Jump to content

Accident, daunĂŁ totalĂŁ?


adrianrus

Recommended Posts

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu zic ca nu merita sa o vinzi. Eventual sa-i faci o recarosare, sau un transplant de bord volan etc, la una cu volan pe dreapta. Daca vrei sa-ti iei acelasi motor, te cam "arde" taxa. Stai, mi se pare mie sau daca o dai la dezmembrari, si le duci hartia celor de la Finante iti inapoiaza taxa? Nu-s sigur dar am auzit ceva de genul. Sper rezolvi ceva!

 

Nu aÂş vrea sĂŁ o refac Âşi sĂŁ circul cu ea. Nu Âştiu de ce am sentimentul acesta, cu toate cĂŁ maÂşina a fost impecabil ĂŽntreĂžinutĂŁ Âşi interiorul e foarte frumos. Pe de altĂŁ parte aÂş vrea sĂŁ o repar pentru cĂŁ ĂŽmi place :(

Nu Âştiam cĂŁ se ĂŽnapoiazĂŁ taxa.

 

Cei de la dezmembrari sunt tot un fel de bisnitari,iti vor oferi f putin pe masina,o pui pe autovit frumos si o vinzi garantat,asta daca nu ceri exagerat.

 

AÂşa voi face, prima datĂŁ aÂştept un rĂŁspuns din partea EUROINS, dupĂŁ ce service-ul va face devizul, care chiar Âşi completat de asigurator e plin.

Link to comment
Share on other sites

deci...

cel mai amarat 325 din 2004 (adica chel) are ca pret de nou in 2004 conform schwacke 31.800 eur.

daca imi aduc bine aminte, la 7 ani vechime si grad de uzura satisfacator (va fi greu sa obtii grad mediu de uzura la rca, asta daca nu poti dovedi cu acte si facturi intretinerea masinii si daca ai in 7 ani de zile cca 70.000km reali) ar trebui sa-ti dea cca 22% (valoarea o gasesti exact in ordinul csa de pe siteul csa) din valoarea de nou a masinii care inseamna minim 6996 eur. Din banii astia se scade epava 25% si ar trebui sa primesti 5247 Eur si ramai cu epava.

este f posibil ca cei de la asigurare sa incerce sa te convinga sa o repari prin mai stiu eu ce service agreat de ei cu piese aftermarket; in legea asigurarilor scrie clar ca sunt obligati sa aduca masina in starea in care era initial - deci fara piese aftermarket; trebuie sa tragi sa primesti minim aceasta suma (poate chiar mai mult in functie de pretul nou al masinii, optiuni, etc si acel 22% care ti l-am dat informativ).

Bafta! O sa ai nevoie...

 

Am cumpĂŁrat-o la 92.000 km Âşi acum are 122.00 km. AdicĂŁ 10.00 de km am fĂŁcut pe an.

 

MĂŁ pierd ĂŽn cifre acum, dar

Calculul fĂŁcut de siteul daunatotala.ro returneaza:

 

Raport calculatie :

▪ PRET DE NOU 32.550,00 €uro conform catalog SCHWACKE vol.02/2011, pag.93, pozitia.3 -70 % Uzura, stare de intretinere Medie ( din cele 3 : buna, medie, satisfacatoare ) ( conform numarului de kilometri si datei de fabricatie )

▪ VALOARE REALA sau de reparatie 9.765,00 €uro ( daca suma din devizul estimativ de reparatie depaseste 75% din valoarea reala, se acorda VMD ) -25 % Epava ( procent maxim auto avariata )

▪ VALOARE MAXIMA DE DESPAGUBIRE VMD. 7.323.75 €uro ( VMD este suma pe care trebuie sa o primiti in caz de DAUNA TOTALA ) ( valoarea in lei se calculeaza la cursul BNR din data accidentului )

Link to comment
Share on other sites

Du-te si fa-ti constatarea la Autotransilvania. Te va costa ceva, dar Euroins nu va avea nimic de comentat! Apoi, in caz de (Doamne fereste!!) vreun litigiu in instanta, evaluarea de la reprezentanta va avea multa greutate(in fata uneia de la un service "de cartier"). In plus, teoretic, tu trebuie sa-ti repari masina la reprezentanta BMW, nu aiurea! Deci, pe langa piese, ei vor adauga pe devizul estimativ si manopera calculata la BMW.

Iti urez bafta!

Link to comment
Share on other sites

Du-te si fa-ti constatarea la Autotransilvania. Te va costa ceva, dar Euroins nu va avea nimic de comentat! Apoi, in caz de (Doamne fereste!!) vreun litigiu in instanta, evaluarea de la reprezentanta va avea multa greutate(in fata uneia de la un service "de cartier"). In plus, teoretic, tu trebuie sa-ti repari masina la reprezentanta BMW, nu aiurea! Deci, pe langa piese, ei vor adauga pe devizul estimativ si manopera calculata la BMW.

Iti urez bafta!

 

Pot face constatarea la Autotransilvania dar ei tot nu o vor repara. Dar aºa mã gândeam ºi eu. E scump dar e relevant.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic din prima sa vb cu un avocat, nu mai sta si pierde timpul pe forum o sa ai zeciiiiiiiiiiii de pareri impartite, eu as lua legatura cu un avocat , iti zic sigur ca mai mult de 300 - 400 de lei nu are cum sa te coste, iar el sa vb direct cu euroins, fara ca tu sa mai ai alte pretentii si nu uita poti cere ceva daune si pe parte morala etc tot de la asigurare.

 

Imi pare rau ca Mos Nicolae a venit cu probleme din astea la tine:(

 

Hai capul sus pune mana de da cu pumnul in masa si nu te lasa furat de nemernicii astia de asiguratori asa cum noi suntem obligati sa ne platim darile, asigurarile, ect si ei la randul lor sunt obligati sa faca asta chiar daca Romania este inca un sat fara caini!

 

tine-ne la curet si inca odata imi pare rau pt ceea ce ai patit!

Link to comment
Share on other sites

220 euro pentru un deviz??? E aberant de mult! Eu am dat 100 lei si tot asa am avut masina varza.

 

Eu zic sa-i lasi pe Autotransilvania ca daca oricum nu vor sa lucreze cu Euroins nu faci nimic. Cauta un service care sa-ti faca un deviz cu Audatex (e un program) la un cost decent, fiindca acest deviz TU o sa-l platesti.

 

La cum arata masina eu zic ca se poate repara, dar nu va mai fi niciodata cum a fost. Deci mergi pe varianta dauna totala + vanzarea epavei.

 

In faza in care esti acum e bine sa citesti cat mai mult despre acest subiect. In primul rand legislatia in vigoare, regulamentul CSA. Si eu am trecut prin chestia asta si stiu ca trebuie sa tot tragi de ei, sa-i suni zilnic sa-ti dea documente, sa ai mare grija ce semnezi, sa nu-i lasi sa te prosteasca cu oferta initiala de despagubire sau texte de genul "lasa ca am vazut ca masina avea aia si ailalta, deci nu era asa bine intretinuta).

Am avut un topic in care am descris patania mea, poate te ajuta cu ceva. http://www.bmwclub.ro/forums/topic/100496-mi-a-dat-de-m-a-julit/page__p__1422731__fromsearch__1#entry1422731

 

 

Bafta!

Edited by filon
Link to comment
Share on other sites

e 220 euro devizul la reprezentanta BMW, cu reconstatare (desfacut tot tot), sau 1% din totalul devizului (suma rezultata), cu calcul dupa constatarea facuta de asigurator (fara desfacut masina). asa am facut eu acum ceva timp la MHS BMW.

 

Du-te si fa devizul estimativ la BMW, cu manopera si toate cele, iese dauna totala sigur.

Link to comment
Share on other sites

imi pare foarte rau pentru ce ti s-a intamplat si inteleg cat de greu iti este, nici nu vreau sa ma gandesc cum e sa iti vezi masina de care ai avut atata grija adusa in stadiul asta de un bolovan care nu respecta regulile sau e cascat la volan! Parerea mea este ca nu are rost sa o repari, tu tii la masina care era, ori reparata nu va mai fi aceeasi, asa nu are rost sa faci lucrul asta, incearca sa scoti cat mai mult de la asigurari si cauta-ti toate facturile care le ai cu banii bagati in masina pentru a putea face dovada bunei intretineri, vor conta! Nu pricep de ce trebuie sa platesti tu estimarea daunei? Mi se pare normal sa o faca firma de asigurari, ei cum stabilesc valoarea daunei? la ochi...?
Link to comment
Share on other sites

Salut,in primul rand imi pare rau pt. ceea ce ti s-a intamplat,stiu prin ce treci,am patit si ceva de genul acum vreao 5 ani,in Constanta,undeva pe B-dul Mamaia,doar ca pe mine nu ma lovit dobitocul propriu-zis,(care a crezut el ca are timp sa treaca pana ajung eu in intersectie)pt. ca l-am evitat si am intrat pe trotuar in alte 2 masini parcate,care le-am impins intr-un copac.Toate 3 masinile au avut dauna totala.Masina mea era la fel de lovita ca si a ta,tot coltul din stanga fata,poate o idee mai bine lovita.Asa cum spui si tu ca era masina ta super intretinuta,era si a mea avea o saptamana de cand o luasem din Germania,era impecabila.Ma bucur ca am avut in primul rand noroc,ca nu am patit nimic si in al 2-lea rand ca am avut prezenta de spirit si am alergat dupa dobitocul din cauza caruia s-a produs accidentul(care plecase nu avea nici o treaba),ca altfel si acum plateam la masinile alora.In fine,dupa accident,am fost la politie,a stabilt politai ca vina este in totalitate a aluia,dupa care am fost la asiguratorul unde avea ce vinovat incheiata polita RCA si anume Asirom( si aici am avut bafta,daca pot spune asa,avand in vedere ca al tau are la Euroins),am cerut sa se trimita dosarul al Asirom Bucuresti,pt. ca initial am vrut sa o repar si le-am spus ca eu vrea sa o repar la Bucuresti in regie proprie.Dupa care la Bucuresti,m-au timis sa imi fac devizul de piese si manopera,la BAVARIA,deci nu in alta parte.Am ramas si eu surprins ca m-au trimis acolo.Pt. deviz nu am platit absolut nimic.Devizul facea 10800 Eur,eu dadusem pe masina 12000 eur.Asirom-ul a hotarat sa imi dea dauna totala,m-a despagubit cu suma de 8300 EUR si mi-a lasat si epava,care am vandut-o cu 5000 EUR.Eu zic ca a fost,ok.Totul a durat cam 2 luni.

Asa cum ti-au zis si alti colegi de aici,nu merita sa o repari,pt. ca nu va mai iesi niciodata cum a fost.Mai bine ti-a concentra resursele sa iti reguperezi banii de la asigurator,dupa care sa o dezmembrezi si sa vizi ce se poate,iar cu banii de la asigurare si cu ce iei din dezmembrare iti poti lua alta.

Sper sa poti trage concluziile obiective din punctul tau de vedere,din cele relatate de mine si iti urez multa bafta.

Edited by Paris E46 M-Paket
Link to comment
Share on other sites

ieri am primit banii de la Euroins, dupa vreo doua saptamani de la depunerea cererii de despagubire..asa ca se poate :thumbsup:

 

Daună totală? Dă-mi te rog nişte detalii.

 

Situaţia este în pasul următor:

 

Am obţinut un deviz în sistemul Audatex (nu cu manoperă de 200 Lei/oră) de la un service şi l-am dus personal la Euroins.

Le-am dat răgaz 4 zile, i-am sunat şi răspunsul a fost: ’’am introdus în sistem dosarul dar mai avem nevoie la dosar de imaginile cu radiatorul distrus, ca să fie evidentă toată dauna’’.

Luni le voi trimite şi acele imagini şi apoi voi suna mai des şi voi face presiune.

 

Apropo: 33.500 Lei a fost devizul pe ceea ce a făcut constatare domnul de la Euroins, deci fără suplimentare care va trebui luată puternic în calcul pe aşa daună.

Edited by adrianrus
Link to comment
Share on other sites

 

 

Apropo: 33.500 Lei a fost devizul pe ceea ce a fĂŁcut constatare domnul de la Euroins, deci fĂŁrĂŁ suplimentare care va trebui luatĂŁ puternic ĂŽn calcul pe aÂşa daunĂŁ.

 

deci cam 8000 E , probabil vor scadea si epava in jur de 2500 .

Link to comment
Share on other sites

o masina ca a ta poate avea un deviz in audatex de 20000 euro . sa zicem o masina arsa si motorul complet distrus

tu vei primii pretul de catalog , care se va corecta in functie de 2 variabile : anul masinii si numarul de kilometri in functie de indicii asiguratorului (poate sunt indici reglementati de CSA , nu stiu )

Link to comment
Share on other sites

o masina ca a ta poate avea un deviz in audatex de 20000 euro . sa zicem o masina arsa si motorul complet distrus

tu vei primii pretul de catalog , care se va corecta in functie de 2 variabile : anul masinii si numarul de kilometri in functie de indicii asiguratorului (poate sunt indici reglementati de CSA , nu stiu )

 

Categoric, doar nu se va despĂŁgubi valoarea de reparaĂžie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.