Jump to content

Rolul Fiecarui Element Din Directie?


ovi_JZs

Recommended Posts

Buna seara! Am o nelamurire destul de mare.Am fost cu masina la reprezentanta bmw arad si la n mecanci "buni", ca imi bate ceva la directie. Pe elevator pe canal au tras au impins nu bate nimic nu misca nimic. In schimb in interiorul masini se aude ingrozitor ceva la roti , bate cand merg de exemplu pe gropite mici, pe piatra cubica, cand trec lini le tramvai, peste denivelari mici. Puteti sa ma lamuriti ce face fiecare element care compune directie, rolul, ce atenueaza?????? va multumesc! pun o poza cu elementele de directie.

post-27186-0-84253000-1326834885_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Buna seara! Am o nelamurire destul de mare.Am fost cu masina la reprezentanta bmw arad si la n mecanci "buni", ca imi bate ceva la directie. Pe elevator pe canal au tras au impins nu bate nimic nu misca nimic. In schimb in interiorul masini se aude ingrozitor ceva la roti , bate cand merg de exemplu pe gropite mici, pe piatra cubica, cand trec lini le tramvai, peste denivelari mici. Puteti sa ma lamuriti ce face fiecare element care compune directie, rolul, ce atenueaza?????? va multumesc! pun o poza cu elementele de directie.

peoblema ta vine de la biletele antiruliu.problema asta am avut-o si eu am schimbat cam tot din fata si nimik pana am ajuns sa schimb bieletele antirului

Link to comment
Share on other sites

Bieletele antirului si bucsele de la bara stabilizatoare le-am schimbat acum o luna si ceva lenforder., alea sigur nu au cum sa fie. cel mai probabil pivotii aia de jos cu filet in sus, adica piesa numarul 11, cred eu. dar nu sunt mecanic, daca mecanicii nu au stiut, ce sa zic eu :p. Edited by ovi_JZs
Link to comment
Share on other sites

Cred ca era util daca chiar se apuca careva sa explice ce face fiecare element din directie si suspensie.

Cu siguranta ajungea sticky si era foarte util pt ceilalti.

Daca cineva are timp/chef si cunostinte chiar il rog. ( poate .Bogdan ca el face in ultimul timp :goodjob: )

Edited by siulian
Link to comment
Share on other sites

si la mine e exact aceeasi bataie!la gropi mici,denivelari,bump-are etc se aude pe partea cu soferul batai cu repetare de te doare capul.am schimbat acum 1 luna bieletele anituliu,bucsele bara stabilizatoare,bratul drept si saptamana trecuta bratul mare cu cot si degeaba :unsure:

pana la urma cred eu ca e flansa de la amortizor!am sa o schimb si pe asta si vad daca mai face..

Link to comment
Share on other sites

Buna seara! Am o nelamurire destul de mare.Am fost cu masina la reprezentanta bmw arad si la n mecanci "buni", ca imi bate ceva la directie. Pe elevator pe canal au tras au impins nu bate nimic nu misca nimic. In schimb in interiorul masini se aude ingrozitor ceva la roti , bate cand merg de exemplu pe gropite mici, pe piatra cubica, cand trec lini le tramvai, peste denivelari mici. Puteti sa ma lamuriti ce face fiecare element care compune directie, rolul, ce atenueaza?????? va multumesc! pun o poza cu elementele de directie.

la fel se aude si la mine in masina si se simte in volan la denivelari mici - problema joc in caseta a zis mecanicul

Link to comment
Share on other sites

bucsa nr. 5 de pe bratul 4 - 99% e asta , am avut asa la e39 si pana nu le am schimbat pe rand nu si a dat seama nimeni de unde e .

Am schimbat si eu capete bara, biletele antiruliu si tot am un sunet metalic pe partea mea, sa fie bucsa asta de care zici ? Stiu ca s-a mai discutat de zeci de ori dar cand cauti nu gasesti. Am fost si la geometrie ... arata si in calculator ca exista o bucsa cu probleme

Link to comment
Share on other sites

Bucsele alea mari nr 5 le-am schimbat in urma cu vreo 3-4 luni si tot asa se aude. La service mi-au spus ca bucsele alea mari nu lasa roata sa miste fata-spate. Si cand am fost la ITP cu ea mi-au verificat pe ceva banc acolo si mi-au spus ca sa schimb busele alea mari nr5. si alea sunt tot lenforder. Multi bmw-isti mi-au zis ca pot fi flansele de la telescoape.Eu is curios ce rol are fiecare brat si bucsa din directia bmw e39? daca stie cineva.ms
Link to comment
Share on other sites

eu am inceput cam invers , flanse , bielete si tot nu am scapat de batai pana nu am schimbat bucsa nr 5 . poate la tine e altceva . poate sa fie si flansa . daca riduci capota si te uiti atent la ea iti dai seama daca e dusa .

Cum imi dau sema daca e dusa flansa? eu asa am facut am pus pe cineva sa imi balanseze masina de fata, si eu am pus mana pe flanse se simte o bataie foarte fina in ambele parti la telescoape, dar l-am pus si pe fratemeu are un e90 si la el se simte si mai tare dar nu se aude nimic la directie. Chiar am vb cu un mecanic de la bmw si mi-a zis ca poate sa fie tijele de la telescoape sa aiba joc.ms

Link to comment
Share on other sites

Ceau. Azi am schimbat flansele de la telescoape,lenforder, si sunt cel mai fericit, nu mai bate nimic, absolut nimic.La flansele vechi erau mancate bilele din rulmenti. Mi-a zis mecanicul ca este indicat sa mai dai cu un pic de vaselina din cand in cand, ca iese afara, si se poate gresa acolo foarte usor.Totusi as fi foarte curios daca mi-ar spune cineva exact ce rol are fiecare componenta din directia masinii?O seara faina va doresc!
Link to comment
Share on other sites

bucsele nr 5.

eu le-am schimbat impreuna cu bratul 4 vreo 100e pe lemforder/buc

mecanicii TOTI au spus caseta.

bineinteles ca am schimbat si caseta dar fara succes.

iar pivotii de la bratul inferior sunt greu de depistst cum spunea un coleg.

sunt curios cum i-ar schimba un mecanic pt ca eu am ales o varianta mai rapida,fara sa dea fuzeta jos pt ca ff greu de depresat la pozitie(de pivoti vb).

raspuns final nr 5.

Link to comment
Share on other sites

bucsele nr 5.

eu le-am schimbat impreuna cu bratul 4 vreo 100e pe lemforder/buc

mecanicii TOTI au spus caseta.

bineinteles ca am schimbat si caseta dar fara succes.

iar pivotii de la bratul inferior sunt greu de depistst cum spunea un coleg.

sunt curios cum i-ar schimba un mecanic pt ca eu am ales o varianta mai rapida,fara sa dea fuzeta jos pt ca ff greu de depresat la pozitie(de pivoti vb).

raspuns final nr 5.

5 am zis si eu :) 100% alea sunt

Link to comment
Share on other sites

ms. cred ca se citeste numai asa printre randuri, sau doar sa aibe cat mai multe posturi . s-a rezolvat cu flansele de la telescoape . topicul l-am deschis pentru a sti rolul fiecarui element din directie! ms
Link to comment
Share on other sites

Bieleta de directie - are rol de a transmite miscarea de la caseta de directie la elementele de directionare a rotilor.

(Servo) Caseta Directie - transforma miscarea de rotatie a volanului intr-o miscare de translatie a cremalierei (stanga-dreapta)

Pompa hidraulica- reduce efortul necesar rotirii volanului

Coloana directie - ax volan - element de legatura intre volan si caseta de directie, articulat cu o cruce cardanica(sau mai multe)

Bucsa - element de articulatie prezent in mai multe sisteme care asigura o asamblare rigid/flexibila intre doua elemente metalice.

Pivot - piesa a sistemului de directie care face jonctiunea intre bascula si fuzeta, cunoscut si sub termenul Rotula . E alcatuit din 4 piese: corp, ax, element de rigidizare(plastic, alama, teflon etc) si burduf de cauciuc(protectie la praf , retine vaselina)

Tirant - element de legatura intre caroserie si bascula ce permite reglarea unghiului de atac al rotii . nu-i cazul la tine

Ai intelege mai bine daca ti-as si desena :thumbsup:

Daca am omis vreun element te rog sa-mi amintesti.

Edited by blitzu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.