Jump to content

noua taxa inmatriculare 2012


jsmith235

Recommended Posts

Din cate am citit aici ,am inteles ca viitorul proprietar al masinii v-a plati taxa ,la o masina care a fost inmatriculata prima oara in RO INAINTE de 2007, ca sa ma asigur,spuneti-mi concret,masina mea este inmatriculata prima data in Ro in Decembrie 2007,cumparatorul nu v-a mai plati nici o taxa.

 

Am inteles bine?

Link to comment
Share on other sites

oameni buni este foarte simplu toate masinile inmatriculate inainte de 2007 care NU AU PLATIT taxa de prima inmatriculare / poluare cum ii zic astia , intra in categoria celor care la urmatoarea vanzare trebuie sa plateasca practic acea taxa de prima inmatriculare ... calculata in functie de norma de poluare a masinii - vechime ( an de fabricatie ) - cmc etc
Link to comment
Share on other sites

1.Noua taxa auto a fost inventata tocmai pentru a scapa de procesele cu Uniunea Europeana si anume ca sa evite discriminarea dintre cei care deja au platit si cei care nu au platit taxa de inmatriculare.Daca toti platesc taxa,UE nu mai poate interveni.

2.Taxa se aplica de la 1 ianuarie 2012 pt toate autoturismele inmatriculate in RO inainte de 03/2007 indiferent de anul fabricatiei,norme euro,emisii,etc.. Adica ai o masina inmatriculata in Ro in 2006 sa zicem si vrei sa o vinzi,cumparatorul va fi nevoit sa plateasca taxa de inmatriculare pt a o putea trece pe numele lui.

3.Taxa este intradevar cam idioata si se vrea a fi un stimul pt achizitionarea de autoturisme cat mai noi/sau noi care respecta norme de poluare moderne si emisii scazute.

4.Efecte adverse: proprietarii de masini mai vechi cu norme vechi de poluare care intra sub incidenta legii si nu-si permit una mai noua vor pastra masinile cat mai mult(gen Cuba) pt ca de cele mai multe ori taxa este cat valoarea masinii si nimeni nu va fi nebun sa o mai cumpere; sau: va creste numarul de inmatriculari in BG si pentru masinile cumparate din Ro si care vor polua tot aici.(insa guvernul deja coace o astfel de lege impotriva masinile de BG" )

5.Astfel de taxe nu vor fi scoase indiferent de partidul de la putere(ex: PNL a initiat prima astfel de taxa,continuata de PDL si va veti convinge la urmatoarele alegeri dc va iesi USL).Renuntarea la astfel de taxe ar duce la scaderi masive in vanzarile Dacia care are cam cea mai mare contributie la PIB-ul Romaniei+ imbatranirea parcului auto(ceva gen Bulgaria unde e plin de troace din anii '90 pe sosele).

6.O solutie reala si nediscriminatorie ar fi impozitarea anuala a tuturor autoturismelor inscrise in Ro in functie de normele de poluare Euro si emisiile CO2.Adica ai masina ce indeplineste norme Euro vechi,platesti impozit mare si invers.In felul asta se stimuleaza achizitionarile de autoturisme cat mai noi.

Edited by THX-1
Link to comment
Share on other sites

Taica-miu si-a luat din Germania in iunie 2006 un e39 525d si a platit la vremea respectiva daca bine imi aduc aminte in jur de 3000 de euro taxa de inmatriculare.Deci chiar daca e inmatriculata inainte de 2007, nu vad de ce ar mai trebui ca eventual viitorul cumparator al acestei masini sa mai plateasca inca odata taxa.Care e logica ? Oricum intr-un an, probabil dupa noile alegeri in parlament, vom avea si alte legi. Edited by crtir
Link to comment
Share on other sites

cel mai corect si cum se procedeaza in toate tarile civilizare de pe continentul asta este ca taxa de poluare sa fie introdusa in pretul benzinei ... ai bani sa mergi cu masina - ai bani sa bagi benzina - atunci platesti cat poluezi ... nu ai bani sau folosesti masina mai putin automat nu poluezi sau poluezi mai putin

 

asta este singura metoda corecta si egala ... nu mi se pare corect sa puna o taxa fixa anuala , platita o singura data de toata lumea , cand Xulescu merge poate 7-8000 km pe AN si plateste la fel de mult cat Yulescu care merge 30.000km pe an ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Taica-miu si-a luat din Germania in iunie 2006 un e39 525d si a platit la vremea respectiva daca bine imi aduc aminte in jur de 3000 de euro taxa de inmatriculare.Deci chiar daca e inmatriculata inainte de 2007, nu vad de ce ar mai trebui ca eventual viitorul cumparator al acestei masini sa mai plateasca inca odata taxa.Care e logica ? Oricum intr-un an, probabil dupa noile alegeri in parlament, vom avea si alte legi.

 

Vezi exact ce ai platit.. pentru ca nu ai platit taxa de prima inmatriculare... poate taxe vamale... dar oricum.. daca vrei sa o vinzi.. mai bine o tii

Link to comment
Share on other sites

Vezi exact ce ai platit.. pentru ca nu ai platit taxa de prima inmatriculare... poate taxe vamale... dar oricum.. daca vrei sa o vinzi.. mai bine o tii

Ce ai platit tu au fost taxe vamale. La fel si eu in septembrie 2006 am dat statului 3600 de euro iar acum daca o vand mai vor o taxa de .... mii de euro.

Link to comment
Share on other sites

eu zic sa ne bagam toti masinile la remat pe cupoane sa stimulam cresterea economica, prin mandria nationala Dacia, tre' sa fim solidari si intelegatori, ce mama draq....NOT!!!!

 

o sa ma ingroape in e36! :frantics:

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

eu cred ca urmatoare masina nu o mai inscriu pe ro imi fac rezidenta pe o tara unde se platesc taxe mai omenesti si gata nu au ce sa imi faca. de ex sa tin un motor de peste 3l in ro e mai scump per total ca si cum ar fi inscris in italia sau germani. in slovacia e 250e pe an asigurare si atat impozit zero. dar stiti vorba aia ' prost e cine da nu cine cere' din pacate e foarte valabil la noi ca nu stuntem uniti si sa ii jupuim astea isi bat joc de noi pe bani nostri. daca noi romanii incepind cu 1 ianuarie nu am mai plati impozite la stat nu ar aveaa ce sa ne faca la toti. in mod normal cine da banul ala conduce la noi e tocmai invers cine i-a banu ala e sef. ma orpesc aici ca e destul de acra ziua si asa si suntem in prag de sarbatoare.

' Acolo unde se sfarseste logica incepe Romania' (din pacate)

Link to comment
Share on other sites

Mda, asta sa imi fie invatatura de minte ca nu am scos masina de la fiscal acum ~ 2 ani de cand cu noul sistem de impozitare. Am zis sa fiu corect si in acelasi timp mi-a fost frica la revanzare ca o sa am probleme iar acum tre sa le dau 1000 euro impozit si nici masina nu pot sa o mai vand. Edited by quze
Link to comment
Share on other sites

Mda, asta sa imi fie invatatura de minte ca nu am scos masina de la fiscal acum ~ 2 ani de cand cu noul sistem de impozitare. Am zis sa fiu corect si in acelasi timp mi-a fost frica la revanzare ca o sa am probleme iar acum tre sa le dau 1000 euro impozit si nici masina nu pot sa o mai vand.

si eu am sa le dau 900e de 2 ani dar nu mai am nimik inscris pe mine si nici cxarte de munca in ro nu am asa ca nici ei banii nu ii mai vad. desi mie jena de ai mei ca ii cunoaste toata lumea in oras si primaru a fost coleg de sc cu ei dar mi se rupe. am vb cu un avocat si nu au ce sa imi faca doar ceva ore in folosul comunitatii cel mai grav si dupa 3 ani parca se prescrie

ca eu nu am semnat nici un act cu statul romana ca am oblig sa platesc ceva impozite. dute la finante si cere radierea pe baza ca nu o mai folosesti invoci o defectiune la motor sau ceva si pe baza unei declaratii la notar ti-o scot de la impozitare. asa ma facut cu al meu e38 dar eu am avut accidnet cu el

 

 

Link to comment
Share on other sites

atunci am sa ii dau cand o sa am esalonat binenteles. oricum asta e tre sa fim mandri ca suntem romanii, platim biruri dinainte de intemeierea statului si cum noi suntem un popor care e bazat pe traditii o tine tot asa in continuare. La mai mult
Link to comment
Share on other sites

pentru masini mai vechi inca poate fi atacata si noua taxa, in motivarea Curtii de la Luxembourg era aminitit si corelarea cuantumului taxei cu valoarea masinii, e aberant sa sa impozitezi ceva care face 3000 de euro pe piata cu 4000..

plus ca cei care nu vand masinile si le caseaza nu au platit si nu vor plati impozit pe poluare ever...

om trai si om vedea...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.