Jump to content

Problema Sistem Racire Motor


gabyyy26

Recommended Posts

Salut ,tocmai vin de la masina unde am creat o problema ,datorita unei suspiciuni de pierdere a lichidului de racire pe la un furtun am miscat de el si surpriza, am reusit sa rup un conector de furtun reper 1

reperul 01, am fost cu alta masina si am dat comanda de piesa,maine vine,dar problema este daca s-a mai lovit cineva de asa ceva si stie daca trebuie sa demontez toata galeria de admisie sa schimb acel reper.

Link to comment
Share on other sites

Da in principu asa este dar difera ce sa dus la mine cu ce este in DIY ,in DIY este prezentat cotul de pe bloc montat in spatele lui ,intre motor si peretele de foc ,in schimb eu am rupt cotul de langa filtru ulei undeva sub galeria de admisie deci sa nu intelegem gresit ,nu este vorba nici de cotul din fata nici de cotul din spate, este cum ar veni pe lateralul motorului,in spatele filtrului de ulei si sub galeria de admisie.
Link to comment
Share on other sites

Acum am observat. Scuze!

 

Se poate inlocui si fara sa demonteri admisia daca ai scule adecvate si maini de mecanic!

Dar poti sa demontezi si admisia, nu este foarte greu si poti sa lucrezi mai usor!

La schimbare sa cureti bine gaura din chiulasa si sa ungi o-ringul de la cotul nou cu putina vaselina pentru a evita ciupirea acestuia la introducere!

Link to comment
Share on other sites

salut,in toamna am schimbat si eu acel cot de plastic,eu am procedat in felul urmator:prima oara am demontat furtunul cu tot cu flansa,cel gros de pe blocul motor care vine din vasul de expansiune are 3 suruburi cu un crichet mic de 10 sau cheie,scoti mufa de la regulatorul de ralanti,apoi tot cu cricheul mic de 10 demontezi cele doua suruburi de la flansa care trebuie schimbata suruburile sunt amplasate in partea de jos,desfaci colierul de la flansa si scoti furtunul,apoi cu o surubelnita dreapta lunga ridici sigurantele la furtunele din spate, (sigurantele ca idee arata cam la fel ca cele de la furtunul gros de la vasul de expansiune)dupa ce ai elibarat flansa de furtune scoti incet flansa afara ai mare grija sa nu ramana o-rigul de la flansa prin bloc cureti bine pe acolo,eu cand am montat flansa am dat si cu putin silicon rosu pentru etansare si a intrat si mai usor.Mare gija si bafta! :drinks:
Link to comment
Share on other sites

Chiar acum lucrez la masina si m-as fi bucurat sa fie cum a spus colegul cu flansa pt. ca ar fi fost pistol cu apa dar nu este asa,spre seara am sa revin cu ceva poze pt. ca mai bine plateam la service decat sa stau acuma in ploaie sa desfac jumate de compartiment motor sa schimb un rahat de plastic.
Link to comment
Share on other sites

Asa cum am promis am revenit cu poze de la operatiune ,pe ziua de astazi am terminat ,maine ma apuc sa montez la loc in prealabil dupa ce curat bine galerie admisie ,injectoare,scaunele de asezare a garniturilor de pe galerie etc.post-51241-0-63628300-1327079208_thumb.jpg se pare ca nu pot incarca mai multe poze o data, dar am sa revin cu restul de poze

 

post-51241-0-91088600-1327079388_thumb.jpg

 

Urmatoarea poza

 

Alta poza

post-51241-0-82290800-1327079489_thumb.jpg

post-51241-0-54059600-1327079558_thumb.jpg

Edited by gabyyy26
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Asa cum am promis am revenit cu poze de la operatiune ,pe ziua de astazi am terminat ,maine ma apuc sa montez la loc in prealabil dupa ce curat bine galerie admisie ,injectoare,scaunele de asezare a garniturilor de pe galerie etc.post-51241-0-63628300-1327079208_thumb.jpg se pare ca nu pot incarca mai multe poze o data, dar am sa revin cu restul de poze

 

post-51241-0-91088600-1327079388_thumb.jpg

 

Urmatoarea poza

 

Alta poza

Buna seara si eu am facut aceasi operatie la my BMW si dupa o verificare a flansei din spatele chiuloasei si aceasta avea pierderi

Verifica si busonul de la vasul de expansiune ca acesta trebuie sa deschida la 2 bar

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.