupa un viraj, un loc umbrit si castigatorul (1936) celebrului raliu Monte Carlo, s-a trezit in sant.

 

In sezonul asta aveti grija la situatii similare. Mare grija cand treceti peste poduri. Asfaltul poate fi umed unde e pe pamant dar inghetat pe pod pentru ca sunt curenti de aer care racesc pe dedesubt.

Edited by d-rive
Link to comment
Share on other sites

va multumesc.greu de crezut la cum arata

 

 

ma gandesc acum daca se putea face ceva.e greu de zis pt ca totul dureaza cateva secunde

 

politistii au incercat cu loganul o frana de la 20 la ora si s a dus masina sanie vreo 15 metri

Edited by Sly
Link to comment
Share on other sites

Daca aia ce-au sarit in copaci inaintea ta, puneau niste triunghiuri la 150 m fata de ''locul faptei'', nu sa dea din maini ca disperatii sa se-arunce lumea pe pedale, acum erai cu masina buna ....exact ce nu e recomandat pe polei, exact asta ti-au facut aia....te-au facut sa bruschezi comenzile. Iar aia cu deszapezirea nu aveau de unde sa stie ca pe o portiune de 100 m exista polei,

Important e ca ai scapat si asta datorita unei masini rezistente si faptului ca nu aveai vrun tir pe contrasens. Bafta in continuare, sa fii sanatos :thumbsup:

Edited by blitzu
Link to comment
Share on other sites

Daca aia ce-au sarit in copaci inaintea ta, puneau niste triunghiuri la 150 m fata de ''locul faptei'', nu sa dea din maini ca disperatii sa se-arunce lumea pe pedale, acum erai cu masina buna ....exact ce nu e recomandat pe polei, exact asta ti-au facut aia....te-au facut sa bruschezi comenzile. Iar aia cu deszapezirea nu aveau de unde sa stie ca pe o portiune de 100 m exista polei,

Important e ca ai scapat si asta datorita unei masini rezistente si faptului ca nu aveai vrun tir pe contrasens. Bafta in continuare, sa fii sanatos :thumbsup:

 

+1 :thumbsup:

 

Ai gresit tu cu ceva in viata, pentru ca...

Dumnezeu nu te-a iubit destul incat sa te ia la el.

 

Chiar nu mai aveam nevoie de un topic la "Masina mea" pus "acolo sus" :rolleyes:

 

Ma bucur sa-ti spun....Voie buna, Sly.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nu inteleg,si eu am facut acelasi traseu,cateva ore mai tarziu,adica pe la 15 am plecat din cluj,la deva

am venit grav 140-160 tot drumul,termometrul masinii arata permanent -3,5 -4,5 grade ,dar n-am vazut nici urma de polei,sau de accident :unsure:

 

Citeste atent, au venit baietii buni dupa accident si au aruncat nisip, etc...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.