Jump to content

Seria 3 E30


Nick

Recommended Posts

mai baieti imi poate spune si mie cineva ce inseamna "kuhlwasser", nu de alta dar mi se aprinde un bec cu numele asta si as vrea sa stiu ce vrea sa zica:))

mersi!

109236[/snapback]

 

 

inseamna lichid de racire WASSER este apa si KUHL este rece. U cu umlaut(adica 2 pct deasupra) KIUHL se citeste dar are mai putina importanta

Link to comment
Share on other sites

Da,apa,am uitat ca o ai de 3 luni si nu are antigel. :blink:

109380[/snapback]

nu am zis ca daca e vara nu are antigel! m-am referit la faptul ca nu stiu daca fostul proprietar i-a pus (poate o fi avut omul vreo problema dupa ce a trecut iarna si nu i-a mai pus :) ). oricum treaba e ca am verificat si are apa si nici temperatura nu s-a ridicat peste limite normale! mersi oricum pt ajutor!

Link to comment
Share on other sites

trebuie sa skimbi motorasul (aeroterma) am avut si eu problema asta. costa cam 4 milioane de la bosch. nu se poate repara. paletii sunt fixati pe ax. poate, totusi, incerca la un electrician sa-ti skimbe carbunii. eu nu am gasit carbuni, asa ca l-am skimbat.

92303[/snapback]

am avut si eu probleme cu vitezele la aeroterma si s-a dovedit a fi potentiometrul in tunelul de aer de la aeroterma care e sub bord undeva in stanga la picioare la sofer. incearca sa-l cureti si poate o sa ai noroc sa mearga. daca merge viteza a patra inseamna ca nu e motorasul.

Link to comment
Share on other sites

salutari

 

nu am mai dat nici un semn de mult dovada ca nu am mai avut probleme. dar acum am incurcat-o. de ceva timp am ca un biriit in cutia de viteze, ca un rulment stricat seamana, schimba foarte greu vitezele (e automata) nu vrea sa schimbe in treapta a 2 a cu motorul rece, ma smuceste cind schimba si schimba a 4 a la 60 pe ora nu la 90 cum e normal. daca merg cu mai mult de 80 zgomotul e infernal, nu am mai folosit-o o bucata acum trebuie dusa la doctor. are cineva idei (dat fiind ca e automata si nu cred ca sint multe de astea printre noi) ca sa am o idee cind voi discuta cu mecanicii de pe aici.

 

multumesc mult

101502[/snapback]

incearca mai intai cu filtrul de ulei si uleiul din cutie. asta e prima cauza si cand desfaci capacul la baia de ulei din cutie curata labirintul acela cu bile de acolo. o sa il vezi. nu uita sa pui tot la loc. succes

Link to comment
Share on other sites

Fratzilor am si eu un ursache 316 cu motorici de 2000 jetronic si am probleme cu motorul .

Ideea mea ar fi ca ar trebui sa gasesc alt motor complet calculator instalatie debitmetru etc. va rog sa ma ajutatzi si pe mine

Link to comment
Share on other sites

incearca mai intai cu filtrul de ulei si uleiul din cutie. asta e prima cauza si cand desfaci capacul la baia de ulei din cutie curata labirintul acela cu bile de acolo. o sa il vezi. nu uita sa pui tot la loc. succes

109836[/snapback]

 

 

Merci. ideea e ca un mecanic mi-a schimbat garnitura de la baia de ulei de la cutie. a mers cam 2 saptamini si dupa aceea primul simptom a fost ca in clipa cind a schimbat a 4-a ainceput sa trepideze. am lasat-o usor si dupa aceea am observat toate simpomele aste. e posibil sa nu fi stiut ala si sa fi facut varza pe acolo. am sa ma duc la un nene sa o desfaca sa-si dea cu parerea. merci mult. .

Link to comment
Share on other sites

Haidetzi ca suyn si eu nou pe acet forum darc vad ca sunt multzi baietzi care se pricep bine la ursi .

110519[/snapback]

 

salutare. ideea e ca daca am deschide un service unde sa lucam toti posesorii de bestiutze am face o afacere..... fiecare are o idee si fiecare stie sa repare ceva.

Link to comment
Share on other sites

Merci. ideea e ca un mecanic mi-a schimbat garnitura de la baia de ulei de la cutie. a mers cam 2 saptamini si dupa aceea primul simptom a fost ca in clipa cind a schimbat a 4-a ainceput sa trepideze. am lasat-o usor si dupa aceea am observat toate simpomele aste. e posibil sa nu fi stiut ala si sa fi facut varza pe acolo. am sa ma duc la un nene sa o desfaca sa-si dea cu parerea. merci mult. .

110692[/snapback]

ai grija la cine te duci sa nu fie vreun nene din ala cu degetele groase care stie sa desfunde carburatorul la dacie si atat. vezi ca sunt destul de pretentioase cutiile automate si daca o piesa nu e curatata sau montata corect, nu merge cum trebuie si risti sa o faci praf. oricum trebuie desfacuta pt ca nu exista nimeni sa dea o rezolvare fara sa o desfaca. bafta

Link to comment
Share on other sites

da frate trebuie sa fi foarte atent la cine il repari ca nu sunt mulkzti care fac asa ceva daisa eu caut un mot0or bunicel si la bani acceptabil daca stitzi cevava rg sa imi spunetzi si mie plsss:DIM : Dmyhay
Link to comment
Share on other sites

ai grija la cine te duci sa nu fie vreun nene din ala cu degetele groase care stie sa desfunde carburatorul la dacie si atat. vezi ca sunt destul de pretentioase cutiile automate si daca o piesa nu e curatata sau montata corect, nu merge cum trebuie si risti sa o faci praf. oricum trebuie desfacuta pt ca nu exista nimeni sa dea o rezolvare fara sa o desfaca. bafta

110717[/snapback]

 

n-a fost nene de ala dar cred ca nu prea avea idee cum se monteaza la loc un filtru de la cutie. merci de ajutor daca nu e asta problema o inlocuiesc cu totul nu vreau sa am cutie "reparata" pe masina. ca odata ce a desfacut-o cineva oricit de meserias ar fi tot ramine cu un surub in plus. aici (Dubai) gasesc usor si ieftin o cutie buna la dezmembrari.

Link to comment
Share on other sites

Salut si mult respect posesorilor de ursulet,

De o saptamana am cumparat un ursulet din '87 care are o problema la caseta de directie,pierde uleiul in jumatate de ora dupa ce il pun,sau daca virez maxim st. sau dr. in 2 minute il scoate tot.sunt din iasi,pe aici nu gasesc nici o garnitura nici un simering,nimic.are cineva o idee unde as putea gasi?

Link to comment
Share on other sites

mai am si eu o intrebare. indicatorul de temperatura a apei trebuie cumva sa se ridice pana la jumate, ca la mine nu ajunge niciodata la acest nivel? in cazul asta ar trebui cumva sa schimb termostatul?

merci mult!

112261[/snapback]

in cartea tehnica a bmw-urilor zice ca motorul este la temperatura optima cand este acul la jumate. ar fi indicat sa-ti verifici termostatul. :blink:

Link to comment
Share on other sites

ritzi vad ca ai motor ca al meu cum merge?

111344[/snapback]

 

 

 

Asi vrea eu sa am motor dintr-ala. Nu am "is", ci doar un 316i-M40B16. Imi caut inca un M42B18. Acum cand iti scriu sunt in Austria si incerc sa gasesc ceva pe aici. Vii la Sinaia?

Link to comment
Share on other sites

salut baietzi am un 325i STAS 170 ps si vreau sa-l fac sa fuga mai bine.as vrea niste sfaturi,eventual un turbo si cam ce ar insemna?

chiptuningul am inteles ca imi da vreo 17 cai,putzin zic eu.

mi-am pus diff de 316 cred sau 318 si merge ca dracu viteze prea scurte,spunetzimi cu ce diff fuge cel mai bine motoru de 2.5.

merci

Link to comment
Share on other sites

greu cu angel eyes-urile trebuie sa desfaci farurile fara sa le spargi ... trebuie sa le bagi in cuptor sa desfaci ushor lipiciul ala sau ce este pe margini la geam si sa il scoti ... iar un angel eye adevarat care se vede ziua este ala cu ccfl 100 si ceva de E
Link to comment
Share on other sites

nush nu vreau sa supar pe nimeni dar este un baiat din constanta care vinde angel eyes-urile cu ccfl astea si parerea mea sunt cele mai tari adik se vad ziua k un neon mai perfect de atat nu exista ! si eu stiam k sunt mai scumpe de 2.5 mil
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.