Jump to content

Ce ati instalat/modificat la masina voastra


Sibianul

Recommended Posts

Ma gandeam sa propun un topic in care cei care vor sa faca o lista cu ce au instalat /modificat la e46-le lor fata de cum l-au cumparat,astfel din lista respectiva sa poata fi metoda din care se pot inspira si viitorii doritori

pt. inceput fac lista mea:

 

-volan m pachet

-schimbator m iluminat

-inele ceasuri

-suspensie reglabila

-buton deschidere portbagaj

-7xranduri de jante momentan oprit la keskin kt4

-ornamente exterioare crom

-trimuri interioare black cube

-ornament toba ulter

-stopuri,semnale oem albe

 

 

Momentan de atat imi aduc aminte lista se actualizeaza de fiecare data cand se aduce ceva nou

 

ps:Daca topicul nu il considerati util sau ..... va rog sa il stergeti

Link to comment
Share on other sites

-buton deschidere portbagaj

-schimbare led-uri din interior

-angel-eyes

-welcome angel-eyes

-cotiera

-incalzire in scaune

-vopsit trim-uri

-BC

-semnale albe (urmeaza si stopurile curand)

-inlocuit radio-casetofon cu radio-cd

-perdeluta electrica

 

Cum masina e la vanzare,m-am oprit cu toate modificarile.Daca nu se vinde in urmatoarele luni,lista va continua cu:

-interior piele

-senzori parcare (instalatia am tras-o deja,trim-ul pt senzori l-am luat)

-volan cu comenzi

-dynavin

-xenon

-alte jante :smile:

 

 

 

ai avut maneta BC din fabrica?

Link to comment
Share on other sites

mai tot ce ai zis pe acolo am facut mai putin

 

-suspensie reglabila- am suspensie fixa

-buton deschidere portbagaj-nu am nevoie

-7xranduri de jante momentan oprit la keskin kt4-am luat direct 68

-ornamente exterioare crom-am deja?

-trimuri interioare black cube nu am nevoie

-ornament toba ulter=borla

-stopuri,semnale oem alb=hmmm nu am nevoie

in plus:

admisie bmw performance

foot rest M

-pedale+huse alcantara frana de mana si schimbator+nuca schimbator performance-inca nu sunt montate pe masina,ar trebui sa renunt la nuca iluminata pt ele

bari rigidizare fata si spate

Link to comment
Share on other sites

Am montat ulterior urmatoarele:

-xenon Oem

-senzori leveling

-senzori PDC

-stopuri si lucasuri albe

-proiectoare ceata

-conversie de la AC la clima automata

-schimbat sistem audio (diff-uri, cd-changer si HU)

-jante

-etrieri vopsiti

-montat Bluetoth Parrot

Link to comment
Share on other sites

Sa zic si eu:

 

- Maneta schimbator ( din cea de "mahon" in cea de M piele neagra scurta )

- Plafon negru

- Amplif + boxe Focal

- Jante M-pak 17"

- Placute Ate Ceramic + Discuri Brembo MAX

- Magazie OE Mp3

- Aux-in

 

Urmeaza:

 

- M-pak II

- Trimuri (Alu cube sau Black cube)

- Tv-Tunner

- Arcuri Eibach

Link to comment
Share on other sites

Schimbat plafon din material de textil de culoare gri,in material ce imita pielea de culoare neagra

 

Oh, da. Ai ceva poze ? :poke:

 

trapa sticla*(se vede super)

 

 

Vrei sa spui ca ti-ai schimbat tot plafonul masinii , cu taiat suduri etc ?

 

--------------------------------------------------------------------------------------------

In alta ordine de idei, topicul asta dovedeste un mare adevar: luati-va de la bun inceput o masina cat mai dotata, in final veti iesi mai ieftin :D. Am invatat-o si eu pe pielea mea....:download:

Link to comment
Share on other sites

--------------------------------------------------------------------------------------------

In alta ordine de idei, topicul asta dovedeste un mare adevar: luati-va de la bun inceput o masina cat mai dotata, in final veti iesi mai ieftin :D. Am invatat-o si eu pe pielea mea....:download:

Adevar graiesti,pe asta ce o am acum am cautat-o cu cat mai multe optiuni,tocmai pt ca ma saturasem sa tot bag bani in update-uri,dar si asa tot mai gasesti noi lucruri care sa le vrei pe masina :thumbsup:

 

,,.Bogdan,, pune si lista ta daca tot ai invatat pe pielea ta :rolleyes:

Edited by batory
Link to comment
Share on other sites

Vrei sa spui ca ti-ai schimbat tot plafonul masinii , cu taiat suduri etc ?

 

--------------------------------------------------------------------------------------------

In alta ordine de idei, topicul asta dovedeste un mare adevar: luati-va de la bun inceput o masina cat mai dotata, in final veti iesi mai ieftin :D. Am invatat-o si eu pe pielea mea....:download:

 

Nu am montat doar trapa de sticla... 

Link to comment
Share on other sites

In alta ordine de idei, topicul asta dovedeste un mare adevar: luati-va de la bun inceput o masina cat mai dotata, in final veti iesi mai ieftin :D. Am invatat-o si eu pe pielea mea....:download:

 

Si de unde o scoti p'aia care le are pe toate ... ai idee cate optiuni exista ??

Link to comment
Share on other sites

Pai chiar si la service, ce farmec mai are, m-am dus am scos niste bani si am plecat cu masina mai impopotonata. Ca de vopsit doar nu o vopsesti personal sa zicem.

 

Ma gandeam ca e vorba de ce a facut fiecare la masina lui, personal. Asa ar fi mai interesant topicul, ca de pus pachete M si angels eyes, cred ca toti si-au pus candva.

 

Si iti zic si de ce e mai interesant ca fiecare sa scrie ce a facut personal. Pentru ca cineva care vrea sa isi faca o anumita modificare, si se uita aici in topic, vede pe cutare ca a spus ca nu stiu ce a facut singur, poate ii cere niste sfaturi sau are niste intrebari etc.

 

De exemplu, acum vreo cativa ani postasem intr-un topic cum mi-am montat un carkit pe E46. Chiar mi-a dat un user un mesaj sa ii spun mai multe detalii privind montarea.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Ce am facut eu pt mine, avand in vedere sunetul bmw care nu e tocmai cel mai bun, am pus amplificare pe spate cu 2 boxe ovale infinity harman, in locul celor stock.

 

Maruntisuri, xenon, alarma, jante, care as vrea acum sa le schimb cu altele oem, schimbat cheie si altele in general cu ajutorul prietenilor de pe forum sau din afara lui.

Link to comment
Share on other sites

o sa fac si eu lista cu ce am facut la masina ..... cam toate-s puse cu mana mea + frick (suntem o echipa) si cu ajutorul prietenilor si colegilor de forum :

 

- proiectoare (nu avea)

- bloc lumini cu buton proiectoare

- bloc lumini cu Auto

- trimuri alu look (vopsite de colegul E90)

- angel eyes CCFL

- angel eyes SMD

- xenon aftermarket

- lupe bosch AL bixenon (primul montaj facut cu Calin78)

- lupe FX-R bixenon

- instalatie spalatoare faruri

- inele ceasuri crome

- eleron M (2)

- jante (3 seturi)

- semnale, stopuri, lucasuri - pe alb

- leduri nr spate

- schimbate bagheta iluminare nr cu una in culoarea caroseriei

- chiptuning (asta nu l-am facut eu personal)

- pachet lumini individual cu lampi de citit

- bara fata M tech2 cu canale aer M

- bara spate M tech2

- instalatie OEM senzori de parcare

- instalatie reglaj lombar scaune (cu ajutorul lui nicu25 la sofer)

- folie 25% spate si luneta (asta nu am montat-o eu personal)

- nari negre OEM (dat crome-ul jos si vopsit negru mat - cu ajutorul lui ovidiu augustin)

- nari negre aftermarket

- senzor RLS (ploaie si lumini) - deocamdata nemotat complet

- buton deschis portbagaj din interior

- dynavin v5 cu TV (prima montare cu ajutorul lui zero9)

- rama clima ca am mutat-o jos

- rear camera OEM look cu defrost si infrared, montata pe mijloc cu relocare si inlocuire buton deschidere portbagaj

- oglinzi rabatabile electric si incalzite

- oglinda interioara cu senzor antiorbire

- maciuca M short cu manson piele perforata

- trim schimbator carbon (folie 3D FK)

- spatiu depozitare cu perdeluta de sub cotiera

- imbracat volan cu 2 tipuri de piele (nu eu personal l-am imbracat)

- lumini la picioare

- iluminare led portbagaj

- pedale M (vine si footrestu sper cat mai repede - comandat)

- polisat sticle faruri (2)

- folie faruri (nemontata inca - iau sticle noi)

- o multime de activari din soft

 

- piesele care nu sunt "upgrade-uri" si care le-am schimbat ca trebuia sa le schimb nu o sa le mentionez.

 

+ more to come, cat de curand senzori autoleveling

Link to comment
Share on other sites

Pai chiar si la service, ce farmec mai are, m-am dus am scos niste bani si am plecat cu masina mai impopotonata. Ca de vopsit doar nu o vopsesti personal sa zicem.

 

Ma gandeam ca e vorba de ce a facut fiecare la masina lui, personal. Asa ar fi mai interesant topicul, ca de pus pachete M si angels eyes, cred ca toti si-au pus candva.

 

Si iti zic si de ce e mai interesant ca fiecare sa scrie ce a facut personal. Pentru ca cineva care vrea sa isi faca o anumita modificare, si se uita aici in topic, vede pe cutare ca a spus ca nu stiu ce a facut singur, poate ii cere niste sfaturi sau are niste intrebari etc.

 

De exemplu, acum vreo cativa ani postasem intr-un topic cum mi-am montat un carkit pe E46. Chiar mi-a dat un user un mesaj sa ii spun mai multe detalii privind montarea.

Da 'WLF' sunt oameni care prefera sa cheltuiasca niste bani decat sa se incumete personal /cei care au facut modificarile in service sau cu ajutorul unor prieteni pot preciza acest lucru exact cum a facut ,,robytza,,unde manopera nu era facut de el a precizat acest aspect;la mine nu a fost cazul pt ca ce am imbunatatit am facut singur doar cu sfaturi ale unor colegi de forum

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.