Jump to content

BMW 520D E60


slefbb

Recommended Posts

Deci ajuta cu ceva ca sunt roti mai inguste pe fata?

La viraje si pentru a diminua efectul de tramlining?

Doar rotile din fata produc fenomenul asta?

 

Intreb pentru ca momentan am 245 si as vrea sa trec si eu la ceva mai lat pe spate, insa nu as vrea sa fie grea directia. La noi in zona sunt multe drumuri cu santuri (se circula cu cuie iarna).

Edited by Adrian 80
Link to comment
Share on other sites

Deci ajuta cu ceva ca sunt roti mai inguste pe fata?

La viraje si pentru a diminua efectul de tramlining?

Doar rotile din fata produc fenomenul asta?

Ajuta exact la ce ai spus si tu. Si doar alea din fata. Spatele mai lat nu te incurca la nimic. Putin la acceleratie, datorita suprafetei mai mari de contact cu solul.

 

La tramlining conteaza f mult profilul anvelopei. Am avut unele in V care ma omorau. Acum am unele normale si nu prea mai am probleme de acest gen. Doar directia care inevitabil devine mai grea.

 

Pacat de casetele astea ca nu le-au facut mai solide. Ca o paranteza, la Passat atat cu 205 cat si cu 225, invart volanul prin simpla atingere cu un deget. Ma asteptam la asta si pe BMW, mai ales ca e mai nou cu o gramada de ani...

Link to comment
Share on other sites

eu am servotronic. am condus si fara, si mi se pare totusi putin prea greoaie directia. servotronic e joaca, mai ales prin oras.

 

la anvelope, eu am 225 45 fata si 255 40 spate. efectul de tramlining este destul de pronuntat, pe anvelope michelin pilot sport fata, si continental sport contact 2 pe spate.

 

am avut barum bravuris noi, si nu mai avea acel efect, mult mai confortabile pe drum rau. totul este din cat de tare e talonul la ele.

in schimb, cu barum alea era barca masina. nu mai vreau sa aud ever, de anvelope non-premium.

 

o chestie care am observat-o , este ca pe ploaie, pare foarte instabila masina, si efectul de tramlining e ucigator, chiar si pe drum relativ bun. nu inteleg de ce.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

o chestie care am observat-o , este ca pe ploaie, pare foarte instabila masina, si efectul de tramlining e ucigator, chiar si pe drum relativ bun. nu inteleg de ce.

 

 

Si la mine e la fel, pe ploaie merg muuult mai atent decat pe uscat. Am 245-275.

 

Da, e mai grea si amplifica efectul de tramlining.

 

Adevarat. Sa vezi cum e pe centura Bucurestiului, prin santurile facute de camioane prin asfalt..................................

 

@Slefbb - foarte frumoasa masina, are un look curat si frumos, mai ales fara foliile de pe stopuri :D Sa o alergi sanatos.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Imi amintesc o discutie cu tine de acu un an: eu nu risc sa-mi softez motorul, imi ajunge puterea stock. :poke:

Vezi sa nu strici motoru ma! :laugh:

si eu as resofta , am ceva stres cu cutia automata , ma gandesc totusi ca e proiectata sa reziste la mai mult decat duce softul oricum :nea:

Link to comment
Share on other sites

si eu as resofta , am ceva stres cu cutia automata , ma gandesc totusi ca e proiectata sa reziste la mai mult decat duce softul oricum :nea:

 

si a mea este automata, am 100 mii km de cand am resoftat-o si merge bine cutia inca.. nu da semne de oboseala sau ceva.. Deci , poti sa o resoftezi.. Oricum nu ii dai soft agresiv, ceva in limitele "bunului simt" :))..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

190 500 km

 

s-a infundat filtru de particule

 

am observat ca a crescut consumul, dar am crezut ca e de la soft, dar nu era asa!

 

l-am scos, dar am lasat catalizatorul.

 

masina trage muult mai bine. mai bine ca niciodata.

 

de cand o am, nu patinau rotile spate la accelerare brusca (285/30/19), dar acum danseaza :)

 

tot acum am facut si schimbul de ulei!

post-24297-0-31424300-1415090156_thumb.jpg

post-24297-0-79213700-1415090162_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.