Jump to content

Bmw, Locul I Mondial !


madax

Recommended Posts

fiecare brand si-o personalizeaza in functie de cerintele masinilor, insa in esenta sunt acelasi lucru ca si mecanica si tehnologie, un soft diferit nu le face complet diferite atata timp cat componentele sunt aceleasi...in final de ce ne batem atata capul cu care brand ce a inventat? in final conteaza ca din concurenta asta au iesit masini foarte bune, acum ca unii vad doar BMW in fata ochilor e dreptul lor, eu prefer sa incerc cat mai multe, tentatia e mare :D Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

E mare minune DSG-ul ala de aia suporta cuplu maxim cat jumatate dintr-un steptronic si Audi foloseste tot ZF cu convertor pe motoarele mari.

 

 

 

La Audi se numeste S-tronic cutia robotizata , nu DSG . S-tronicul suporta cuplu maxim de 600Nm.

Link to comment
Share on other sites

Cica fiecare posesor de BMW o sa primeasca actiuni si dividende de la BMW AG.

 

 

Ce sa faci cu ele ..de la jumatatea anului trecut pina spre sfarsitul anului a scazut 20 puncte , in ultimile luni a recuperat abia 10 ! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Pot pune pariu de pe acum ca in 2012 lider va fi Audi. La performante e peste BMW / Mercedes. Interioarele unora le plac, altora nu. [La fel ca cele de BMW...]. Partea nasoala a lor e ca au optionalele f scumpe.

 

A6 3.0TDI biturbo 313hp: 0 - 100km/h in 5.1s

BMW 535d 306hp: 0 - 100km/h in 5.5s

 

A8 3.0TDI 250hp [cea mai slaba motorizare]: 0 - 100km/h in 6.1s; consum: 8.0/5.8/6.6 l/100km

BMW 730d 245hp: 0 - 100km/h in 7.2s; consum: 9.5/5.9/7.2 l/100km

Edited by kristal_madness
Link to comment
Share on other sites

Am fost ieri la Salonul Auto...cine a avut stand langa BMW s-a bucurat de o surpriza neplacuta, era pustiu (mazda ,honda etc). La Audi era liniste, aveai loc sa faci o poza, sa te urci in oricare model fara sa stai la coada. Bmw a avut cel mai mare stand, dublu fata de Merc si Audi. Eu cred ca batalia se va da intre BMW si Merc.
Link to comment
Share on other sites

Eu unul nu pot sa inteleg asta cu interiorul Audi - in afara de faptul ca are butoane peste butoane ce e asa interesant la el ?Pe mine cel putin ma amuza chestia cu butoanele- daca te uiti atent o sa observi in Audi mai multe butoane care au aceeasi functie - asa cama declar invins- logica lor nu pot sa o pricep.

Calitatea plasticului mi se pare proasta la toate -Audi ,BMW,Mercedes- dar din toate astea in clasele superioare- din punctul meu de vedere evident- BMW este deasupra Audi.

Link to comment
Share on other sites

parerile oricum sunt impartite, e si normal, mie imi plac ambele marci, fiecare are plusuri si minusuri dar un lucru este sigur in opinia mea, calitatea interioarelor, ergonomia si ambianta interioara din Audi este peste BMW, dar cel putin cu ultimele F-uri lucrurile par a se schimba in bine pentru BMW, la fel si pe partea de motorizare unde incep sa ofere motoare mici cu putere decenta adaptate taxelor din ce in ce mai mari, segment unde inainte Audi(vezi de cati zeci de ani, deja, folosesc ei turbo pe benzina pe cilindree sub 2.0) era clar lider la bezinare, Mercedes inca nu prea s-a trezit la capitolul asta si insista cu 2.2 lor pentru care platesti taxe aiurea si putere ioc....

 

acum te intreb pe tine....tu de ce ti-ai luat BMW?

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Pot pune pariu de pe acum ca in 2012 lider va fi Audi. La performante e peste BMW / Mercedes. Interioarele unora le plac, altora nu. [La fel ca cele de BMW...]. Partea nasoala a lor e ca au optionalele f scumpe.

 

A6 3.0TDI biturbo 313hp: 0 - 100km/h in 5.1s

BMW 535d 306hp: 0 - 100km/h in 5.5s

 

A8 3.0TDI 250hp [cea mai slaba motorizare]: 0 - 100km/h in 6.1s; consum: 8.0/5.8/6.6 l/100km

BMW 730d 245hp: 0 - 100km/h in 7.2s; consum: 9.5/5.9/7.2 l/100km

Posibil sa ai dreptate, dar cu motoarele de 2.0 stau cam prost cei de la Audi.

Link to comment
Share on other sites

La mine a fost o optiune de moment- oscilam intre un Mercedes C si E46 - am ales BMW pentru ca in asta m-am simtit mai bine si in prezent- interiorul din Mercedes era in alta epoca desi anii de productie erau apropiati.

Ambianta din Audi - la capitoul asta este OK - desi mi se pare inacceptabil ca la o masina noua de 40k € + sa zornaie plasticul si subwooferul la jumatate din volumul maxim.

Link to comment
Share on other sites

eu sunt la al 3lea Audi, sonorizarea in toate, plecand de la nivel standard, este peste ceea ce oferea BMW, in 2 din ele si in actualul am Bose, care iarasi mi se pare peste HK, si in niciunul nu a zornait subwoofer-ul, si imi place sa ascult muzica tare, daca ai intalnit unul asta nu inseamna ca asta e regula...nu mai vorbesc de B&O care cred ca nici nu are corespondent la BMW si se aude incredibil, nici nu iti vine sa crezi ca esti in masina...
Link to comment
Share on other sites

La mine a fost o optiune de moment- oscilam intre un Mercedes C si E46 - am ales BMW pentru ca in asta m-am simtit mai bine si in prezent- interiorul din Mercedes era in alta epoca desi anii de productie erau apropiati.

Ambianta din Audi - la capitoul asta este OK - desi mi se pare inacceptabil ca la o masina noua de 40k € + sa zornaie plasticul si subwooferul la jumatate din volumul maxim.

La ce model de Audi s-a intamplat ' sa zornaie plasticul'?

Link to comment
Share on other sites

Recunosc asta- sunetul din Audi e la ani lumina fata de BMW - nu stiu cum sunt generatiile noi BMW- F10 spre exemplu ,dar generatiile anterioare sunt mizerabile chiar si in varianta HK.

Oricum am studia problema , in zilele noastre marketingul si bugetul face sau distruge un producator auto- calitatea s-a dus pe teava de mult.

 

L.E - Audi A4 2.0 TFSI din 2007 - chiar si in ziua de azi bazaie plasticele din ea- si nu e o masina batjocorita deloc - a fost luata de noua si ingrijita.

Edited by jollyxter
Link to comment
Share on other sites

Posibil sa existe si astfel de cazuri, inaintea e60-ului am avut A4 B7 2007, sistem audio BOSE si se auzea impecabil. In schimb, cu parere de rau spun ca pe e60 am sonorizarea standard. Tind sa cred ca pe langa faptul ca sistemul este unul slab precedentul posesor al masinii a abuzat de sistemul audio, sunetul este mult sub asteptari, nu ajung la jumatate din 'volum' si 'bazaielile' sunt accentuate. Singurul lucru care ma deranjeaza la masina. Asta este...nu poti sa le ai pe toate :thumbsup: :popcorn:
Link to comment
Share on other sites

Eu unul nu pot sa inteleg asta cu interiorul Audi - in afara de faptul ca are butoane peste butoane ce e asa interesant la el ?Pe mine cel putin ma amuza chestia cu butoanele- daca te uiti atent o sa observi in Audi mai multe butoane care au aceeasi functie - asa cama declar invins- logica lor nu pot sa o pricep.

Calitatea plasticului mi se pare proasta la toate -Audi ,BMW,Mercedes- dar din toate astea in clasele superioare- din punctul meu de vedere evident- BMW este deasupra Audi.

 

unde are butoane cu aceiasi functie? inafara de comenzile de pe volan care sunt dublate la orice masina, baga niste poze sa vedem si noi

 

faza cu butoanele multe e cel putin infantila, legenda urbana nascuta pe vremea e60-lui care a iesit cu bordul ala simplu (urat in opinia mea).culmea fix in acelasi timp audi a preluat exact ce a aruncat bmw(ca mai tarziu sa revina), bord inclinat spre sofer, butoane ,luminite , si tot ce zici tu ca nu-ti place la audi , bmw-ul le avea inainte de bangle si acuma dupa bangle le are din nou

Link to comment
Share on other sites

Am inteles...majoritatea v-ati luat masina pentru sistemul audio.

Daca ma ghidam dupa logica ta nu aveam BMW acum. Pentru unii ( ma includ si pe mine aici) este un detaliu care conteaza, dar nu inclina balanta definitiv in luarea unei decizii asupra unei masini. Cel putin asa a fost in cazul meu. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

cred ca singurele motive pt care as alege acum un model nou de BMW in loc de Audi sunt caracterul, aspectul agresiv si tractiunea spate. Restul... capitolul plastice interioare, fiabilitate... ambele sunt o apa si-un pamant.

 

Subscriu Mik15, sonorizarea B&O pe Audi e fara corespondent la BMW. La noi DSP-ul este in opinia mea peste HK si Bose Audi.

Link to comment
Share on other sites

cred ca singurele motive pt care as alege acum un model nou de BMW in loc de Audi sunt caracterul, aspectul agresiv si tractiunea spate. Restul... capitolul plastice interioare, fiabilitate... ambele sunt o apa si-un pamant.

 

Subscriu Mik15, sonorizarea B&O pe Audi e fara corespondent la BMW. La noi DSP-ul este in opinia mea peste HK si Bose Audi.

 

Seria 6 cabrio, coupe si gran coupe au B&O.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.