Jump to content

Consum 335i


Silviu1980

Recommended Posts

Am facut azi 200km. Prima suta mers normal in oras fara "forja" am iesit undeva la 16%. Am refacut plinul si am mai facut o tura de 100km 2 pers in masina timp in care i-am dat pedala extrema de cate ori am avut ocazia. Rezultat aproape 20%. Deci e un consum bun pt acest motor. Mentionez ca am avut clima a doua oara pe auto pt ca fumam in masina cu geamurile inchise. Dupa cum se misca, la drum lung, mers sportiv cu 140-160 constant nu ia mai putin de 12%.

Multumesc tuturor care au incercat un reply

 

 

Pai 16% mers normal in CT inseamna vreo 18% in Buc deci au avut dreptate baietii mai sus.

Restul cu consumuri de 13-15% urban pt 335i sunt povesti de adormit copii din moment ce la 140-160 constant pe autostrada nu scade sub 12% !

Link to comment
Share on other sites

CITEZ! :

 

Silviu1980--""la drum lung, mers sportiv cu 140-160 constant nu ia mai putin de 12% ""

 

i-a 12.. nu stiu cum merge cu el sa ajunga la 12 extern... un 10, 11 daca obtii medii reale de 160 km/h, care e foarte mult si nici macar posibil in ro..

iar daca mergi constant, pe autostrada nici 10 nu ia, dar iar, nu ai cum in ROmania. pe 100 de km de autostrada.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@DSF - cum de ai la 545i medie de 11-12%? mi se pare foarte mica media, nici la 330i nu aveam media asta, doar la 318 aveam media de 11 si 12 iarna. Are un prieten 645i si nu are consumul asta. La RS, care chiar daca e biturbo are cilindreea mai mica ca al tau, nici atat nu am asa ceva, la asta nu scade sub 16% media decat daca bag cel putin vreo 1000km de autostrada in continuu si sa o tin pe pilot la 140km/h...

 

mie mi s-ar parea normal un 15-16% la 335i in urban si un 9-10 extraurban la un mers normal, aia cu 6.8 data in carte nu o cred decat daca ai cuie in talpa...:)

Link to comment
Share on other sites

Doar daca merge , cum a spus, 70% pe autostrada, in limita legala! Daca merge in oras, sau in Germania, nu cred ca mai scoate 11-12%

 

A mea consuma 10-12 autostrada mers normal 120-170 :D , 8.5-10 mers legal (sub 130) si 13-16 oras. Poate cu 1 litru mai mult iarna.

Curios e ca de cate ori ma duc in Germania si o alerg tare consuma mai putin ca in Olanda pentru ca traficul e mai lejer. Gen Eindhoven - Viena dus - intors - 10.5%

Dar eu nu fac consumul pe 2 intersectii ca altii .... . Minim 500 -1000 km. Cred ca media pe ultimii 30.000 a fost 11-12 l /100 km asa ca n-am de ce sa ma plang.

 

P.S. Nu e relevant daca o masina consuma 16-17 pe 25 km, ala nu e consum mediu. Consumul mediu e cati km ai facut cu ea / cata benzina ai bagat. Si aici excludem prima saptamana cand o cumperi :D

Edited by DSF
Link to comment
Share on other sites

Mers legal pana in 140 , autostrada , trafic ok cu ACC

 

2011-09-15%25252019.39.28.jpg

 

Eu parerea mea mi-am spus-o : e multa vrajeala in Romania cu consumul asta.

Cunosc inca vreo 5 insi cu 545/550/645 si au acelasi consum ca mine, deci nimic deosebit.

Pana si cu M5 scoti 13-14 mediu cu 60% autostrada.

Edited by DSF
Link to comment
Share on other sites

Sincer, crezi ca nu m-as bucura sa consum 7 in Bucuresti, cum scrie la carte? Ce intres as avea sa umflu consumul??!!

Iti pot arata si eu o poza cu vit medie de 70 km/h si consum de 3,7% ! Eram cu DOMI cand am pozat-o. Dar, realitatea e alta!

Si eu nu fac consumul pe 50 km!

Link to comment
Share on other sites

Te cred, eu am ce am impotriva prietenilor cu 25-30 % ( ca asa i-a zis fratele lu vecinu lu un client)

Chestia e ca daca mergi preponderent in oras nici nu faci km multi si costurile de carburant nu sunt mari ( ca sa faci 200 km in oras trebuie sa te plimbi jumatate de zi cel putin)

Una e sa te duci pana la Viena si inapoi cu 12 l/ 100 km sa dai 500 euro intr-o zi pe benzina si alta e sa-ti manance 12 in oras si sa faci 50 km pe zi adica 7-8 euro.

 

Ce vreau sa spun e : daca nu esti taximetrist, e greu sa-ti faca gaura in buzunar o masina doar din mersul in oras.

Edited by DSF
Link to comment
Share on other sites

Eu nu am spus niciodata 20-25%! Sa nu exageram!

Dar 320-ul meu, in Bucuresti, consuma in medie cam 10%. Poate 1 litru in plus iarna, in conditii de zapada si cu multi consumatori electrici in functiune!

Asa cum e traficul, bbara-n bara si lent! (imi place asta cu: condus sportiv in Bucuresti!:laugh: As vrea sa vad cum arata!)

Iar afara, consuma cam 6 la mers alert (daca drumul si traficul permit, o duc si la 150-160km/h.) Nu vb despre cele doua minunate autostrazi!

Link to comment
Share on other sites

Pai nu ziceam de tine, citeste si tu topicul de la inceput si vezi cine ,,,

 

Si eu as fi foarte interesat sa vad cum se conduce sportiv cu o masina de peste 300 cai in oras ? Mai ales in trafic bara la bara . Probabil cu burn-out la fiecare 2 intersectii si schimbat a-3-a la 120 .:D

Vad ca moda e X consum la mers normal in oras si X+5 la mers sportiv .( ca sa nu ne facem de ras, cum adica posesor de BMW si mers normal )

Edited by DSF
Link to comment
Share on other sites

Ce nu intelege multa lume care isi pune din prima problema consumului cu motoarele astea mari e ca intretinerea masinii e de 2-3 ori mai mare fata de banii cheltuiti pe benzina intr-un an.

 

Nu se gandeste nimeni ca o masina de 300-400 cai papa o pereche de Potenza RE052 la fiecare 10-12 mii de km. Anul trecut am luat 6 bucati x 400 euro= 2400 euro doar cauciucuri intr-un an :D . Fara gume de iarna

Link to comment
Share on other sites

Ce nu intelege multa lume care isi pune din prima problema consumului cu motoarele astea mari e ca intretinerea masinii e de 2-3 ori mai mare fata de banii cheltuiti pe benzina intr-un an.

 

Nu se gandeste nimeni ca o masina de 300-400 cai papa o pereche de Potenza RE052 la fiecare 10-12 mii de km. Anul trecut am luat 6 bucati x 400 euro= 2400 euro doar cauciucuri intr-un an :D . Fara gume de iarna

 

Nu vreau sa generalizez, dar majoritatea cumpara second, cu ...carnita!:laugh: Deci, costa fff putin!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.