Jump to content

Sunet foarte deranjant bord BMW E60 facelift


add3ian

Recommended Posts

Salutare tuturor...

 

De cateva zile aud un zgomot foarte ciudat la mijlocul bordului...parca in spatele navigatiei(poate undeva in spate si mai jos). Sunetul apare cand urc/cobor o bordura, uneori cand virez pe loc si tin frana apasata, la unele denivelari mai mari, in general la inclinari ale masinii. Am cautat pe forum dar nu am gasit mare lucru...am vazut doar un post al unui coleg care zicea ca ar trebui stranse barele de torsiune..dar cam atat. Zgomotul seamana cu cel produs de frecarea a doua bucati de plasticuri...ceva de genu...nu pot sa-mi dau seama exact.

 

Mi-ar fi de mare folos orice sfat. Zgomotul e foarte deranjant...stau tot timpul cu urechea sa ascult sunetul si chestia asta ma scoate din minti :angry:

 

Astept raspunsurile voastre

 

Seara buna ! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

:))) mda... Ridici capota, si vezi ca ai bara stabilizatoare, fierul acela care prinde amortizoarele si vine sus la motor langa geam . Desfaci filtrele de aer de sus ca sa ai acces la bara stabilizatoare si o strangi foarte bine in 2 suruburi care le are sus la capota acolo pt ca se slabesc de-aia iti face asa bordul. Apoi pui filtrele la loc, si strangi si pe cele de la amortizoare si nu o sa se mai auda nimic . Succes.
Link to comment
Share on other sites

am si eu o problema asemanatoare in acelasi loc. la mine in schimb se intampla uneori, cand (in mers) virez spre stanga. pe loc nu se intampla nimic.

 

se aude ca si cum ar flutura o frunza..dar nu mereu..

 

oare sa fie de la acelasi lucru? nu prea vad legatura cu zgomotu de frunza..atat de continuu..

Link to comment
Share on other sites

Si eu am acelasi zgomot enervant insa am si parbrizul crapat ( de la o pietricica saltareata ). Iar la ultima revizie am observat ca surubul uneia dintre barele de ridigizare nu mai strange capatul de sub parbriz ( merge in gol ).
Link to comment
Share on other sites

Si eu am acelasi zgomot enervant insa am si parbrizul crapat ( de la o pietricica saltareata ). Iar la ultima revizie am observat ca surubul uneia dintre barele de ridigizare nu mai strange capatul de sub parbriz ( merge in gol ).

 

Vechea problema...problema la acele bare...se duc filetele.. la mine din 4 suruburi mergeau stranse doar 2..restul mergeau la mana...am dat filet cu alt pas cu tarod si am schimbat suruburile..e singura solutie! Bafta!!!!

Link to comment
Share on other sites

La mine "frunza" se aude doar cand temperatura exterioara scade de 10 grade C si doar pana se incalzeste clima!Eu ma gandeam ca e din cauza calitatii proaste a plasticului.Aproximativ acelasi zgomot il auzeam la o Skoda din 2008 si un Renault din 2007.Probabil ca ventilatoarele sunt fabricate in acelasi loc.
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor...

N-am revenit cu un raspuns dupa ce unul din colegi a venit cu o alternativa de rezolvare a problemei mele si ma simt dator sa o fac:D (n-am avut timp).

Eu mi-am rezolvat problema sunetului din bord prezentat in primul post strangand cele 4 suruburi de la barele stabilizatoare. Toata treaba a durat 5-10 min, dupa cum e prezentata operatiunea si in al doilea post, am dat jos filtrele si am strans cele 4 suruburi ale barilor stabilizatoare. Asa am scapat de sunet.

 

jonnyy_b multumesc pentru sfat...

 

Spor la treaba celor care au aceiasi problema.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am un sunet deranjant, ca un zumzet dar numai cand ajung la 3000 rot, am observat ca pe loc nu face,numai in mers.... poate are cineva o solutie....

Incearca sa te uiti prin compartimentul motor sa nu vibreze ceva(plastic, surub slabit)sau pe dedesupt urmareste traseul de evacuare.La mine cel putin zanganea si vibra ceva metalic si a fost de la un colier slabit.

Link to comment
Share on other sites

Si mai ales incearca sa localizezi cat de cat zona de unde provine.

Eu am avut niste rontaieli in zona clusterului/bordului in partea stanga. Ce s-a dovedit a fi? Butoanele de pe maneta de semnalizare. :pardon:

Dupa ce le-am rezolvat, nu se mai aude nimic.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.