Jump to content

Thule Spirit 780


Thebe

Recommended Posts

Salut la toti,

 

Cum nu am bancheta rabatabila si nici sac de ski in masina, am de gind sa imi iau asa ceva pentu la iarna (iarna = zapada). Cutia este Thule si ajunge in tara in citeva zile (e deja sus pe un Passat si se plimba prin Germania :blink: ), neagra lucios iar barile transversale sint BMW (de la AB Baneasa). Toata distractia merge pe un E60 negru.

 

Deocamdata, de cind am pus barile pe masina, pot sa zic ca de la 70-80 in sus suna destul de urit daca am trapa deschisa. Ba chiar si daca am doar chestia aia textila de sub trapa deschisa, se aude urit. Daca e ceata sau se umezeste, suna si mai naspa. Sint curios daca nu cumva o sa faca mai putin urit cind pun sus si cutia. Modelul asta de Thule e cel mai plat din ce am gasit si e versiunea scurta (are totusi 180+ cm in lungime).

 

Daca mai aveti careva experienta cu chestii montate pe masina, as vrea sa stiu si eu.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Vara trecuta am fost prin Grecia cu un Peugeot 206 Hdi. La intoarcere, imediat dupa Katerini, am vazut la un magazin de piese auto un portbagaj din asta de montat pe plafon. Pt ca era foarte convenabil ca pret (250 eur tot kitul : cutie + bari fixare) am hotarat sa-l cumparam. In timp ce grecul il monta !!! ( nu ne-a lasat pe noi, ne-a facut semn sa stam pe niste fotolii...), l-am intrebat mai prin semne. mai pe engleza, mai pe germana, care e viteza maxima de mers cu portbagajul montat. (Pina atunci, 206-le a mers constant pe autostrazile grecesti cu 140-150 km/h, fara a interveni vreun zgomot deranjant la rulare). Pai si cind grecul ne-a spus ca maxim e 120 km/h dpdv si al sigurantei....am zis hai sa incercam. Intradevar...de la 100km/h in sus, zgomotul devine din ce in ce mai deranjant. Plus ca, directia devenise mult mai sensibila...cu toate ca eram 4 persoane in masina ! Oricum, 206-le e mult mai usor decat un E60, asa ca n-ar trebui sa apara probleme de stabilitate. Dar, mai mult ca sigur o sa fie foarte deranjant la zgomot. Inchipuieste-ti, daca acum ca ai doar barile montate, face "urat", dar cand o sa pui si cutia...:blink:
Link to comment
Share on other sites

Dar, mai mult ca sigur o sa fie foarte deranjant la zgomot. Inchipuieste-ti, daca acum ca ai doar barile montate, face "urat", dar cand o sa pui si cutia...:blink:

162055[/snapback]

Atentie, eu am zis doar ca face urit (tot timpul face dar ca se aude in habitaclu) atunci cind am trapa deschisa. Daca am trapa inchisa si plafonul tras in fata, nu e cu mult mai deranjant decit cauciucurile de iarna. Am mers cu ele cam cu 150, cred, deja, si nu e asa de dezastruos. Ma astept ca atunci cind pun si cutia sa fie mai silentioasa toata treaba.

Link to comment
Share on other sites

"Ma astept ca atunci cind pun si cutia sa fie mai silentioasa toata treaba." ???

 

Cum crezi tu ca vine una ca asta? Dimpotriva, punind cutia va creste rezistenta la inaintare a masinii, ceea ce duce la un zgomot marit...!!! Orice modificare cat de minora asupra masinii, ii schimba Cx-ul in rau.

 

Ps. Paradoxal, poti imbunatati aerodinamica dand jos oglinzile retrovizoare! :blink:

Link to comment
Share on other sites

o sa fie ca un eleron :blink:) scuze dar nu m-am putut abtine :))

162148[/snapback]

mai in gluma, mai in serios, cutia are un fel diffuser in spate. ai vazut cum arata? bine, nu ma astept sa rezolve asta toate problemele aerodinamice, dar...

 

e chiar utila chestia aia de sus... poti sa cari si cartofi de la tzara... :)

162180[/snapback]

care chestie? ca la mine pe masina inca nu ai vazut-o!

 

mai bien iti luai portbagaj cu ventuze si il foloseai doar cand e nevoie... nu te plimbai toataq ziua cu cutia aia... zici ca e MELC... :)

162180[/snapback]

pai, oricum folosesc cutia doar cind am nevoie de ea. adica... iarna. nu merg departe cu ea, maximum citeva drumuri pina la predeal. iar cu ventuze... mi se par ieftine/subrede/nesigure. cutia pot sa o pastrez si cind schimb masina, si imi e utila la 4 oameni in masina daca ne hotarim sa mergem la schi in austria sau... oricum, undeva departe.

 

culmea, la nici unu nu ii place. mai ales modelul asta (care mie mi se pare superb). sau poate nu ati vazut cum arata pe un e39 (linkul de mai sus). in fine, voi sa fiti sanatosi. eu am zis ca va arat si voua. speram ca cine a mai avut sa imi mai spuna una alta, dar numai circotasi pe aici. ma si mir ca nu s-a legat nimeni de faptul ca mi-e masina murdara.

Link to comment
Share on other sites

Intrebarea este foarte buna, cu cutia montata zgomotul scade f.mult. Podeaua cutiei este curba, ea coboara putin in fata primei bare astfel incat preia fluxul de aer care acum se sparge in bare. Si la mine fluiera fara cutie. Cu cutia sus am mers cu maxim 150 - 160 km/h insa vibreaza destul de rau.
Link to comment
Share on other sites

Cu cutia sus am mers cu maxim 150 - 160 km/h insa vibreaza destul de rau.

162216[/snapback]

Mi s-a spus si mai citeam si pe net: cu cit este mai grea cutia, cu atit este (mai de calitate) si mai putin "vibracioasa" sa zic asa. asta e cica una dintre cele mai grele la clasa ei, sint foarte curios cum o sa se comporte.

Link to comment
Share on other sites

barele au fost 220 euro cu tva cu tot, daca imi aduc bine aminte.

162223[/snapback]

 

mersi,

 

te rog sa postezi cateva impresi dupa ce mergi cu cutia.

 

intentionez sa-mi montez si eu una pe un 320d touring in care sa pot transporta 3 per schiuri, un snowboard, bete de schiuri, clapari.

 

am comandat bare atera, 88eur fara tva

pt cutie inca nu am nici o idee

Link to comment
Share on other sites

te rog sa postezi cateva impresi dupa ce mergi cu cutia.

162229[/snapback]

ok. o sa scriu aici. in max o saptamina o sa am si cutia. si fac un drum de bucuresti si imi spun parerea aici. o sa pun si poze.

 

am comandat bare atera, 88eur fara tva

pt cutie inca nu am nici o idee

162229[/snapback]

eu am vrut neaparat bari oem, ca la cele thule sau alta firma non-oem, barile sint mai lungi decit cit de lata e masina (pina unde vin suportii verticali) si au o bucata care mi se pare ca e in plus (extra drag). banuiesc ca sint asa ca barile sint universale. dar mie nu imi place.

Link to comment
Share on other sites

chiar azi am vazut o ocatvia cu bare d'ale montate pe masina... cel putin bara din spate flamba de zici ca era nebuna.. la aproximativ 90-100 la ora.... banuiesc ca acelasi fenomen se intampla si la tine... ma mir ca rezista in prinderile alea si nu se rupe
Link to comment
Share on other sites

Cutia respectiva e f f buna dar nu la viteza caci se modifica multe dar sa mergi la schii iarna si nu cu viteza mare nici nu prea ai pe unde in general e super si din cate am inteles si afacerea e buna adica pretul.O rezolvare de Domn.
Link to comment
Share on other sites

da ma bucur ca am avut dreptate... e perfecta pt cartofi :blink:) vai cat e de URATA !!!

s-o stapanesti sanatos...

165973[/snapback]

mersi, am sa o stapinesc :) si pina la urma, fiecare cu parerea lui. e un compromis si e perfecta pentru ce am eu nevoie. ce zice restul lumii, chiar nu imi pasa. cheers!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.