Jump to content

aplicatie ptr android...torque obd


Recommended Posts

salutare.am descarcat de curand aplicatia ptr android "torque" si as vrea sa o testati si voi.eu unul nu am cum deoarece nu am conexiune bluetooth la e90-ul meu,dar cred ca se poate conecta un adaptor.am inteles ca aceasta aplicatie iti ofera multe date despre motor,e un fel de tester si se pot sterge erorile din ecu...mai multe detalii puteti vedea aici http://www.youtube.com/watch?v=8w37ICwnmPg .mie mi se pare o aplicatie foarte interesanta..astept opiniile voastre
Link to comment
Share on other sites

Mi-am comandat si eu o interfata. Sunt curios cum va merge.

 

 

te astept cu interes ! :D

 

De exemplu cu chiptuning sau fara chiptuning imi arata aceeasi presiune in turbina...

 

 

pai presiunea in turbo creste foarte putin la remapare :) ceva de genul 0,16

Edited by gelu_bmw
Link to comment
Share on other sites

Astia de pe okazii sunt culmea. E a doua oara cand incerc sa cumpar ceva si in loc de produs primesc un mesaj cum ca vanzatorul a cerut returnarea comisionului pentru ca nu am putut fi contactat. Pai ce naiba de contactare mai vrea, are toate datele mele, ce mai vrea?

O sa caut in alta parte prostia aia de ODB2 bluetooth.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Am testat interfata. Dar foarte putin. Ce sa zic, merge, insa e cam modesta.

Fiind o intefata generica poate citi doar ce e legat de functiile de baza OBD, si anume anumite chestii legate de ECU (DME ori DDE).

Poate fi utila sa citesti erorile generice dar nu se compara de nici un fel cu INPA sau cu DIS.

Nu am avut timp de ea, asa ca nu am incercat sa vad daca nu cumva software-ului de pe PC sunt mai utile.

Link to comment
Share on other sites

Nici nu ma asteptam sa fie ca INPA, dar ma gandeam ca e macar la nivelul unui Carsoft. Insa cu software-ul TorqueOBD nu poate citi decat ECU si nimic altceva.

Pe de alta parte e dragut ca interfata e mica, nu are nevoie de PC, si o poti avea tot timpul cu tine.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

mi`am luat de curand OBD bluetooth + Torque ...si la Realtime Information ...printre altele pot vedea O2 Volts Bank1 Sensor 1 si 2.

 

Din cate stiu eu O2 sensor este sonda lambda (gresesc ?). Oricum sensor 1 oscileaza intre 0.2 si 0.8 V (relanti) iar sensor 2 (curios) ...sta nemiscat la 0.44V.

Din cate am citit si am auzit ....un sensor de oxigen sau sonda lambda functioneaza corect atunci cand oscileaza .

 

atunci ce este cu Sensor 2 ?

masina e un 318is M44 ..... are 2 sonde lambda ??? din care unul se pare nefunctional?

 

 

La cat a costat 15 euro obd bluetooth + 7 euro adaptor pt. interfata bmw + Torque de pe torrente ...eu zic ca merita

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.