Jump to content

Vibratii Volan


r0n1n

Recommended Posts

Am o problema cu masina.

Imi vibreaza volanul in mers, nu pe franare, cel mai mult intre 60km/h si 80km/h.

A mers un prieten care se mai pricepe cu ea si i s-a parut ca roata din dreapta nu ar merge normal

Am ridicat-o cu el pe cric si am verificat roata, nu pare sa aiba joc.

 

Care ar putea fi cauzele?

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nu am verificat asta.

De fapt pe partea dreapta am o janta de tabla, celelalte fiind de aliaj, care are cauciucul cam sters.

Poate vibra asa rau din cauza asta?

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

in primul rand vezi daca sunt bine echilibrate rotile, vezi sa nu fie ovalizate. Ce jante ai? Daca nu sunt originale vezi sa nu aiba cumva nevoie de inele de centrare, daca au deja inele schimba-le pentru ca pot fi uzate. Apoi vezi pe partea de suspensie, bucsele de la bratele de pe fata! Depinde si de cauciucuri, am intalnit cauciucuri noi care au greutate distribuita inegal, nu ai cum se echilibrezi roata corespunzator cu an asemenea cauciuc, trebuie schimbat. Cam astea sunt cauzele intalnite de mine.

 

Nu am verificat asta.

De fapt pe partea dreapta am o janta de tabla, celelalte fiind de aliaj, care are cauciucul cam sters.

Poate vibra asa rau din cauza asta?

 

pai atunci la ce ne mai intrebi....in primul rand jantele au greutati diferite, apoi daca un cauciuc de pe axa e dus duce la acelasi lucru, diferente de greutate, de tractiune...pune ce trebuie si apoi vezi!

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

la ultimul E46 pe care l-am avut ii luasem jante si cauciucuri noi pe 18, jantele fiind replici a fost nevoie de inele de centrare, mi-au pus aia niste inele si am plecat la drum...toate bune si frumoase doar ca pe la 140-160 se simtea o trepidatie, am dat vina la inceput pe jante ca fiind replici, apoi pe cauciucuri care desi erau Dunlop m-am gandit ca am nimerit eu unele dintr-un lot prost, le-am echilibrat de nu stiu cate ori si degeaba...in final ma hotarasem sa iau jante originale dar am zis sa mai incerc o solutie, am cumparat alte inele de centrare de la un cunoscut producator, dupa ce le-am pus trepidatia a disparut ca prin minune, asta ca sa vezi cat poate insemna un lucru de calitate si nu niste chinezarii cum erau inelele precedente... Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am inlocuit rezerva cu janta normala si am echilibrat rotile, dar tot la fel se manifesta.

 

Cu ocazia inlocuirii lichidului de frana i-am spus mecanicului sa-mi verifice articulatia.

Verdictului lui a fost pivot fuzeta dus.

Nu prea imi vine sa cred din 2 motive:

1.Eram sus in masina pe elevator cand el verifica articulatia.

2.Masina nu bate/troncane in gropi.

Nu as vrea sa inlocuiesc pivotul degeaba.

 

Alte pareri?

Link to comment
Share on other sites

Am inlocuit rezerva cu janta normala si am echilibrat rotile, dar tot la fel se manifesta.

 

Cu ocazia inlocuirii lichidului de frana i-am spus mecanicului sa-mi verifice articulatia.

Verdictului lui a fost pivot fuzeta dus.

Nu prea imi vine sa cred din 2 motive:

1.Eram sus in masina pe elevator cand el verifica articulatia.

2.Masina nu bate/troncane in gropi.

Nu as vrea sa inlocuiesc pivotul degeaba.

 

Alte pareri?

'r0n1n'exista posibilitatea ca pivotul sa aiba joc mic si totusi sa nu bata ,eu zic sa ridici masina pe cric si sa misti de roata sa verifici ce jocuri ai

Link to comment
Share on other sites

Initial am ridicat masina pe cric cu un prieten care se pricepe cat de cat la chestii d-astea si nu am gasit nici un joc.

Sa presupunem ca nu ar fi de la pivoti, alta cauza care ar putea fi?

caseta ,roti,pivoti cam astea sunt cele mai frecvente;daca nu ai nici un joc dupa cum spui ,schimba(cu imprumut) toate4 roti si fa o proba

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.