Jump to content

cum va descurcati prin zapezi?


fbdcnt

Recommended Posts

credeam ca m-a lovit pe mine handicapul ca de mai multi ani circul doar cu x3/x5/x6. ultima berlina a fost un 7 prin 2005 cred. ma rog, am avut si niste m3, un 3 cabrio, dar ca a doua masina. mi-am impus sa nu mai tin mai mult de o masina pentru uzul meu dar daca aleg o berlina vad ca nu se poate.
Link to comment
Share on other sites

prima oara am mers ieri, un drum pana la tara, undeva la 25 km de bucuresti, 5 km a fost gheata pe asfalt, gheata masiva, am mers cu 20km , problema e cu parcarile

Alex ... Vecine ..asa nasol este incolo ?!? Si eu vroiam sa dau o tura dar nu am gasit timp. Eu o singura noapte am lasat-o la munca fiindca nu aveam loc de parcare acasa

Edited by neo2004
Link to comment
Share on other sites

depinde si de unde pana unde trebuie sa circuli zilnic.

 

depinde de treaba, dar cand au fost zapezi si pe bulevarde am avut drumuri in aceeasi zi gen Berceni -Pantelimon,Pantelimon-Drumul Taberei, Drumul Taberei-iesire A1 , A1- Baneasa si Baneasa -Berceni..iar in sectorul 5 era o gheata hidoasa de nu puteai pleca prea bine de la semafor si in coloana , se mergea cu maxim 10 la ora si la fiecare plecare fugea putin curul din cauza ghetii ce se afla pe bulevarde

Link to comment
Share on other sites

Alex ... Vecine ..asa nasol este incolo ?!? Si eu vroiam sa dau o tura dar nu am gasit timp. Eu o singura noapte am lasat-o la munca fiindca nu aveam loc de parcare acasa

am pus poze pe farcebook, acum probabil s-a mai topit.

 

 

ai la cata zapada e acolo n-ai unde sa parchezi , eu am tras-o la Sorin

Edited by Alex Iulian
Link to comment
Share on other sites

Nu chiar.....atata timp cat nu ai apasare pe puntea motoare , e cam greu sa pui puterea jos.

 

In final toata problema e undeva la mijloc,ca nu au toti bani de cauciuri noi de iarna asta-i alta treaba.

 

Mai rusinos e sa ramai cu vreun X5 ultimul racnet dotat cu celebrul sistem X-drive, care merge de fapt doar pe asfalt umed sau zapada de 5-10 cm.

eu cu X-drive nu am avut dificultati majore in zapada >10cm(pana in 15-16cm) cu e60 si cu X5 pana in 20-22cm a fost ok.Spun valorile astea pt ca sunt parte din experienta mea,nu pot sa confirm nici sa infirm daca e valabil pt valori si mai mari.

Link to comment
Share on other sites

da x3 asta nou e cel mai bun, se misca ok si cu 2000d. merge ore in sir pe autostrada cu 180, in depasiri trebuie sa-i dai 2 inapoi manual. ma rog, vorbesc de automata. am verificat, gabaritul e aproape identic cu vechiul x5. x5 si x6 cu 3000d sunt greoaie prin xapezi insa stralucesc pe autostrada la viteza, au suflu.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am un e60 xi 2005 si nu am avut nici cea mai mica problema in aceasta iarna.

Sincer, ma infigeam cu ea unde era zapada mai mare dar binenteles afanata, nu bolovani.Am iesit fara probleme.

Tractiunea spate este intradevar sportiva si iti ofera adrenalina dar variantele x sunt de mare incredere indiferent de garda la sol.

Numai bine

PS Nu mi-am facut griji de scut ca oricum este praf de la pescuit...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.