Jump to content

BMW 520D E60


slefbb

Recommended Posts

nu apare in iDrive.

 

stiu ca in anuntul de pe mobile.de aparea...

 

pai si ce e de facut? ca la taxe si impozite mi-au calculat taxa de inmatriculare fara filtru de particule (care e cu aprox 2000 ron mai mare)?

 

multumesc

Edited by slefbb
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

pai te duci la BMW Romania (AB, MHS etc) si iti dau ei lista de dotari dupa VIN-ul masinii tale, care va atesta prezenta DPF . Daca nu ma insel ii poti ruga sa emita si ceva oficial in acest sens, gen o adeverinta ceva... Sunt destul de amabili, cel putin la AB.

 

Bine, presupun ca DPF-ul exista fizic pe masina si nu a fost scos.

Link to comment
Share on other sites

Daca ar vrea nesimtitii de la RAR, ar putea sa constate si fara hartie de la reprezentanta existenta dpf-ului pe masina. Sunt patit, m-am certat putin cu ei si pana la urma mi-au trecut in care filtrul de particule si fara hartia aia. Era vorba de un Mercedes iar dovada existentei dpf-ului pe masina a fost data de un cod care a fost luat de pe stalpul dreapta fata.
Link to comment
Share on other sites

pff daca ai fi vazut ce sictir aveau in ei cei de la rar..

 

nu am stiut ca trebuie sa apara pe CIV ca altfel intrebam direct acolo..acum o sa mai fac un drum..

 

sper sa am timp sa ajung astazi la bavaria, iar maine dimineata sa ma duc pana la rar la voluntari sa vad ce zic

Link to comment
Share on other sites

C_o_s_m_i_n - multumesc! are mufa usb in cotiera. Doar de pe stick ascult muzica pt ca ma "irita" sunetul cd-ului introdus in player de fiecare data cand urci in masina :)

 

KIP - ma gandeam eu ca trebuie programare :( dar o sa dau o fuga intr-o dimineata pt ca ajung repede pe centura din Otopeni (unde locuiesc) pana la voluntari sa vad ce zic, iar ulterior o sa fac programare .. e bine ca inca mai am numere rosii, sa nu ma puna sa vin cu masina..

 

SirAndi - multumesc

Link to comment
Share on other sites

am fost acum la AB Otopeni si le-am spus de problema mea.

 

in mai putin de 5 min, m-a ajutat unul din baieti (Paul Parpala) si mi-a dat doua foi care atesta ca masina are filtru de particule (le gasiti atasate).

 

nu m-a costat nimic.

 

trebuie sa merg acum la RAR (probabil sa fac programare) sa vad ce rezolv cu dobitocii.

 

multumesc inca o data tuturor pentru sfaturi :)

post-24297-0-40371800-1328019785_thumb.jpg

post-24297-0-82348900-1328019792_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

am sunat la RAR pentru programare si sa le spun despre problema (ca nu mi-au trecut in CIV filtrul de particule) si mi-au spus ca "nu am solicitat asta" si ca ma costa 150 RON sa faca schimbarea

 

acum nu e problema de 150 RON pentru ca nu este o suma mare, dar ma enerveaza sa platesc pt greseala lor pe motiv ca nu am solicitat; n-am solicitat nici sa treaca ca masina are 5 locuri,dar au trecut..este normal?

 

vreau sa stiu daca ma cert cu ei sau daca ma duc cuminte si platesc ca sa rezolv :)

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Daca te certi cu ei, tot pe nervii si pe timpul tau o faci, iar cel mai probabil nu vei rezolva nimic, mai ales ca de cele mai multe ori nu tine de persoana cu care te certi ci de sistemul birocratic idiot. Eu sunt coleric si mi se pune pata repede, insa am invatat in ultima vreme ca e inutila cateodata abordarea asta si cu finalitate zero.
Link to comment
Share on other sites

Oricum o sa ma duc macar de curiozitate (ca tot o sa fiu acolo) sa fac o intrebare idiotului la care am dus masina sa vad ce imi spune; care e motivul pentru care nu a trecut DPF..cel mai probabil o sa imi raspunda pentru ca nu era trecut in BRIEF
Link to comment
Share on other sites

am fost astazi la RAR.

 

mi-au cerut certificatul de autenticitate din DE. il aveam prin acte..

 

cu putini nervi si multa rabdare, mi-au trecut in CIV ca am filtru de particule.

 

nu a mai fost nevoie sa platesc nimic

si mie mi-au trecut fara sa mentionez eu....bine ca nu ai platit.nu e vb de bani,dar era nesimtire sa platesti pt greseala lor.ca este greseala pana la urma

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.