Jump to content

Bmw 320Cd Vs Mercedes Clk 200


EMmyl_46

Recommended Posts

Si ce vrei sa demonstrezi cu linkul asta? Ca daca vrei o cazatura ieftina, cheala...gasesti si la 5500-6000E? Sa zicem ca o gasesti:

1) e cheala; 2) e in Italia; 3) e neinmatriculata (+minim 1500e) 4) in mod sigur inghita inca 1000e pt reparatii.

Total: 6000+500+1500(minim)+1000=9000E. Luand in calcul un E46 coupe chel, intr-o stare decenta (1000e pt reparatii e o suma mica) :thumbsup:

 

Razvane,daca ramanem cu mentalitatea asta,pai atunci nu mai exista ABSOLUT nici-o masina sh in mintile ei pe lumea asta...In alta ordine de idei,ce daca e din italia? din cate am inteles,initiatorul topicului se gandeste si la varianta de a aduce una din germania,si-atunci eu te intreb pe tine care e diferenta intre germania si italia dpdv al inmatricularii? pt ca indiferent de unde ai cumpara-o tot trebuie platita taxa. Mai vorbeai intr-un alt post de bucsi,articulatie,etc...pai daca noi romanii suntem terorizati de gropile din romanica,asta nu inseamna ca si germanii si italienii sunt la fel,la ei asta e ultimul lucru la care se gandesc,adica sa schimbe ceva bucsi sau niste pivoti,etc. Hai sa facem o statistica sa vedem cu ce probleme se confunta occidentalii la masinile lor si cu ce probleme ne confruntam noi la ale noastre...

 

P.S. Vreau sa demonstrez ca mai exista si e46 coupe la sub 10000€,totusi e o masina depasita dpmdv....daca nu ma insel,coupe-ul a aparut pe la sfarsitul lui '99 deci a depasit binisor un deceniu...

Link to comment
Share on other sites

Eu petrec foarte mult timp cercetand piata germana, raman placut surprins cand gasesc masini care la noi sunt epave dar la ei sunt intr-o stare ireprosabila,inclusiv la masini peste 10-15 ani .

 

Acum numai este nici o diferenta intre cumpararea unei masini din Ro cu ce a uneia din DE,evident sansele sa gasesti aici cu o calitate similara ca a uneia din DE ,sunt extrem de mici.

Link to comment
Share on other sites

Eu petrec foarte mult timp cercetand piata germana, raman placut surprins cand gasesc masini care la noi sunt epave dar la ei sunt intr-o stare ireprosabila,inclusiv la masini peste 10-15 ani .

 

Acum numai este nici o diferenta intre cumpararea unei masini din Ro cu ce a uneia din DE,evident sansele sa gasesti aici cu o calitate similara ca a uneia din DE ,sunt extrem de mici.

 

Pana la urma ce-ai vrut sa spui pentru ca te contrazici singur la final :blink:

Link to comment
Share on other sites

Citeste mai cu atentie.

 

Noua taxa a masinilor inmatriculate inainte de 2007 face ca regimul lor sa fie acelasi ca al unei masini aduse acum din Germania.(majoritatea fiind inmatriculate inainte de 2007)

 

Iar sansele ca tu sa gasesti aici o masina la fel de intretinuta si dotata ca in Germania, sunt foarte mici.

 

Ca drept exemplu , eu imi caut acum o masina similara cu cea 330cd pe care l-am avut, evident ca nu o sa gasesc aici pentru ca e o motorizare mai rara si nici in Germania numai sunt multe.

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

sunt ata de multe coupe-uri misto in banii aia si mult mai noi...

 

Audi TT

A3 2.0 TFSI

MAxda rx8

Alfa Romeo GT

Opel astra OPC.. iti masina cu motor de 2l.. taxe mici si 230 de cai..

+ toate chestiile alea mici super fun de condus, alde vw GTI, clio RS. etc...

Toate arata destul de bine.. sunt fun de condus..ai o groaza de optiuni..

Mazda 3 MPS

Toyo celica

Chiar si ceva seria 1 ...

Si lista poate continua la greu...

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

da, dar dintre toate daca le iei la bani marunti cred mai ramai cu...niciuna :), exceptie poate face A3-ul, dar nu e un coupe veritabil, daca e sa cauti un coupe frumos, practic si cu o valoare de revanzare acceptabila cred ca te uiti la E92 si A5, si restul sunt fan de condus dar cam greu cu ele ca singura masina zi de zi, pe cand celelalte 2 intrunesc mai multe cerinte intr-o singura masina...ca o a 2a masina mi-as lua Clio RS sau RX8 dintre ce ai enumerat tu, altfel ca masini unice, nu! Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Sa dai 18-20k euro pe e46 e nebunie curata,cine are de aruncat bani pe ferastra si e iubitor de e46 isi cumpara macar un M3,mie si 12k euro mi se pare o suma mare pt un e46,as da max 8-9k euro pe un e46 si doar daca este cabrio,in stare f buna si cu dotari de bun simt,totusi vb de o masina aparuta acum 14 ani.

 

sunt ata de multe coupe-uri misto in banii aia si mult mai noi...

 

Audi TT

A3 2.0 TFSI

MAxda rx8

Alfa Romeo GT

Opel astra OPC.. iti masina cu motor de 2l.. taxe mici si 230 de cai..

+ toate chestiile alea mici super fun de condus, alde vw GTI, clio RS. etc...

Toate arata destul de bine.. sunt fun de condus..ai o groaza de optiuni..

Mazda 3 MPS

Toyo celica

Chiar si ceva seria 1 ...

Si lista poate continua la greu...

+1

Link to comment
Share on other sites

Citeste mai cu atentie.

 

Noua taxa a masinilor inmatriculate inainte de 2007 face ca regimul lor sa fie acelasi ca al unei masini aduse acum din Germania.(majoritatea fiind inmatriculate inainte de 2007)

 

Iar sansele ca tu sa gasesti aici o masina la fel de intretinuta si dotata ca in Germania, sunt foarte mici.

 

Ca drept exemplu , eu imi caut acum o masina similara cu cea 330cd pe care l-am avut, evident ca nu o sa gasesc aici pentru ca e o motorizare mai rara si nici in Germania numai sunt multe.

 

Uite asta: http://cautare.mobile.ro/vehicule/showDetails.html?lang=ro&id=155899465&pageNumber=1&__lp=3&scopeId=C&sortOption.sortBy=creationTime&sortOption.sortOrder=DESCENDING&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&maxPrice=17501&vatable=true&siteId=ROMANIA&features=LEATHER_SEATS&features=ELECTRIC_HEATED_SEATS&features=SUNROOF&features=XENON_HEADLIGHTS&negativeFeatures=EXPORT&categories=SportsCar&tabNumber=2

Link to comment
Share on other sites

Totul tine de gusturi, in ochii unui iubitor de e46 coupe va pali orice A5 S-line sau ce mai vrei tu .

 

Nici eu nu as da 18-20.000 pe un e46 pentru ca la revanzare pierzi foarte mult, dar pana in 12k merita printre ultimii an de fabricatie 2004-2005.

 

sigur ca da ,putem sa aberam aici cat vrei, dar in viata reala, nimeni dar nimeni nu cred ca ar alege un e46 in detrimentul unui a5 s-line

Link to comment
Share on other sites

Frumusetea e in ochiul privitorului, intr-adevar. Dar, sa nu exageram totusi cu alegerea unui e46 in detrimentul unui A5. Motorizari si dotari similare, evident. Trebuie sa nu ai toate tiglele pe casa ca, in 2012, sa alegi e46-le. Sau doar nu ai ce face cu banii, ma rog.
Link to comment
Share on other sites

sigur ca da ,putem sa aberam aici cat vrei, dar in viata reala, nimeni dar nimeni nu cred ca ar alege un e46 in detrimentul unui a5 s-line

nu stiu daca e vorba de "a alege" cat e vorba de bani intre cele 2 masini indiferent de motorizare :) . O comparatie intre cele 2 masini nu-si are rostul sub nici-o forma . Sunt masini cu ani de productie diferiti

Link to comment
Share on other sites

Totul tine de gusturi, in ochii unui iubitor de e46 coupe va pali orice A5 S-line sau ce mai vrei tu .

 

Nici eu nu as da 18-20.000 pe un e46 pentru ca la revanzare pierzi foarte mult, dar pana in 12k merita printre ultimii an de fabricatie 2004-2005.

 

Gusturile nu se discuta, dar in acest caz...trebuie sa fii putin :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.