Jump to content

noua taxa inmatriculare 2012


jsmith235

Recommended Posts

Am citit topicul de la inceput,dar nu am vazut si cazul meu,deci tind sa cred ca este unul nefericit...

Masina mea nu este adusa din afara,este luata de noua din RO si prima inmatriculare este in 05.2004...se aplica si la mine taxa aceasta daca vreau sa o vand?!

Scuze daca mai este cineva in situatia mea si nu am vazut!

 

L.E. Gata m-am lamurit daca exte taxa si pt Dacia,care a fost luata de noua din tara,este si pt masina mea!

Pfff...si credeam ca o vand!

Oare la schimburi se aplica?!:)))))))))))))

Edited by strees
Link to comment
Share on other sites

..am citit topicul pana aici si imi dau seama ca nici acum unii colegi nu au inteles cum se aplica noua taxa de inmatriculare. Astfel, noua taxa se aplica pentru masinile intrate in Romania inainte de 1 ianuarie 2007(care nu plateau taxa de prima inmatriculare ci vama) LA PRIMA REVANZARE in tara. Adica, daca ai o masina cumparata inainte de data respectiva si esti singurul proprietar pe carte, vei plati o taxa de prima inmatriculare in cazul in care vrei s-o instrainezi. Daca nu esti primul proprietar in carte(esti al 2-lea, al 3-lea etc), masina nu mai este la prima revanzare in Romania, deci taxa de prima inmatriculare nu se mai achita. Exista o mica confuzie legata de plata taxei la masinile autohtone, dar ministrul zicea ca si acestea vor plati taxa pentru a nu exista discriminare. Edited by ~Cosmin~
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca tu nu ai inteles absolut nimic ...incearca si citeste legea.

 

Totodata, dupa ce intra legea va intra in vigoare, pentru autovehiculele inmatriculate inainte de anul 2007, taxa de poluare va fi achitata la momentul primei transcrieri a dreptului de proprietate a autovehiculelor, in cazul instrainarii acestora.

Link to comment
Share on other sites

..am citit topicul pana aici si imi dau seama ca nici acum unii colegi nu au inteles cum se aplica noua taxa de inmatriculare. Astfel, noua taxa se aplica pentru masinile intrate in Romania inainte de 1 ianuarie 2007(care nu plateau taxa de prima inmatriculare ci vama) LA PRIMA REVANZARE in tara. Adica, daca ai o masina cumparata inainte de data respectiva si esti singurul proprietar pe carte, vei plati o taxa de prima inmatriculare in cazul in care vrei s-o instrainezi. Daca nu esti primul proprietar in carte(esti al 2-lea, al 3-lea etc), masina nu mai este la prima revanzare in Romania, deci taxa de prima inmatriculare nu se mai achita. Exista o mica confuzie legata de plata taxei la masinile autohtone, dar ministrul zicea ca si acestea vor plati taxa pentru a nu exista discriminare.

 

Nici tu nu prea ai inteles cum trebuie. Nu conteaza ca esti al 16-lea propietar, la revanzarea dupa ce a intrat legea in aplicare, cumparatorul va plati taxa calculata dupa modelul de acum.

Nu conteaza ca te-ai dus si ai luat masina de la dealer din .ro sau ca ai adus-o de afara pre 2007, intrii sub aceeasi lege => cumparatorul plateste taxa de poluare !

Link to comment
Share on other sites

@bitz, daca la mine te refereai...ce am scris mai sus mi-a fost confirmat de un avocat. Daca el bate campii, bat si eu. Si asa cum scrie si in textul pus de tine,toate masinile inmatriculate inainte de 2007..la prima transcriere a dreptului de proprietate. Si mi-a argumentat astfel: " O persoana are o masina inmatriculata in 2006..acesta o vinde si in 2009 este inmatriculata pe o alta persoana. Masina nu se mai afla la prima transcriere, pentru ca ea va aparea pe carte reinmatriculata in 2009." Probabil ca legea lasa loc de interpretare...nu se specifica in cele anuntate daca masinile inmatriculate inainte de 2007 dar care nu au mai fost reinmatriculate. Posibil sa fi inteles eu gresit..dar pentru asta discutam pe forum. Sper ca nu am suparat pe nimeni. Sarbatori Fericite! :)))
Link to comment
Share on other sites

(1) Obligaţia de plată a taxei intervine:

a) cu ocazia înmatriculării unui autovehicul în România;

B) la repunerea în circulaţie a unui autovehicul după încetarea unei exceptări sau scutiri dintre cele la care se

face referire la art. 3 şi 8;

c) la reintroducerea în parcul auto naţional a unui autovehicul, în cazul în care, la momentul scoaterii sale din

parcul naţional, i s-a restituit proprietarului plătitor valoarea reziduală a taxei, în conformitate cu prevederile

art. 7.

(2) Obligaţia de plată a taxei intervine şi cu ocazia primei transcrieri a dreptului de proprietate, în

România, asupra unui autovehicul înmatriculat pe teritoriul Statului Român anterior datei de 1 ianuarie 2007.

(3) Obligaţia de plată a taxei intervine şi în cazul autovehiculului înmatriculat pentru prima dată, în

România, după 1 ianuarie 2007 care întruneşte cumulativ următoarelor condiţii:

a) pentru el nu a fost achitată taxa specială pentru autoturisme şi autovehicule sau taxa pe poluare pentru

autovehicule;

B) face obiectul primei transcrieri a dreptului de proprietate, în România, după intrarea în vigoare a prezentei

 

 

eu stiam ca prima, inseamna prima, nu a doua, nu a treia, nu a patra.

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Ar fi prea frumos cum zici tu, dar eu ma indoiesc sincer, nu lasau ei portita asta, doar sunt gurmanzi.

 

Pe langa asta, nu va dati seama ce era la Pipera zilele astea ? Toti care erau prim propietari isi treceau masinile pe numele rudelor, copiilor, parintilor, etc.

Edited by quze
Link to comment
Share on other sites

@bitz, daca la mine te refereai...ce am scris mai sus mi-a fost confirmat de un avocat. Daca el bate campii, bat si eu. Si asa cum scrie si in textul pus de tine,toate masinile inmatriculate inainte de 2007..la prima transcriere a dreptului de proprietate. Si mi-a argumentat astfel: " O persoana are o masina inmatriculata in 2006..acesta o vinde si in 2009 este inmatriculata pe o alta persoana. Masina nu se mai afla la prima transcriere, pentru ca ea va aparea pe carte reinmatriculata in 2009." Probabil ca legea lasa loc de interpretare...nu se specifica in cele anuntate daca masinile inmatriculate inainte de 2007 dar care nu au mai fost reinmatriculate. Posibil sa fi inteles eu gresit..dar pentru asta discutam pe forum. Sper ca nu am suparat pe nimeni. Sarbatori Fericite! :)))

 

prima transcriere in sensul cand va fi vanduta prima data intelegi? avocatul tau e pe langa rau, sper ca nu-i dai bani

Link to comment
Share on other sites

..am citit topicul pana aici si imi dau seama ca nici acum unii colegi nu au inteles cum se aplica noua taxa de inmatriculare. Astfel, noua taxa se aplica pentru masinile intrate in Romania inainte de 1 ianuarie 2007(care nu plateau taxa de prima inmatriculare ci vama) LA PRIMA REVANZARE in tara. Adica, daca ai o masina cumparata inainte de data respectiva si esti singurul proprietar pe carte, vei plati o taxa de prima inmatriculare in cazul in care vrei s-o instrainezi. Daca nu esti primul proprietar in carte(esti al 2-lea, al 3-lea etc), masina nu mai este la prima revanzare in Romania, deci taxa de prima inmatriculare nu se mai achita. Exista o mica confuzie legata de plata taxei la masinile autohtone, dar ministrul zicea ca si acestea vor plati taxa pentru a nu exista discriminare.

Nu....masina poate avea o mie de proprietari, se aplica la prima revanzare de la 01.01.2012 pentru masinile pentru care nu s-a achitat taxa p****.

ex. BMW adus in tara in 2005, pentru care s-au platit taxe vamale. Masina a fost inmatriculata pe Romania iar de atunci a fost vanduta si revanduta de x ori. Acum masina este pe numele lui X iar pe 10.01.2012 o vinde lui Y, care Y ca sa o inmatriculeze pe numele sau va trebui sa achite taxa. Y achita taxa si vinde masina ulterior lui Z care o trece pe numele sau pur si simplu.

Link to comment
Share on other sites

@max83...daca ala e textul original al legii, atunci e clar. Nu exista scapare. Bine ca am vandut acum 1 luna "beleaua", ca ramaneam cu ea. :)) Si nu, nu-i dau bani. Ca eram un grup la o bere..si atunci tot se baga el in seama. Da se pare ca vorbea berea, nu el. :)) Edited by ~Cosmin~
Link to comment
Share on other sites

Voi ce intelegeti din :

 

Prima transcriere (vanzare), inamatriculata pre 2007 in Romania? Adica ATUNCI CAND A FOST VANDUTA PRIMA OARA dupa inmatriculare.

 

Nu se specifica nicaieri ca prin prima vanzare se subintelege, dupa intrarea in vigoare a cacatului asta!!!!

Link to comment
Share on other sites

e clar ca buna ziua ca e pt prima vanzare dupa 01.01.2012, altfel era o lege care nu isi avea rostul,fiindca putea fentata de toti...

 

Deci daca eu am o masina cumparata in 2010 si sunt al3lea proprietar,cumparatorul meu este scutit de taxa!?

nu este scutit, pt ca va fi primul care o va cumpara dupa intrarea in vigoare a legii,adica data de 01.01.2010. Cel la care o va vinde cumparatorul tau va fi s cutit de taxa.

 

01.01.2012 vroiam sa zic,scuze

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.