Jump to content

BMW va lansa modelul ActiveE - integral electric


paul

Recommended Posts

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

pai daca se cauta doar ca masinile electrice sa mearga prin orase , atunci sa traga linii electrice in stillul troleelor si sa mergem pe curentul lor , iar atunci nu o sa mai conteze nici cat de mare este autonomia si o sa se plateasca decat un abonament lunar la curent
Link to comment
Share on other sites

Au fost distruse deoarece tehnologia era EXTREM de scumpa pe atunci. Au facut niste teste, dar masinile aveau un pret de productie mult prea mare pentru a putea fi vandute. Ele au fost subventionate de fabricant. Asa cum se intampla si in cazul lui ActiveE.

 

Asta fara nicio legatura cu copilariile legate de tot felul de conspiratii. Daca esti in stare sa faci o masina electrica eficienta si ieftina o poti face, nu ti se va opune nimeni.

Link to comment
Share on other sites

Da, asa e, ca marile companii de petrol n-ar da faliment imediat. Si nu numai, guvernele din toata lumea s-ar opune, pt ca accizele sunt extrem de mari la combustibil. In timp ce curentul se poate produce de oricine, cu energie eoliana, sau solara, sau pe malul unei ape.

 

Dupa cum am zis, fiecare e liber sa creada ce vrea.

Link to comment
Share on other sites

Esti naiv. La fel cum se impoziteaza si se accizeaza benzina, se va putea acciza si curentul electric folosit la masini.

Asa cum platesti impozit pe casa, masina, vei plati si pentru curentul utilizat la masina. Nu e nimic dificil.

Link to comment
Share on other sites

Nu mai incerca sa ma convingi ca nu reusesti, eu ti-am explicat frumos ca oricine e liber sa creada ce vrea. Am scris mai sus, ca EU pot produce curent, cum sa mi-l accizeze? Sau o sa impoziteze la kilometru? Deocamdata in democratia din europa (nu romania) nu preconizez asa ceva.

 

Energia alternativa a fost omorata de-a lungul timpului pt interese materiale si nu numai.

 

Eu ma retrag ca e duminica seara si sunt cam obosit :) Somn usor.

Link to comment
Share on other sites

pai cum vor diferentia spre exemplu curentul folosit la un aspirator sau cel folosit la un automobil?e o utopie

 

sa fim seriosi,nimeni n a avut un interes major in dezvoltarea automobilului electric.doar praf in ochi

Link to comment
Share on other sites

Nu e deloc o utopie. E chiar simplu. La fel cum doreau sa impoziteze si combustibilul obtinut din rapita.

Ce curent produci tu acasa, ca ma faci sa rad :). Dai la manivela cu toata familia ca sa produci cei 7,7kW/h necesari?

Ca daca pui o eoliana sau un panou solar te vor observa imediat.

E usor sa ti se urmareasca si consumul de curent din retea. Si te va baga la evaziune fiscala daca nu declari corect, nu e mare lucru.

Link to comment
Share on other sites

Probabil au primit unda verde de la companiile petroliere, sa se apuce de facut masini electrice. Pana acum, foamea de profit era mare, dar poate chiar e pe terminate petrolul. Dureaza poate 10 ani sa dezvolte un motor cu autonomie mare, daca stam sa ne gandim cat a durat dezvoltarea motoarelor cu combustie interna, zeci de ani, cred ca avem deja suta acum, si inca se mai poate (motoarele bmw pe benzina turbo :) etc).

 

 

din punctul meu de vedere nu sunt decat un exercitiu de marketing.

Nu reduci poluarea cu masini electrice, ci doar o muti din oras in la centralele electrice care tot cu petrol, carbune, gaze merg..

2 ani cred ca e limita la care se distrug acumulatori, acolo e punctul slab.. de asta le si dau doar 2 ani.

Link to comment
Share on other sites

@paul Da, ca traim intr-o era fascista, nu democratie. Vezi ca te contrazici, o data zici ca poti crea o masina electrica si nu te opreste nimeni, o data ca nu iti poti crea propriul curent.

 

Si nu comenta de familie si altele, ca nu-i frumos. Poate intram la conflicte aiurea.

 

@Domi, auzisem si eu asta, ca de fapt poluarea e mai mare chiar prin fabricarea bateriilor. La ora asta nici nu cred ca putem sa devenim mai putin poluanti, la nivelul de dezvoltare la care am ajuns. Vom vedea.

Edited by increatul
Link to comment
Share on other sites

paul asta e deja extrem, pai cum dracu sa impoziteze curentul ce-l produc eu cu eoliana?

 

PS: in uk daca iti pui panouri solare de casa, si ele produc mai multa energie decat folosesti guvernul iti plateste banii pentru diferenta, mi se pare aberant ce zici

Edited by Viper05
Link to comment
Share on other sites

In Ro totul e posibil.

Si oricum, ce faci? dai 10-20.000 de euro sa construiesti o eoliana/moara de apa/mini centrala, 10-30.000 pentru o masina electrica, totul ca sa iesi mai ieftin? What? where? Who? :)

 

La TopGear s-a discutat de masina asta, va fi viitorul...

 

http://www.youtube.com/watch?v=4AUurBnLbJw

 

 

Bine... Vad in video ca in US inca din 2008 sunt stati de alimentare cu hidrogen, si la noi vor fi, peste 150 de ani.

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

deci n ai cum sa platesti diferentiat curentul consumat pt o masina sau pentru un televizor.e ilogic

 

asta numai in cazul in care alimentarea ar fi posibila numai din statii speciale si nu la domiciliu sau aiurea.atunci da

Link to comment
Share on other sites

@roco Traim intr-o democratie (inca), chiar daca in romania e mai mult cu numele. In europa nu e posibil asa ceva. Si nu discutam cat de rentabil e, discutam in cazul in care nu ar mai exista petrol, si toate masinile ar fi electrice si ai fi nevoit sa treci la energie alterativa (panourile sunt destul de ieftine).

 

Masina pe hidrogen nu s-a dovedit pana acum a fi ceva de viitor, sau usor de facut si implementat. Asteptam.

Edited by increatul
Link to comment
Share on other sites

deci n ai cum sa platesti diferentiat curentul consumat pt o masina sau pentru un televizor.e ilogic

Incearca sa-ti amintesti care este scopul accizelor si taxelor inainte de a te gandi la ce este logic sau nu.

 

Si la biodiesel se platesc taxe.

 

Combustibilul de orice natura este o sursa facila de bani pentru orice guvern din lume. Asa ca vor gasi metode sa-l impoziteze indiferent ca e vorba de benzina, curent sau chiar apa chioara.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Asa ca vor gasi metode sa-l impoziteze indiferent ca e vorba de benzina, curent sau chiar apa chioara.

 

 

asta cu siguranta.si atunci se pune problema nu este o marie cu alta palarie? :rolleyes:

 

poluarea tot nu se diminueaza pe cat se doreste,automobilele sunt scumpe,taxele vor fi in continuare.unde i progresul?

Link to comment
Share on other sites

@paul Pai acum iar te contrazici, eu am zis ca petrolul e sursa esentiala de venit pt guverne, de-asta nu renunta la el. Nu putea face oricine masina electrica, cel putin pana acum.

 

Si daca eu imi pun panouri solare pe capota si pe toata suprafata plana a masinii. Cum imi mai accizeaza asta? (e f posibil sa se faca masini asa).

 

Deci sa nu exageram, ca vor acciza resursele inepuizabile ale planetei, cum ar fi soarele, apa si vantul (aerul).

Edited by increatul
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.