Jump to content

Sezonul 2012 - Formula 1


jon doe

Cine va fi campionul mondial al Formulei 1 in anul 2012 ?  

96 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Intradevar, Vettel este aproape campion. Eu mi-as dori ca totusi Alonso sa devina campion in ultima cursa. Mi se pare mai matur, mai strateg, mai bun decat Vettel.

Al doilea motiv consta in faptul ca nu stiu cat de multe puncte ar fi adunat Vettel daca ar fi avut o masina mai slab competitiva, asa cum este Ferrari comparativ cu RBR in anul 2012....

Link to comment
Share on other sites

Da' și Ferrari a avut la noroc de mai multe ori, nu pentru cĂŁ a fost Alonso mare pilot. O lecție i-a dat-o Kimi. MașinĂŁ vizibil mai slabĂŁ, dar a reușit sĂŁ ținĂŁ secunda aia ĂŽntre ei. Ferrari e o clasĂŁ peste Lotus la mașini ĂŽn momentul de fațĂŁ și totuși ...
Link to comment
Share on other sites

Oricare ar fi rezultatul faptul ca se decide campionul dupa ultimul finis al sezonului e un mare plus pentru F1. Nu sunt inca depasirile spectaculoase din era "turbo" sau din perioada Senna - Prost - Mansell - Schumacher dar e vizibil mai bine fata de sezoanele in care o singura echipa facea legea si dupa urma plutonul.
Link to comment
Share on other sites

Erau chiar penibili sa-i faca ceva lui massa....odata a fost de ajuns,e bine ptr alonso ca s-a mai apropiat putin de vettel,oricum massa se va da imediat deoparte in cursa,asa cred.

Se anunta ploaie tare in timpul cursei,prin asta va fii foarte interesanta cursa..

Link to comment
Share on other sites

Masa e pionul principal.i se schimba cutia de viteze doar ca sa castige Alonso o pozitie la start si cate si mai cate au fost sezonul asta.

pt maine e plasat fix unde trebuie...in spatele lui Vettel.in prima curba ii trage un tus si 50%din probleme sunt rezolvate.

asa joaca Ferrari deobicei.

Link to comment
Share on other sites

inainte de evenimentul cu cutia a mai fost o cursa (nu mai tin minte exact care)cand Masa era in fata lui Alonso si prin radio i s-a spus sa ”whach the tiers” pana a trecut Alonso,apoi miraculos cauciucurile s-au revergorat si din nou mesaj pt Masa ”push push”.Sa fim seriosi pana si Italienii recunosc ca joaca murdar Ferrari. Edited by lica
Link to comment
Share on other sites

S-a terminat campionatul, Vettel e campion ma bucur pentru el, as fi vrut sa fiu impartial dar in timpul cursei de azi am vazut determinare si autocontrol. Am un Vettel care stie lupta si nu are chiar totul pe tava asa cum obisnuia sa remarce Alonso in repetate randuri. Sa fii pe ultimul loc sa ai puterea sa revii in top, sa mentii impecabil pe trasa o masina avariata pe o pista uda cu pneuri hard pentru ca mai apoi pe final sa tragi de nebun obtinand farstest lap dupa farstest lap doar doar ajungi pe 5 a fost pitoresc.

 

Poate intr-adevar Alonso nu a beneficiat de cel mai bun material de concurs pe parcursul sezonului(oricum nu e vina lui Vettel pentru asta) dar in ultimile curse a beneficiat din plin de manevrele facute de echipa, declasare cursa precedenta si cedare loc in 2 randuri azi lucru pe care nu l-am vazut la RedBull ba chiar m-am intrebat daca Webber participa in vre-un campionat paralel.

 

Oricum sezonul 2013 se joaca in aceeasi formula de piloti atat la Ferrari cat si la RedBull deci e loc de revansa.

Link to comment
Share on other sites

dupa cum se vad lucrurile, Vettel are sansa sa ia si al 4-lea titlu consecutiv. In 2014 nu sunt schimbari deosebite, iar McLaren nu o sa-l mai aiba pe Hamilton

 

Nu stiu ce face Ferrari, dar de cand au pierdut echipa perfecta MS+Todt+Brown, au tot dat din colt in colt. Si cu siguranta au cel mai mare buget, pedigree, fani, sprijin neoficial (Formula1 are nevoie ca Ferrari sa castige)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.