Jump to content

CIC retrofit pe E93 2008 - terminat


Recommended Posts

ebay e o sursa buna, trebuie sa tii cont ca un kit pentru cic retrofit nu consta doar in unitate, monitor si controller. Navigatia nu merge fara un emulator de gateway al carui pret variaza intre 350 si 500 de euro. De aceea unele kituri pe ebay care sunt pe la 800 euro o sa ti se para foarte accesibile. Acelea nu contin acest modul si fara el navigatia nu poate fi activata.

 

Unii vanzatori de pe ebay nu ofera kitul de cabluri (cic-monitor + usb port) care in general costa in jur de 60 de euro. Pentru o instalare OEM va fi nevoie si de trim-ul consolei centrale, desi unii recomada decuparea trimului existent si instalarea controllerului intr-o rama care e specifica pentru seria 5 si 6 si nu exista pe seria 3 in nici o configuratie OEM.

 

Sunt vanzatori pe ebay care ofera kitul complet pe la 1500-1600 euro cu codare inclusa. Ala e un pret real. La banii astia am si eu.

Link to comment
Share on other sites

Iti trebuie un monitor de e60 sau e90 pe care sa-l scoti din suportul pe care vine el si sa il prinzi pe suportul de la monitorul tau de e66. Daca cumperi piesa cu piesa vei iesi mult mai scump. Sfatul meu este sa cumper un set complet de e90 ca sunt cele mai ieftine si apoi sa vezi cum il pui. De functionat va functiona, codarea si fixarea pe bordul de e66 vor fi grele.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Mufa usb duce in mulf, din ce an e e60-ul?

Combox s-a pus pe masini din fabrica dupa 03/2011, la acea data e60-ul nu se mai fabrica fusese inlocuit cu F10.

 

Tu ai pe masina Mulf2High care are si port usb.

Pentru camera iti trebuie un emulator de trsvc. Din pacate pentru e60 nu exista deocamdata.

Link to comment
Share on other sites

Mufa usb duce in mulf, din ce an e e60-ul?

Combox s-a pus pe masini din fabrica dupa 03/2011, la acea data e60-ul nu se mai fabrica fusese inlocuit cu F10.

 

Tu ai pe masina Mulf2High care are si port usb.

Pentru camera iti trebuie un emulator de trsvc. Din pacate pentru e60 nu exista deocamdata.

 

produs in decembrie 2008. esti sigur ca nu are combox? pentru ca are inclusiv functie de conectare internet.

 

in concluzie. pot activa aux din fata din mufa fakra? ce imi trebuie pentru a activa camera spate?

Edited by muzica9
Link to comment
Share on other sites

nu ai sigur combox la data aia de productie. ai functiile de internet si online pentru ca ai TCU dar acestea nu merg decat in cateva tari din europa si numai in baza unui abonament la bmw. tcu foloseste un sim care se afla in interior si este un sim de tmobile de. combox nu mai are sim in interior, cel putin varianta combox media, si foloseste telefonul clientului prin bluetooth ca sa acceseze internetul.

 

masina ta are combinatia mulf2/tcu, de aceea ai portul de usb in cotiera.

 

acum trebuie sa inteleg ce vrei sa faci. in cotiera langa usb ai si un port audio stereo pe jack de 3.5mm. ala este AUX Front. El fizic este legat in portbagaj la mulf.

 

fa-ma sa inteleg. de ce vrei sa-l legi la CIC?

 

2. pe e60 cu CIC iti trebuie modulul trsvc ca sa poti pune camera. nu exista inca o solutie aftermarket ca sa poti pune camera, doar solutia oem merge.

 

3. se poate coda imaginea de la PDC pe verticala. e foarte simplu.

Link to comment
Share on other sites

1. da am aux care duce in spate.

 

vreau sa mai codez inca un aux cel care intra in cic. am nevoie de el pentru a lega multimedia extern cit mai simplu. nu vreau sa tai fire sau sa gauresc pentru a ma lega de aux din cotiera.

 

2.am o interfata video cu intrari video si intare pentru camera. dar ma enerveaza ca intra camera destul de tirziu. plus ca voiam sa se vada OEM.

 

intre timp am gasit asta. http://www.alibaba.com/product-free/131905777/CIC_CAMERA_Emulator_for_BMW.html ei zic ca merge si pe e60. costa 250$

 

crezi ca poti sa ma ajuti cu codarea pentru aux back si senzori pe verticala?

 

multumesc!

Link to comment
Share on other sites

daca ai mulf aux se duce in spate si nu mai poti coda aux pe cic, poti sa faci altceva in schimb.

exista o mufa de usb/aux in cotiera cu deconectare, adica poti lega direct in conectorul mufei un semnal audio stereo, si cand introduci un jack in mufa acesta deconecteaza acel semnal si se aude sunetul care vine pe jack. mufa e folosita (o am si eu) la masinile cu bmw apps pentru ca un iphone introdus in cradle in cotiera se leaga la aceasi mufa aux. functionarea e simpla. atata timp cat nu ai introdus nici un jack in cotiera se aude semnalul de la iphone, cand bagi un jack acolo se comuta automat pe el.

 

te pot ajuta cu orice codare de cic ai nevoie.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Salut! Cat ma costa sa ma ajuti cu un retrofit USB in cotiera (piese + codat)? Ma intereseaza sa pot pune muzica de pe stick.. momentan am doar mufa jack. Unitatea este CCC masina e e90 2006. Poti sa-mi dai retul pe PM. Merci! Edited by rashpy
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 months later...

Fratilor m-ati innebunit. De 3 ore citesc la forumul asta. E trecut de 12 noaptea si abia acum l-am terminat. Nu pricep prea multe din ce scrieti voi dar rezultatul e ... WOWWWW !

Felicitari.

 

Maine daca am timp va spun pe limba mea detaliile de la e91-le meu si intai de toate sa-mi spuneti ce am si ce n-am. Oricum vreau si eu de toate. Parea proasta e ca nu sunt din Bucuresti. Vorbim ...

Link to comment
Share on other sites

Deci am revenit, oricum nu-mi statea gandul la servici ...

 

Am un 320 D touring din nov.2008 (E91 facelift) cu urmatoarele dotari (scuze pt. limbajul mai sarac ... nu ma pricep la CCC, CIC, OEM, TCU, Mulf2High, combox, FSC, etc...):

- navigatie mare - versiune europe 2012 premium (vezi poza atasata)

- hard de ??? Gb (navigatia am updatat-o vara trecuta si a fost cam 22 Gb)

- doar mufa aux in cotiera (vezi poza atasata)

- socket iPhone 4 - doar base (dupa codul gasit pe forum - vezi poza atasata)

- mufa USB in torpedou - pe unde am incarcat mp3-uri in hard

- magazie 6 CD-uri in portbagaj

 

In bord imi citeste CD-uri si DVD-uri (format audio, mp3 si DVD inclusiv subtitrarile)

In spate imi citeste CD-uri (format audio si mp3)

De pe iPhone imi ia prin bluetooth doar contactele. Nu muzica, nu altele... Am inteles ca una din probleme e socket-ul care ar trebui sa fie "media". Apropo - iPhone 4, jailbreak, iOS 5.0.1, Orange, dar tethering sau hot spot sau cum s-o chema ??? Pentru andersson: al meu e botezat "Adi's iPhone 4" - coincidenta !

 

OK. Nu prea stiu ce am si ce n-am (de ex. am combox ?) din cele care ar trebui ca sa:

- am internet full

- citesc restul continutului din iPhone (muzica, filme m4v si daca se poate SMS si altele)

- citesc filme avi de pe stick USB (daca se poate cu subtitrare)

 

Avand in vedere ca am luat la cunostinta din forum cam pe unde se invart preturile, cred ca asta ar fi prima etapa. Urmeaza in alta etapa camera video pt. mersul inapoi si poate chiar si TV (cu toate ca eu sunt din Timisoara si stau mai mult la Resita asa ca ...)

 

Ultima poza am pus-o poate va dati seama daca am chestia cu limita de viteza. Daca da si aveti rabdare spuneti-mi unde trebuie sa umblu si care e succesiunea de operatii ca sa o activez.

 

In sfarsit, sper ca nu v-am plictisit si sper sa aveti rabdare cu mine altfel ma pierdeti repede ca ma pricep la turnat betoane nu la CIC, combox, etc. Mersi.

post-61111-0-41450200-1364885681_thumb.jpg

post-61111-0-50091500-1364885696_thumb.jpg

post-61111-0-88484200-1364885711_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.