Jump to content

noua taxa inmatriculare 2012


jsmith235

Recommended Posts

eu cred ca la orice transcriere a dreptului de proprietate (inmatriculare pe alt nume la politie) va trebui sa se faca dovada platii taxei de poluare...ptr toate masinile, printr-un act ceva, chitanta sau vreo dovada de la administratia financiara.

 

(2) Obligaţia de plată a taxei intervine şi cu ocazia primei

transcrieri a dreptului de proprietate, în România, asupra unui

autovehicul rulat şi pentru care nu a fost achitată taxa specială pentru

autoturisme şi autovehicule, conform Legii nr. 571/2003, cu modificările

şi completările ulterioare, sau taxa pe poluare pentru autovehicule şi care

nu face parte din categoria autovehiculelor exceptate sau scutite de la

plata acestor taxe, potrivit reglementărilor legale în vigoare la momentul

înmatriculării.

 

 

Care or fi astea exceptate sau scutite?

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

dar o masina de protocol, de la...servicii, parlament, presedentie etc...ptr alea nu se plateste (daca se cumpara noi)? sau nu polueaza?

 

Alea sunt platite din impozitele noastre ... deci fix pix petnru ei.

 

 

Scutite sunt cele de politie , pompieri , salvare , etc ... + cele pt persoane cu handicap , veterani de razboi , deportati , revolutionari , etc ...

Edited by dangrig
Link to comment
Share on other sites

auziti, masina mea este inmatriculata pe 15.01.2007? sa inteleg ca s-a platit taxa la ea? eu sunt al doilea proprietar! sau de fapt cu dracu aflam daca s-au platit taxele la masinile noastre?

 

ne ducem cu cartea de identitatea la Administratia Financiara? nu mai inteleg nimic....

Link to comment
Share on other sites

dar o masina de protocol, de la...servicii, parlament, presedentie etc...ptr alea nu se plateste (daca se cumpara noi)? sau nu polueaza?

 

sa zicem ca ar plati taxa, dar cu ce te incalzeste, statul plateste taxa, tot statul o incaseaza, ca si cum ai muta banii dintr-un buzunar in celalalt

Edited by Viper05
Link to comment
Share on other sites

Ce panarama...acum m-am prins de-o smecherie: dupa mintea guvernului si-al parlamentului,masinile inmatriculate inainte de 2007 care nu se vand,NU plateste taxa de inmatriculare pt ca nu mai polueaza, polueaza DOAR daca-si schimba proprietarul. Pai cum vine asta? cumva aici nu este o mica-mare discriminare? Cu alte cuvinte,eu daca am o masina din '95,2001,etc si n-am platit taxa la ea pt ca pe timpul ala nici nu exista,o tin pt ca daca o vand,eventualul cumparator e obligat dupa noua lege sa plateasca taxa,ok? E,in acest caz eu care am masina si n-o vand(deci nu platesc taxa,ca n-am de ce) ce fac cu masina,nu cumva ma folosesc de ea? E,in cazul asta nu poluez la fel de mult ca si eventualul cumparator care ar fi obligat sa plateasca taxa? Nu cumva in acest caz e discriminare fata de cumparatori? Si-atunci unde mai este principiul "poluatorul plateste",pt ca si eu(cel care am masina de 10-12-15 ani,dar n-o vand) poluez la fel ca si ceilalti si NU platesc nimic pt ca nu am ce. Cine-mi explica si mie aceste neclaritati?
Link to comment
Share on other sites

Sunt doar alte modalitati de a mai cere bani de la oameni, taxa de poluare, de mancare, de etc, nimic de elucidat.

 

WLF, conform unui articol din lege, se plateste taxa doar daca nu e platita, indiferent pre 2007 sau dupa. Nu specifica daca ti-ai recuperat banii, se replateste (ar fi si culmea).

Aici: ObligaĂžia de platĂŁ a taxei intervine Âşi ĂŽn cazul autovehiculului ĂŽnmatriculat pentru prima datĂŁ, ĂŽn

România, dupã 1 ianuarie 2007 care Întruneºte cumulativ urmãtoarelor condiÞii:

a) pentru el nu a fost achitatĂŁ taxa specialĂŁ pentru autoturisme Âşi autovehicule sau taxa pe poluare pentru

autovehicule;

B) face obiectul primei transcrieri a dreptului de proprietate, În România, dupã intrarea În vigoare a prezentei

legi.

 

Practic tu ai combatut o taxa, cu un verdict final, nu poate din nou sa modifice legea, sa reintroduca taxa ce ai platit-o. Adica ai reveni de unde ai plecat, dar cu taxa 2012 mai mare, in multe cazuri.

Link to comment
Share on other sites

Stiu, eu am facut doar o prezicere, n-am zis ca este asa, ceva de genul: sa vedeti ce o sa le mai treaca astora prin cap ca sa ne arda. :)

 

Inca n-au aparut normele metodologice, sa vezi atunci surprize.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.