Jump to content

Consum 335i


Silviu1980

Recommended Posts

Ce consum are un 335i urban? am nevoie urgent de cateva pareri

 

Go check carfolio.com. Sunt 2 variante..de prin 2009 exista o varianta cu un consum semnificativ mai redus. Cu toate astea, un consum de 15l/100km in oras ar trebui considerat genial, iar unul de 17-18l/100km normal :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Mai lasati OZN-uri cu 20-25 % , speriati omul degeaba. Scoti consumul ala doar daca te duci pe circuit, sau faci liniute 50 km.

 

Am prieten cu 335i , il are de vreo 8 luni si are consum mediu de 12-13 %, si merge preponderent in Rotterdam in oras.

Am 545i de 2 ani si am consum mediu de 11-12% in 35000 km , 70% autostrada.

10.7 in Elvetia , Stelvio, Furka Pass, pe 500 km.

In oras daca resetezi consumul evident ca pe primii 2 km ai 30 l/ 100km, dar dupa 50 km se stabilizeaza la 14-16 l/100km.

 

Puneti poze cu consumul daca vreti sa va creada cineva, nu din auzite , ca e deja moda sa te lauzi cu cat consuma masina.

Poate imi explica si mie cineva cum mergi "sportiv" in Bucuresti sau in oras , cu o masina de 300 cai ? O arzi pe bulevard cu 240 la ora, parchezi doar din drift ?:D

Link to comment
Share on other sites

Ideea e ca la noi in fam au fost numai benzinare. Eu am rupt traditia cu un 320d si apoi taica-miu cu 335xd din 2007. Nu am fost multumiti deloc si ne reintoarcem la benzina. Ideea e ca al lui are acum 93k km si a avut un sg proprietar in De iar 335i-ul e 2008, are 48k km, full options si e cumparat din Ro, de nou, de un prieten de familie. Va fi schimb pe schimb.

Btw daca vedeti o persoana de 58 de ani, 184 inaltime si 140kg intr-un coupe...este EL. Haios dar e tatal meu, ce sa-i faci. Ideea e ca ii ia cel mai mult pana intra in masina...si pana iese si mai mult.

Link to comment
Share on other sites

@increatul

 

La ora 8 si ora 17 faci 10 km pe autostrada cu 4 benzi pe sens in 1 ora. Amsterdam-ul si Roterdam-ul sunt mai aglomerate ca Bucuresti-ul ( am stat vreo 2 ani in B , deci stiu cum se circula).

Nu pentru ca nu au drumuri sau sistematizare ci pentru ca sunt foarte ingramadite (adica bulevard inseamna max 2 benzi pe sens, canale, apa, strazi de 400 ani), cine a fost stie ce vorbesc. Si mai presus de toate e full de biciclete la ora 17 cand iese lumea la servici si aia nu se uita cand merg. L-ai atins cu masina e vina ta, nu conteaza ce s-a intamplat.

 

Asta cu Bucurestiul e cel mai aglomerat oras din galaxie o spune doar cine nu a fost prin Paris, Bruxelles, etc . In cel mai paduchios oras din Olanda te invarti 1 ora pana gasesti un loc de parcare si faci 1 km in 30 min.

Problema consumului are de-a face nu cu traficul ci cu "ultima fitza" romaneasca care spune ca : marimea p..... e direct proportionala cu consumul masinii. Daca un 316 consuma 16 in Bucuresti si e medie, la 335 trebuie sa fie cel putin categoria "baros" de 25-28 :D

 

Eu m-am saturat sa tot fac caterinca cand apare cate unul pe aici cu vrajeli din astea. De la e36 la mai stiu eu ce masini doar peste 15l /100 km. Mai putin nu se poate ca rade lumea daca zici ca ai BMW si consuma 1-2 litri peste ce zice producatorul. Si culmea ca unele masini din astea "sugative" le-am codus mii de km si nici cu caramida pe acceleratie si sondele lambda scoase nu consumau atat.

Si nu tine vrajeala cu drumurile din Romania sunt mai nu stiu cum ca alea de afara. Intrebati-l pe Radusky cu 550i cat ii consuma masina sau pe altii cu motoare mari care sunt sinceri si spun consumul real.

 

Eu am curaj sa pun 500 euro jos ca traversez Bucuresti-ul cu 545i la ce ora vreti voi cu consum sub 16l/100 km ( pe minim 50 km, nu pe 2 intersectii :D) si intr-un ritm alert.

Cand ajung prin Haga sau Roterdam resetez si filmez toata traversarea orasului si apreciati voi traficul si consumul.

Edited by DSF
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.