Jump to content

Sfat achizitie 320D


Florin200us

Recommended Posts

sa stii ca m-am gandit si la asta! dar crede-ma ca nu ma incanta ideea de a face rau cuiva, unii nu au reusit sa isi schimbe comportamentul din copilarie cand a mintii era amuzant si nu crea prejudicii. o sa ingrijesc masina cum trebuie iar cand o voi vinde cuiva nu va avea nicio dezamagire de la bmw-ul lui.
Link to comment
Share on other sites

Din pura coincidenta am dat de topicul asta. Ii cunosc patania lui bmw6sic6. Nu ezitati sa luati cu voi un prieten (eventual il platiti daca bate apropouri) care cunoaste ceva mecanica si se pricepe la identificarea micilor "imbunatatiri" ale aspectului. Nu va lasati pacaliti de glume gen "nu sunt bisnitar", "masina a fost a unui unchi de-al meu si nu prea a mers cu ea; tinuta in garaj"(gen masina diesel din 2003 cu 100.000 km) si bine cunoscuta "nu bate, nu troncane".

 

Pe langa asta tineti cont ca in momentul in care va duceti sa vedeti o masina proprietarul va incerca sa faca orice ii sta in putinta sa va faca sa cumparati acea masina. NU CONTEAZA VARSTA. Cunosc bisnitari care au undeva la 50 de ani si din asta traiesc.

Nu va lasati pacaliti ca este culoarea care va place, ca are nu stiu ce ornamente (tunning bullshit) sau chestii care va iau ochii. Prefer sa imi cumpara o masina stock si sa mi-o fac singur cum vreau.

Link to comment
Share on other sites

 

cum sa caute pe forum o masina buna?

daca pun anunt cu masina de vanzare,chiar si pe acest forum plin de cunoscatori,imi vor sari foarte multi in cap ca este pretul mare si imi vor insira mii de link-uri de pe autovit cu masini mult mai doatate si cu km mult mai putini decat a mea la un pret cu cateva mii mai mic decat a mea....

Edited by Alex_wly
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ce pot sa zic ..... am ramas uimit de 'pataniile' voastre si vreau sa va multumesc mult pentru toate sfaturile acordate.

 

Pentru cei care nu au citit tot, din pacate sau din fericire (asta inca nu am aflat) :) masina s-a vandut (s-a dat la schimb cu un alt BMW un spunea un coleg de pe forum).

 

Oricum chiar imi doresc un 320D si pana la vara :) poate, poate reusesc sa gasesc ceva de doamne' ajuta ... intre timp daca afltati ceva astept cu cea mai mare placere recomandari.

 

Apropo de pret ...

 

Pretul pietei da este facut de samsari ... lucru pozitiv daca esti cumparator :))

Link to comment
Share on other sites

atunci sa nu se mai vaite ca muierile cei care cumpara asemenea masini....

 

fara a face referire la colegul de mai sus care povestea patania lui.

 

Singura chestie e ca eu sau tu, sau oricare puteam fi in locul lui. Omul dadea toate semnele ca n-ar fi samsar. Si el a cautat mult, sperand sa gaseasca ceva calumea.

 

La un moment dat am zis si eu pe undeva, ca as da 500-1000 peste pretul pietei pt o masina buna. Mi-au sarit cativa in cap, ca numai eu as face asa.

Link to comment
Share on other sites

@increatul - fara suparare, dar esti deosebit c-ai da "500-1000" E peste "pretul pietei", pentru o masina buna :) Eu as da mai mult. Si cred ca si altii. 500-1000 E nu e mare lucru. Gandeste-te doar cat poti sa bagi daca iei una mai putin buna si cred ca o sa-mi dai dreptate :)

 

"Pretul pietei" e facut de tot felu` de masini, cu 300 000 km, sau daune totale...sau lovite macar partial, etc :)

Edited by hornetb
Link to comment
Share on other sites

masina pe care am cumparat-o a costat 8700 euro acum 4 luni, deci un pret considerat mare pentru e 46 comparativ cu ce am mai vazut. nu m-am zgarcit la bani tocmai pentru ca vroiam ceva bun, n-am avut noroc, si banii nu erau de furat.

apropo de masina pe care ne-ai aratat-o in ultimul link, eu spun sa fii foarte atent. In primul rand ca este exprimare de bisnitar "full de full" si defapt masina nu este deloc full, si daca mai vad detalii iti zic!

 

ps:

se bate cap in cap descrierea: in coloana de sus la "vehicul avariat scrie DA" si mai jos la informatii suplimentare scrie "fara accident". Eu chiar nu pricep!

Edited by bmw6sic6
Link to comment
Share on other sites

 

La un moment dat am zis si eu pe undeva, ca as da 500-1000 peste pretul pietei pt o masina buna. Mi-au sarit cativa in cap, ca numai eu as face asa.

 

In sep 2009 , erau la 8500 si cu xenon sau piele pe la 9000, deci pot sa zic ca am dat peste 1000 peste pretul pietei pe una fara nici una din astea (9500).

Am dat atat pentru ca s-a nimerit sa gasesc pe cineva care puteam sa-l gasesc si sa-i bat obrazu - cumnat de var (si tototodata prieten f bun)

Nu am avut de ce sa-i bat obrazu, bucsi brat fata, termostat egr, un brat fata nu pot fi vina lui picand la cca 20kkm dupa ce am luat-o.

La fel si cu telescoapele si celalat brat fata care urmeaza dupa aproape 40kkm.

Edited by lucian81v
Link to comment
Share on other sites

Masina perfecta sh e aproape imposibil de gasit. Ia si tu una de la un propietar , nu de la samsari.

mare dreptate ai! nu sunt nici yo absurd sa vreau perfecta, ca doar aia noua probabil ca e asa, dar macar sa fie o masina ingrijita si cumparata de la un proprietar de bun simt. am vandut doua masini pana acum si la toate m-am pus in pielea clientului si am spus omului tot ce stiam despre masina, nici mie nu mi-a convenit cand am aflat ca am de bagat bani destul de multi in masina si nu voi repeta la vanzare sa ascund ceva. Mai bine mergi in Germania! Sa stii ca la varianta bicicletei m-am gandit si eu :D , exista chiar si marca BMW daca vrei.

Link to comment
Share on other sites

@bmw6sic6,sry dar cand ai testat masina cum de nu ai auzit/simtit ca articulatia este varza,cum de nu ai urcat masina macar pe o rampa,cum de nu ai facut o diagnoza,nu te costa mai mult de 100ron.Daca iti ziceau baietii din service ca ai lonjeroane sudate,martor airbaguri pus la ulei ce mai faceai ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.