Jump to content

Redresare din derapaj


r0n1n

Recommended Posts

Nu conteaza f mult cat e viteza (in modul); conteaza ca ea sa fie ceva mai mare decat permit conditiile.

Pe o ploaie torentiala (vezi filmuletul facut), pe un viraj destul de strans, la nici 50 km/h, a plecat de fund intr-o fractiune de secunda! Am redresat-o, dar recunosc ca nu avusesem curaj sa dezactivez electronica pe ploaia aia! Si, atunci am vazut cat de folositoare este!:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

drive nu mai depasi pe linie continua si cu musafiri in amsina :)

 

Banuiesc ca multi dintre cei care comenteaza pe acest topic nu au fost niciodata pusi in situatia unui derapaj nedorit.Ca sa fac o mica paralela , pt voi , e cam acelasi lucru ca atunci cand te sperie cineva si nu ai timp de reactie.Ori e sa fie ori nu e , asa teoretic se pot face multe .

 

 

Cel mai bine incercati pe zapada , gheata , sau nisip (nu pietris ca nu face paguba la masina cat lectia cu derapajul) , puneti`va sau trasati`va traseu si jucati`va.Vezi vedea cat e de greu sa urmatresti traseul dorit chiar daca derapajul este indus.

 

 

Asa din auzite si povestite nu deprindeti nici o abilitate.

Link to comment
Share on other sites

Sa vezi ca vor veni unii care vor spune ca in filmulet nu ai derapat... :LMAO:

 

Adica a se intelege ca filmuletul arata doar cat de tare ploua, nu si derapajul :p

 

kidule, cand faceam d-alea, eram kid si eu... nu pot sa pozez in maica tereza cand sunt un bagabond al vietii meleeeee, ca intr-un film cu "rajkapur", maturator de praf de stele si cusurgiu fara cusur...

Edited by d-rive
Link to comment
Share on other sites

Drve, nu-s atat de ...meserias ca unii de aici: adica, nu pot filma derapajul nedorit si nici sa schimb treptele de viteza in fractiunea de secunda cand masina pierde controlul!:LMAO:

Dar, ma astept sa apara si ....

(nu aveam camera pe masina; am filmat cateva secunde cu aparatul foto, tinut cu o mana)

Link to comment
Share on other sites

Asa ma pot lauda si eu ca am facut drifturi cu un E class din 2007 cu sistemele puse spre Resita pe ploaie torentiala, pe serpentine.

 

Una`s sistemele, alta`i derapajul nedorit / alta`i driftul cu / fara sisteme puse.

 

P.S. Acum 4 ani.

 

Drive - faceam aluzie la faptul ca , conduci regulamentar zi de zi dupa spusele tale :)

Link to comment
Share on other sites

Asa ma pot lauda si eu ca am facut drifturi cu un E class din 2007 cu sistemele puse spre Resita pe ploaie torentiala, pe serpentine.

 

Una`s sistemele, alta`i derapajul nedorit / alta`i driftul cu / fara sisteme puse.

 

 

Derapajul nedorit intervine cu sau fara sisteme de siguranta activa; difera viteza la care apare. Dar, cand ai pierdut-o, sistemele te ajuta. Daca nu le ai, poti iesi in decor mult mai repede.

Si, NU discutma despre drift, sau derapajul voit si controlat (mai mult sau mai putin)

Link to comment
Share on other sites

Anu asta vreau sa ma duc pe Hungaroring cu niste baieti tot de la curse,dar cu masinile de strada,

 

Vreau sa aflu cand fac trackdays ca ungurii sunt cam egoisti fata de nemti.

 

Poate ne strangem mai multi si obtinem o reducere mai mare per lap times.

 

PS: tks d-rive, am 1 etapa acum la Paraul Rece, sunt inca cu masina dezmembrata.

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

Sainz , pai asta spun si eu.Ce ai pus tu acolo nu e nici o redresare.Aveai sistemele puse. Si un incepator o "redresa" ptr ca de fapt nu o redreseaza EL , EL doar imprima traiectoria iar sistemele duc masina acolo. Intelegi diferenta ?

 

Iar derapajul apare la aceeasi viteza chiar daca ai sau nu sisteme de siguranta , conditiile de trafic sunt aceleasi chiar daca masina are sau nu sisteme :)

Link to comment
Share on other sites

Sainz , pai asta spun si eu.Ce ai pus tu acolo nu e nici o redresare.Aveai sistemele puse. Si un incepator o "redresa" ptr ca de fapt nu o redreseaza EL , EL doar imprima traiectoria iar sistemele duc masina acolo. Intelegi diferenta ?

 

Iar derapajul apare la aceeasi viteza chiar daca ai sau nu sisteme de siguranta , conditiile de trafic sunt aceleasi chiar daca masina are sau nu sisteme :)

 

Chid-ule, tu esti atent la vreo discutie? Sau ...?

Eu am filamat cateva secunde CAT DE TARE PLOUA!!! Unde vezi tu vreun derapaj in filmulet? :frantics:

Am derapat pe poaia aceea, intr-un viraj etc (dar NU filmam). Nu-s suparman, ca tine, sa conduc cu o mana pe circuit cand aba vezi drumul

Link to comment
Share on other sites

V-ati intrebat vreodata dc popoarele nordice au talentul asta nemaiintalnit de a conduce de-a latu orice are 4 roti.(o mare parte ajuta si clima)

 

Asta pentru ca de mici le este inoculata aceasta deprindere,si ea intra sub forma de automatism.

 

O deprindere formata gresit e mai greu sa o dezveti, ca si in cazul mersului pe bicicleta, sti toata viata. :thumbsup:

 

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

Cine a zis ca am condus cu o mana pe volan ?

 

Exista sau nu exista un derapaj in filmulet ?

 

Ideea era sa inteleaga cei care nu au inteles ca un derapaj cu sisteme este cu totul altceva decat un derapaj FARA sisteme.

 

Stefan , nu am spus ca sainz e incepator , era decat o abordare diferita :)

 

Sly - du`te tare amice,

Link to comment
Share on other sites

subscriu stefan.finlandezii sunt cred cea mai dotata natie din punctul asta de vedere.

 

la cata zapada si gheata au intr un an,nici nu i de mirare

 

 

edit.nu mai tare ca tine rebelde.probabil nici mustatile nu ti au mijit cum trebuie si faci p aici pe zmeul.

 

habar nu ai cine sunt oamenii astia cu care te dai in impresii false

Edited by Sly
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.