Jump to content

..si Uite Asa Am Ramas Fara Oglinzi La E60...


add3ian

Recommended Posts

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Revin cu vesti de la CASCO...unde din nou se confirma ca traim in ROMANIA

 

Azi dimineata m-am prezentat la sediul ASTRA din Constanta. Dupa ce completez formularul tip conform procedurii si dupa ce astept circa o ora, am 'onoarea' sa vorbesc cu un inspector de daune. Imi preia actele, munceste el pe acolo si la sfarsit ma intreaba 'Constatarea de la politie o aveti?'. Raspunsul vi-l dau si voua: NU O AM; pentru ca de la politie nu am primit nici un act. 'Marele INSPECTOR de daune' ma trimite la Sectia 3 unde am depus plangerea pentru ca cei de acolo sa-mi elibereze o hartie din care sa rezulte care este stadiul anchetei bla bla. Ma urc in masina, merg la politie unde din nou SURPRIZA; cei de la politie nu vor sa-mi elibereze nimic pana nu se va intoarce dosarul de la parchet, lucru care nu stiu cand se va intampla. Ma urc din nou in masina, plec spre sediul ASTRA sa-i comunic stimatului domn de la daune ca cei de la politie nu-mi elibereaza nimic. Ajung, intru in birou, ii comunic cele precizate anterior si il intreb ce este de facut in continuare. La care "MARELE INSPECTOR", flegmatic imi zice: Oricum nu o sa va despagubim in nici un fel pentru ca nu aveti trecuta la CLAUZE SPECIALE --FURTUL FARA EFRACTIE--. In concluzie am umblat vreo 3 ore jumate degeaba. Casco-ul meu include incediu,furt,avarii accidentale,fenomene naturale, acte vandalice etc, dar dupa spusele lor nu am trecuta ca si clauza speciala FURT FARA EFRACTIE. Furtul oglinzilor mele nu ar putea intra la 'ACTE VANDALICE" sau pur si simplu la 'FURT'? Adica ce ar insemna asta? Daca raman fara bara fata, fara un far etc etc, ei nu despagupesc nimic.

 

Concluzie:

1.Traim in ROMANIA

2.ASTRA - Asigurator de 2 lei

3.Voi cumpara oglinzile

 

Numai bine !

 

p.s EVITATI ASTRA !!!

Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu CASCO la Astra si primii doi ani au fost ok (pana prin 2010).

N-am avut parte de avarii majore in acest rastimp in afara de obisnuitele oglinzi, embleme, semnalizari de pe aripi, etc ce facusera un obicei sa dispara ca prin farmec in timpul noptii.

Am fost despagubit de fiecare data (Astra Brasov) pana a fost vorba de al doilea set de oglinzi evaporate... Am patit ca si tine, a trebuit sa le cumpar...le-am montat si a doua zi am vandut masina... desi mi-a parut tare rau dupa ea, dar ma saturasem de stress.

Link to comment
Share on other sites

Adevarat d-rive, insa nu erau neaparat banii dati cat sentimentul de a sta cu "frica" in san oriunde mergi cu masina, iar asta nu mai tinea de asigurator.

 

Intr-un final am schimbat tara... :) La masina am revenit...

Edited by sby
Link to comment
Share on other sites

Adevarat d-rive, insa nu erau neaparat banii dati cat sentimentul de a sta cu "frica" in san oriunde mergi cu masina, iar asta nu mai tinea de asigurator.

 

Intr-un final am schimbat tara... :) La masina am revenit...

Poate sunt indiscret: dar cum te-ai descurcat la inceput cu limba germana? Aveai ceva cunostinte inainte?

Link to comment
Share on other sites

Cand am semnat polita, initial vroiam sa o platesc integral, dar apoi am zis sa aleg plata semestriala (ma gandeam ca poate vand masina). Acum imi dau seama ca a fost cea mai buna decizie. Dupa ce va expira actuala polita (in luna mai) o sa schimb cu siguranta asiguratorul.

Cu riscul ca ma repet : FERITI-VA DE ASTRA ! Eu am avut parte doar de un incident minor, nu vreau sa ma gandesc ce se intampla cand daunele sunt mult mai mari.

 

Numai bine ! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Eu am ajuns la concluzia ca nu merita Casco. Am avut doar un an la o alta masina, plateam lunar in jur de 600lei. N-am avut nicio dauna si am renuntat. Dar la chestii de genul furt de oglinzi in primul rand se plateste fransiza plus costul asigurarii Casco. Eu ti-as recomanda sa ti le sablezi sau sa-ti montezi antifurturi. Am ramas si eu de 2 ori fara oglinzi (cate o bucata).
Link to comment
Share on other sites

Eu am ajuns la concluzia ca nu merita Casco. Am avut doar un an la o alta masina, plateam lunar in jur de 600lei. N-am avut nicio dauna si am renuntat. Dar la chestii de genul furt de oglinzi in primul rand se plateste fransiza plus costul asigurarii Casco. Eu ti-as recomanda sa ti le sablezi sau sa-ti montezi antifurturi. Am ramas si eu de 2 ori fara oglinzi (cate o bucata).

Cand am incheiat polita m-am gandit la momentul acela neplacut care se lasa cu daune majore si vroiam intr-un fel sa fiu acoperit in caz de accident. Este prima masina la care am facut CASCO, am zis ca e BMW, piese scumpe etc. De cand am permisul nu am avut nici un fel de incident rutier, dar acum am zis ca s-ar recomanda totusi o asigurare.

Referitor la sablare/montare antifurt, face cineva operatiunea in Constanta?

Link to comment
Share on other sites

Nu fransiza era problema...am plecat la casco sa o platesc insa ei nu vor sa-mi accepte dauna pe motiv ca nu am trecuta in contract clauza de 'furt fara efractie'

Cu siguranta urmatoarea polita o sa fie fara fransiza si la o alta companie de asigurari.

Edited by add3ian
Link to comment
Share on other sites

:goodjob: Cred ca ai dreptate..... :D ...daca m-as prezenta maine la ei cu o alta dauna...imi voi da seama ca imi lipseste o alta CLAUZA :yahoo:

 

 

Pe bune iti zic, e vrajeala. Pai, asa, inseamna ca si daca iti fura rotile de pe masina nu te despagubesc, nu ? Eu zic sa te duci cu tupeu peste ei si/sau cu un avocat dupa tine.

Link to comment
Share on other sites

Mi-am dat seama si eu ca este asa, chiar i-am zis celui de la daune; daca ar fi sa raman fara bara din fata, sau orice alt element de pe masina care poate fi sustras fara EFRACTIE, ati face la fel. Raspunsul lui: Lucrez de 13 ani in domeniu, crede-ma ca stiu ce vorbesc! :goodjob:

Nu ma mai complic pentru 2 oglinzi cu avocati si chestii de genul, probabil daca o sa am o dauna mai mare pana o sa-mi expire polita asta voi face. Vad ca nu exista la ASTRA alta cale.

Link to comment
Share on other sites

Cand am incheiat polita m-am gandit la momentul acela neplacut care se lasa cu daune majore si vroiam intr-un fel sa fiu acoperit in caz de accident. Este prima masina la care am facut CASCO, am zis ca e BMW, piese scumpe etc. De cand am permisul nu am avut nici un fel de incident rutier, dar acum am zis ca s-ar recomanda totusi o asigurare.

Referitor la sablare/montare antifurt, face cineva operatiunea in Constanta?

De sablare stiu unde mi-am facut eu. Pe bd. 1 Decembrie 1918, cum vii dinspre Casa de Cultura, dupa intersectia cu str. Bucuresti, undeva la 150-200m, pe partea stanga, pe langa EMAG, e la coltul unui bloc turn un XEROX pe ale carui geamuri scrie si SABLARE OGLINZI. Le sableaza cu laser. Despre montare antifurt nu stiu in Constanta, stiu ca Robert_TAU face, insa este la Bucuresti.

 

Stiu ca sunt niste baieti care se ocupa cu inscriptionarea oglinzilor in CT pe langa tomis.

 

 

Vb cu Iulian ca poate are el nr lor de telefon.

 

 

Nu ii stiu pe acesti baieti.

Link to comment
Share on other sites

Poate sunt indiscret: dar cum te-ai descurcat la inceput cu limba germana? Aveai ceva cunostinte inainte?

 

Cunostintele de baza le-am avut din scoala. Oricum, sunt o gramada de cursuri pe care le poti frecventa si poti incepe de la zero.

Este altceva cand locuiesti acolo, te lovesti de limba zi de zi si esti nevoit sa vorbesti. Inveti mult mai repede. E frustrant la inceput, dar usor, usor se invata.

Nici eu nu stapanesc foarte bine limba inca (sunt plecat de 10 luni), dar in viata de zi cu zi ma descurc...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Referitor la inscriptionare oglinzi, eu le-am marcat (sablat cu o pasta care topeste oarecum oglinda)... cat de mare puteau baietii aia de pe Blv Bratianu, cam vis-a-vis de complexul Doi Cocosi pe acolo, monteaza acolo si folii auto, si audio-alarme. Cam inainte de podul de la varianta cand vii dinspre podu de butelii pe stanga. Am mai gasit ,tot pe blv Bratianu, pe langa spalatoria Trompy pe acolo, sunt 2 centre de folii..cu alarme..dar acolo caracterele erau ceva mai mici. Am dat 100lei ambele oglinzi.

Casco am la BCR , si am inclus orice fel de furt, bine, pana la proba contrarie ...sa vedem in caz de furt oglinzi ce se va intampla

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
M-au usurat si pe mine de ambele oglinzi (geamuri) acum 1 sapt. Masina era parcata pe Lapusneanu la sc. 27 exact la trecere. La 10 am parcat la 11 nu mai aveam oglinzi. Banuiesc 2 insi pe un scuter obosit cu nr galbene .. si scrie tulcea .. daca din greseala ii intalnesc imi doresc ca ei sa fie pe drum cu prieritate si eu sa am cedeaza :)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

ca sa nu mai deschid alt topic postez aici patania mea:

 

aseara mi-au furat un senzor PDC de pe bara spate. De fapt au incercat la toti senzorii de pe spate sa ii fure insa au reusit la cel de langa toba deoarece cred ca au bagat mana pe dedesubt pe langa toba. mi-au rupt firele si l-au furat cu tot cu mufa si suport

 

eu am bara de M si suportii nu sunt la fel ca la cea normala

se gasesc separat suportii de vanzare?

 

normal arata asa un senzor

IMG_0439.JPG

IMG_0440.JPG

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.