Jump to content

scartait ca de "soricel"sub bancheta,la denivelari


alin_mihai

Recommended Posts

la denivelari, chiar si la coboratul de pe bordura, se aud scartaituri ca si cand s-ar fii inmuiat deja caroseria

in incercarea de a depista sursa , am scos bancheta, in speranta de a gasi o zona unde sunt in contact 2 subansamble de metal. dar zgomotul provine mai dinspre portbagaj (nu am spatarul rabatabil)

va rog sa ma ajutati deoarece zgomotul este foarte deranjant si enervant, mai ales cand stii ca exista.

ati mai auzit de asa ceva?...

Link to comment
Share on other sites

La mine se aude din spatar dar numai cand sta cineva pe bancheta si se apasa putin pe ea (sau il apas eu cand plec de pe loc sau cand schimb viteza).

Nu ma interesat foarte tare ca nu prea merg cu pasageri in spate, dar mai facut curios.

PS: Eu am spatar rabatabil, deci sar putea sa nu se potriveasca problemele, plus ca sunt modele total diferite :blink:

Edited by Vrabiuta
Link to comment
Share on other sites

Si mine se aude la fel. Nu sunt convis ca acelasi lucru ca si tie, dar putem incerca odata sa depistam impreuna... :)

 

Parerea me e ca este fie de la sacul de ski (eu am) fie de la polita din spatele scaunelor. Poate daca stam unul in spate in timp ce celalalt merge, descoperim mai usor. :blink:

Link to comment
Share on other sites

la denivelari, chiar si la coboratul de pe bordura,  se aud scartaituri ca si cand s-ar fii inmuiat deja caroseria

in incercarea de a depista sursa , am scos bancheta, in speranta de a gasi o zona unde sunt in contact 2 subansamble de metal.  dar zgomotul provine mai dinspre portbagaj (nu am spatarul rabatabil)

va rog sa ma ajutati deoarece zgomotul este foarte deranjant si enervant, mai ales cand stii ca exista.

ati mai auzit de asa ceva?...

158917[/snapback]

 

 

De ce nu te duci la service cu ea? :blink:

Masina este in garantie,nu?

Link to comment
Share on other sites

romulus: putem sa incercam si varianta asta, ne putem intalni, uite nr meu: 0723 548 893 sau 0765 317 764

bavaria: da, masina este in garantie, dar crezi ca ar stii despre ce e vorba sau or sa incerce sa-si dea seama pe masina mea

chas3: poate tu nu auzi nimic din cauza motorului :blink:) sau iti troncane prea tare runflat-urile

Link to comment
Share on other sites

Sfatul meu sa le arati la AB zgomotul respectiv si o sa gaseasca ei o solutie.la mine scartaia plafonul si s-a rezolvat.acum e in derulare rezolvarea unui zgomot in zona cardan.dak ai garantie nu mai sta pe ganduri.sa isi bata ei capul.tu esti client.O sa pierzi doar niste timp.la mine a fost o juma de ora
Link to comment
Share on other sites

si eu am aceeasi problema la e90. scartaie ceva in spate cand am 3 sau mai multe persoane, bine depinde si d greutate si nu intotdeauna, cel mai mult se aude cand iau niste curbe mai tare sau pe denivelari mai usoare(ex: piatra cubica). am fost la bmw si au zis ca nu stiu d la ce e si ca tr. sa ma duc altadata sa se plimbe cu ia pana se aude zgomotul dinou.parterea mea e ca se aude d undeva d la amortizoare.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
la denivelari, chiar si la coboratul de pe bordura,  se aud scartaituri ca si cand s-ar fii inmuiat deja caroseria

in incercarea de a depista sursa , am scos bancheta, in speranta de a gasi o zona unde sunt in contact 2 subansamble de metal.  dar zgomotul provine mai dinspre portbagaj (nu am spatarul rabatabil)

va rog sa ma ajutati deoarece zgomotul este foarte deranjant si enervant, mai ales cand stii ca exista.

ati mai auzit de asa ceva?...

158917[/snapback]

Si eu am avut aceste zgomote.

Am fost la Ab si mi le-au rezolvat.

Ziceau ca au pus ceva cauciucat la clemele de prindere a banchetei. Acolo e problema. Cica se freaca acolo.Eu nu am Ski sac, deci nu e de la acesta.

Link to comment
Share on other sites

am aflat si eu ca e de la bancheta spate mi a spus cineva. tr sa ma duc sa o rezolv. cred ca o sa ma duc la bmw pt ca e in garantzie masina, si daca ei nu sunt in stare o sa ma duc la AB

182156[/snapback]

Stai sa ne lamurim. :) AB e Automobile Bavaria, adica service-ul autorizat pt. BMW. Unicul din Romania, de altfel(din cate stiu eu). Aici iti rezolvi si problemele de garantie la BMW. Sunt in cateva orase din tara. Sper sa ai si tu unul la tine in oras. Pana esti in garantie nu-ti recomand sa folosesti alt service pt ca pierzi garantia. :blink: Du-te la AB, iar daca nu reusesc sa ti-o repare spune-le sa sune la AB Cluj, ca astia stiu. Doar mie mi-au reparat-o. Bafta! :)

Link to comment
Share on other sites

Stai sa ne lamurim.  :) AB e Automobile Bavaria, adica service-ul autorizat pt. BMW. Unicul din Romania, de altfel(din cate stiu eu). Aici iti rezolvi si problemele de garantie la BMW. Sunt in cateva orase din tara. Sper sa ai si tu unul la tine in oras. Pana esti in garantie nu-ti recomand sa folosesti alt service pt ca pierzi garantia.  :blink: Du-te la AB, iar daca nu reusesc sa ti-o repare spune-le sa sune la AB Cluj, ca astia stiu. Doar mie mi-au reparat-o. Bafta! :)

182194[/snapback]

bancheta mea scartaie doar cand vreau eu :) :)

Link to comment
Share on other sites

da stiu. da eu fac reviziile la contempo brasov, am facut si la AB constanta, dar in caz ca nu reusesc cei d la contempo brasov o sa ma duc la AB bucuresti sau cum ai spus o sa i pun sa sune la AB cLuj.

182401[/snapback]

Ok! Bafta!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
am fost d 4 ori pana acum la contempo brasov si la ab constantza si tot nu au rez problema....au strans bancheta si au dat cu un spray si cu o solutie (asta mi au spus ei) dar tot nu s a rezolvat...nu stiu ce sa mai fac, ma enerveaza rau d tot, se aude foarte aiurea...am e90 cu bancheta rabatabila...astept niste solutii...merci...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
am fost d 4 ori pana acum la contempo brasov si la ab constantza si tot nu au rez problema....au strans bancheta si au dat cu un spray si cu o solutie (asta mi au spus ei) dar tot nu s a rezolvat...nu stiu ce sa mai fac, ma enerveaza rau d tot, se aude foarte aiurea...am e90  cu bancheta rabatabila...astept niste solutii...merci...

202808[/snapback]

 

solutii.??????? ca si eu astept.......

 

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Si a mea scartaia, din cauza faptului ca in timp au ajuns sa se frece intre ele cele doua jumatati ale banchetei. Se rezolva destul de simplu, lipind niste banda adeziva sau ceva banda cauciucata (mi-a zis ZIGZAG cum se numeste, dar am uitat :blink:) pe colturile celor doua segmente ale banchetei.

post-1921-1176811508_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ma rog, soricelu' meu asa s-a rezolvat... s-ar putea ca la voi sa fie (si) altceva... Eu am descoperit intorcand bancheta pe toate fetele, am analizat toate marginile sa vad ce ma-sa scartaie si intr-un final am observat urmele de frecare intre plasticul din partea superioara a celor doua segmente. Initial lipisem niste banda izoliera, dar am inchis bancheta pe segmente si s-a gaurit banda aia instant. Apoi am pus ce aveam la indemana prin portbagaj (banda d-aia care se foloseste pentru acoperirea suprafetelor ce nu se vor vopsite - nu stiu exact denumirea) si am inchis segmentele banchetei simultan :blink:. Vad ca de cand am pus banda aia, nu mai scartaie... dar daca revine (probabil se va roade in timp), voi apela la ceva cauciucat.
Link to comment
Share on other sites

Ma rog, soricelu' meu asa s-a rezolvat... s-ar putea ca la voi sa fie (si) altceva... Eu am descoperit intorcand bancheta pe toate fetele, am analizat toate marginile sa vad ce ma-sa scartaie si intr-un final am observat urmele de frecare intre plasticul din partea superioara a celor doua segmente. Initial lipisem niste banda izoliera, dar am inchis bancheta pe segmente si s-a gaurit banda aia instant. Apoi am pus ce aveam la indemana prin portbagaj (banda d-aia care se foloseste pentru acoperirea suprafetelor ce nu se vor vopsite - nu stiu exact denumirea) si am inchis segmentele banchetei simultan :blink:. Vad ca de cand am pus banda aia, nu mai scartaie... dar daca revine (probabil se va roade in timp), voi apela la ceva cauciucat.

222537[/snapback]

 

deseara fac testu colgate sa vad dc am bancheta ,,frecatoare,, sau poate nu .... :)

....ms de sfat

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.