Jump to content

Consum 335i


Silviu1980

Recommended Posts

335xd cat va consuma?

 

Sincer cred...doar cred ...cam 17% in oras si undeva la 10% drum lung mers normal. Nu sunt sigur de aceasta afirmatie pentru ca nici eu nu am facut la 325i-ul meu consumul. Stiu doar ca trebuie sa am minim jumatate de rezervor oricand...e o traditie. Eu cel putin nu suport sa se auda NIMIC la masina referitor la motor si caroserie si la fel si taica-miu. Orice mic zgomot- merge la doctor.

Acum sunt plecat din Ct intr-un orasel mic plin de gropi si denivelari si masina se comporta impecabil...chiar am o manie sa ascult orice mic zgomot. Nimic.

Referitor la consum, doar predictiv pot afirma deoarece de obicei fac plinul cam la 11-13 zile si nu am stat niciodata sa fac calcule.

Oricum, acum 30 min am vb cu proprietarul si a afirmat ca 335i papa mediu cam 16-22% in oras, depinzand de aglomeratie si stil de mers.

Va tin la curent maine.

Link to comment
Share on other sites

Cautam acum si nici nu exista 335xd , doar 335d sau 330xd...e la misto topicul?

 

Nu, e real..doar ca sunt ft obosit si incins in discutii aici. inverseaza x-ul.xI. Scz pt dezinformare.

Daca citesti postul meu de mai sus...iti dai seama din exprimarea deloc la obiect.

Edited by Silviu1980
Link to comment
Share on other sites

Statistica pe 91 posesori de 335i, minim 1500 km

 

Minim - 8.8

Mediu - 11

Maxim - 15.59

 

Matematic e imposibil 25% in oras .

[/quote

 

Maine vor face actele. Voi face un plin si un tur de 100km in oras sa-mi satisfac curiozitatea si va voi spune. Orasul mic unde stau parintii mentionez ca e destul de aglomerat, fara semafoare si de aceea e posibil sa iasa mai mic consumul. Va spun maine.

Link to comment
Share on other sites

Mersi DSF. Am cautat si eu explicatii de ce consumurile astea mari, cel putin la mine in sb, 318-le meu lua 12 la ultima strigare, dar drumuri scurte (oras mic), si motorul mai tot timpul destul de rece (consumul facut pe ultima luna, calculez km la litri bagati).

 

Multumit sau nu, asta il am. Daca ma gandesc bine, un 325 n-ar lua cu mult mai mult, dar ideea e, cum ai subliniat si tu, un motor mare n-are un consum de speriat, exploatat si intretinut cum trebuie.

Link to comment
Share on other sites

depinde mult si in ce stare e motorul,cati km faci cu masina ,daca faci 3-5 km logic ca o sa ai consum de 20% indiferent de masina.Personal incerc sa fac peste 6 km cand merg cu masina(cam pe acolo ajumge motorul in temp de lucru-atentie nu acul la jumate ca ala urca la jumate in aprox 2 km)Personal peste 15% in bucuresti nu am sarit niciodata dar oricum eu nu prea merg in aglomeratie si consumul ala de 15 l-am avut cand am facut 1 km in 45 minute.
Link to comment
Share on other sites

Am avut "in custodie" un e92 335i automat prin 2007 vreo cateva luni. Nu am stat niciodata sa-i fac un consum la pompa dar cam 18 consuma in Bucuresti. Posibil sa fi sarit chiar de 20 daca-l alergam, nu stiu exact. M-a mirat ca dupa am avut fix aceeasi masina dar cu motor de 2.5 si nu am prea observat diferente la consum.

 

Extra-urban, 335-ul imi lua 10, alergat bine de tot.

Edited by KIP
Link to comment
Share on other sites

Da, greu de zis, oricum cred si eu ca bara la bara cum am circulat si eu aproape 1 an dimineata in bucuresti la 7 fara, 8, cand toata lumea mergea la servici, ia pana in 20 un 335. Efectiv mai mult se sta.

 

Si referitor la BG, nu mi-ar fi rusine acum cu masina pe BG, hai, la noi taxa ca taxa, de mii de euro, o platesti o data, dar impozitul e nesimtire, mai mare decat in multe tari din europa. Toti cu motoare mici arata cu degetul proprietarii pe BG, dar luand-o logic nu mai bine mai pui cateva mii de euro si imi iau o masina mai buna, decat sa dau banii astia pe taxa si impozitul f mari?

Link to comment
Share on other sites

din 50 de posesori de 335i sa mor daca spun 2 consumuri cat de cat la fel.

:popcorn:

 

AI o histograma in partea dreapta a paginei aleia cu distributia pe intervale a consumurilor.

80 % se concentreaza in intervalul 10-12 deci pe acolo e consumul mixt.

 

La o distributie 50% urban, 50% extraurban , daca ar consuma 20-25 in oras in afara ar trebui sa consume 2% ca sa se incadreze in media de 10-12 % . Deci nu prea tine vrajeala cu 25 :ike:

Link to comment
Share on other sites

Am facut azi 200km. Prima suta mers normal in oras fara "forja" am iesit undeva la 16%. Am refacut plinul si am mai facut o tura de 100km 2 pers in masina timp in care i-am dat pedala extrema de cate ori am avut ocazia. Rezultat aproape 20%. Deci e un consum bun pt acest motor. Mentionez ca am avut clima a doua oara pe auto pt ca fumam in masina cu geamurile inchise. Dupa cum se misca, la drum lung, mers sportiv cu 140-160 constant nu ia mai putin de 12%.

Multumesc tuturor care au incercat un reply

Link to comment
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos! E absolut decent un consum de 15-16l/100km.

Multumesc de urare dar nu imi place coupe. Este si motivul pt care voi renunta la m3 pana nu gasesc un sedan minim 2006(daca exista, nu stiu din 2006). Caut in continuare totusi. Ceea ce am ma satisface complet in momentul de fata in groapa asta de tara si sunt adept seria 3 sedan din 2008 de la primul 325.

Link to comment
Share on other sites

Am facut azi 200km. Prima suta mers normal in oras fara "forja" am iesit undeva la 16%. Am refacut plinul si am mai facut o tura de 100km 2 pers in masina timp in care i-am dat pedala extrema de cate ori am avut ocazia. Rezultat aproape 20%. Deci e un consum bun pt acest motor. Mentionez ca am avut clima a doua oara pe auto pt ca fumam in masina cu geamurile inchise. Dupa cum se misca, la drum lung, mers sportiv cu 140-160 constant nu ia mai putin de 12%.

Multumesc tuturor care au incercat un reply

 

Se mai lasa dupa ce te inveti cu masina. Ai "Jurney computer" parca , lasa-l pe ala sa inregistreze consumul pe 3000-10000 km si cam aia e media reala.

Nu cred ca are vreo influenta clima la masini peste 150-200 cai. La mine nu se modifica deloc consumul instantaneu cand scot clima asa ca nu te deranja ca nu consuma mai putin. Plus ca fara clima ai sansa sa te trezesti primavara cu miros de "pisica moarta" atat de specific BMW-urilor :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.