Jump to content

Vibratii Volan


r0n1n

Recommended Posts

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

OK, haideti sa mai trecem in revista piesele care pot cauza vibratii in volan:

Bielete directie - schimbat

Capete bara - schimbat

pivoti - schimbat

bucse bascula - schimbat

 

Din cate am inteles caseta de directie poate cauza vibratii in volan doar dc are joc f mare.

Ceea ce nu e cazul la mine,eu am joc mic.

Bara stabilizatoare?

Dc aveit ceva idei va rog sa scrieti.

Link to comment
Share on other sites

Jante strambe ,cauciucuri vechi care s-au deformat.De obicei daca astea sunt de vina la schimbarea bucselor vibratia se accentueaza.

 

Jantele sunt ok, le-am verificat si echilibrat, cauciucurile la fel.

Link to comment
Share on other sites

Am fost din nou la mecanic in weekend si mi-a spus ca am joc in caseta.

Din cate am observat, cateodata la viteze mari volanul vibreaza si se deplaseaza f putin stanga dreapta.

De aceea m-am hotarat sa schimb caseta, sper sa nu fie degeaba.

Link to comment
Share on other sites

La mine se manifesta la fel insa a fost un etrier ce era pe duca.Pe masura ce frana roata mai mult bataile se amplificau si apareau la viteza mai mica.Am schimbat kit frana pe ambele roti si am scapat de belea Mentionez ca am banuit si eu toate cele ,roata nu frana cat sa se incalzeasca insa lasa mai mult ferodou pe janta decat de obicei.Asa am concluzionat ca ar fi de acolo.Just my 2 cents :twitch: Edited by thunder rock
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am schimbat si caseta de directie si simpomele s-au schimbat putin.

Inainte vibra de la 80km/h in sus.

Acum vibreaza doar pana la vreo 120km/h, apoi nu mai vibreaza.

 

Ma gandesc sa merg cu franele suspendate pe fata sa vad dc ele cauzeaza vibratiile.

Este posibil? Cum ar trebui sa procedez?

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu dc are vreo legatura.

Dar in afara de vibratii, se mai intampla ceva aiurea.

Am o portiune de drum de vreo 50m care este neasfaltata langa casa.

Normal ca sunt gropi si denivelari.

Cand merg pe acolo incet, in 1-a, volanul imi fuge din maini, ceea ce inainte nu se intampla.

Ce ar putea cauza asta?

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

Verifa daca ti se incinge vreo roata sau daca ai praf de placheti in exces pe jante.mergi cu vibratii in volan 5-10km si apoi pune mana pe jante. La fel imi face si mie.

 

Am schimbat:

-bratele cu bucse (crezand ca de aici e buba.s`a simtit o schimbare in bine dar foarte mica)

-telescoape/arcuri/flanse

-bilete antiruliu

-bucse bara stabilizatoare

-discuri/placute

-cauciucuri setul de iarna + 2seturi de vara

-jante tabla,aliaj echilibrate si reechilibrate

-am facut geometria de 2 ori(inainte si dupa montarea bratelor)

 

Piesele toate luate noi(au max 10 000km,unele chiar mai noi).Verificat directie,suspensie,simulare itp la 3 service`uri diferite niciun joc, nicio problema. In masina nu se aude batand nimic.

 

La inceput imi vibra volanul pe franare(mai putin) si pe accelerare. Am pus jantele de aliaj,franat 120->30km/h de 10-15ori in ideea ca sunt discurile ovalizate si sa ia plachetele forma discului au disparut vibratiile pe franare.Dupa schimbarea bratelor se simtea foarte putin vibratie pe accelerare,cateodata deloc.

 

Astazi un drum mai lung, mers lejer dupa ce alimentez simt o vibratie in volan(1cm) si masina nu mai raspundea cum trebuie pe accelerare. Opresc in ideea ca am pana,rotile umflate,dau cu piciorul in roata,asa am vazut ca fac majoritatea :)), nicio problema.Fug in masina cu gandul la bonul de combustibil,benzina 95. Dau vina pe santurile din asfalt si pe benzina proasta si merg mai departe. Dupa 100m masina nu`si revine.Pun mana pe jante cea din stanga putin mai calduta putin.Dupa 500m vazand ca tot nu isi revine ma dau iar jos.Janta din stanga fierbea si plina de pilitura de plachete, roate de abia se invartea. O las sa se raceasca, dau in fata in spate nimic tot blocata.Franez violent pe nisip intra abs`ul masina incepe sa mearga bine.

 

Cred ca sunt de vina mizeria,rugina sau garniturile de la cilindrul din etrier. Discurile/plachetii fiind aproape noi fara urme de uzura,pedala nu`mi vibra pe franare.

 

O sa cumpar alti placheti alte discuri ca acum clar nu mai sunt bune si oricum nu mai am incredere in cele de pe masina, dar nu stiu ce sa fac cu etrierul. As cumpara un kit de reparatie, dar nu stiu daca e cineva in stare sa`l monteze ca lumea, sa ma tina sa`l schimb deodata cu discurile. Sau ar mai fi varianta cu etrieri noi(adica tot restaurati dar de o companie de profil)dar la un pret mult mai mare. As dori niste pareri de la colegii care au folosit kituri de reparatie(probleme, pareri franare,durata de cand sunt pe masina etc).

 

O sa incerc saptamana asta sa le schimb si am sa revin cu informatii.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Nu curata ,nu merita si nu e de durata.Se gaseste kit de reparatie ,eu unul am asa ceva pe masina dupa o situatie similara si am deja 10k km fara nici o problema. Basca am schimbat cu ocazia asta si lichidul de frana, care apropos se schimba la max 2 ani.Sau la un nr de km daca acesta este excedent ,inaintea implinirii celor 2 ani,ceea ce e mai putin probabil.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.