Jump to content

19'' pe E46 .Ce gume sa pun ?


Calin SL

Recommended Posts

Recent mi-am luat jante pe 19 pt e46-le meu

am nevoie de niste pareri avizate

tinand cont ca dimensiunile vor fi 235 35 19 fata si 255 30 19 spate ,deci talon f. f. jos ,intrebarea mea este : Anvelope normale ,sau anvelope Ranforsate RFT ? Ce este mai bine pt protejarea jantei ?? Nu ma intereseaza defel :Devil: confortul ,oricum masina e pe suspensie sport

LE

inca ceva

Pe interiorul fiecarei jante,scrie 965 kg...ce inseamna asta ? Ca janta rezista la o sarcina de 965 kg? deci poti pune 4 tone pe rotile alea ? sau ce ?

Edited by Calin SL
Link to comment
Share on other sites

tinand cont ca dimensiunile vor fi 235 35 19 fata si 255 30 19 spate ,deci talon f. f. jos ,intrebarea mea este : Anvelope normale ,sau anvelope Ranforsate RFT ? Ce este mai bine pt protejarea jantei ?? Nu ma

 

Cum, ranforsate?! Caline, incearca la o vulcanizare daca intra talon de 40 -35 (fata-spate). Daca o sa montezi 35-30 plus RFT, o sa plangi in masina dupa cativa km!

Link to comment
Share on other sites

incearca la o vulcanizare daca intra talon de 40 -35 (fata-spate). Daca o sa montezi 35-30 plus RFT, o sa plangi in masina dupa cativa km!

nu cred ca intra talon de 40.Eventual,putem sa montam si fata si spate 235/35

 

din curiozitate ce et au jantele?

toate 4 au et 40 si J 8.1/2

Link to comment
Share on other sites

...La dracul cu smecherii cu Bmw-uri ! daca merg prea tare,sunt Bolizi,daca merg prea incet,Tzopaie :good: nicicum nu-i bine

 

nu am zis-o in sensul rau ci ma gandeam la confortul din masina...eu cu toate ca nu sunt inalt imi plac masinile mari, spatioase si confortabile.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

s-a terminat dilema

am montat asa

pe fata 225/35/19 Dunlop Sport Maxx XL MFS 88Y

pe spate 235/35/19 Hankook Ventus S1 EVO 91Y

S-a terminat cu consumul redus de carburant

S-a terminat cu vitezele mari

S-a terminat cu confortul

S-a terminat cu menajarea articulatiilor

ETC

SA VINA VARAAAAAAAA ! ! !

Link to comment
Share on other sites

S-a terminat cu vitezele mari

 

Mie personal masina mi se pare multtt mai stabila la viteze mari atunci cand rotile sunt mai late.

 

 

S-a terminat cu consumul redus de carburant

 

Vara am masina incaltata cu roti pe 18" iar iarna cu roti pe 16". Vara imi consuma 11-12, iar iarna 13-14. :pardon:

 

SA VINA VARAAAAAAAA ! ! !

:hyper:

Link to comment
Share on other sites

 

 

Mie personal masina mi se pare multtt mai stabila la viteze mari atunci cand rotile sunt mai late.

 

 

nu la aia m-am referit.ziceam ca nu mai pot merge tare cu masina,asa cum o faceam pana acuma,deoarece la talonu ala aproape inexistent,ai mari sanse sa-ti spargi rotile,nu mai ai timp sa franezi in timp util la gropi daca mergi tare ,asta vroiam sa zic.

Cat despre consum .....ce sa mai...

am avut roti pe 17 de 7,5 kg/bucata

astea pe 19 cred ca au 15 kg/bucata fara guma pe ea :wacko: ,n-ai cum sa consumi mai putin ,cred ca va creste consumul cu cel putin 0,5 litri %

Link to comment
Share on other sites

s-a terminat dilema

am montat asa

pe fata 225/35/19 Dunlop Sport Maxx XL MFS 88Y

pe spate 235/35/19 Hankook Ventus S1 EVO 91Y

S-a terminat cu consumul redus de carburant

S-a terminat cu vitezele mari

S-a terminat cu confortul

S-a terminat cu menajarea articulatiilor

ETC

SA VINA VARAAAAAAAA ! ! !

Mai este CĂŁlin :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.