Jump to content

CIC retrofit pe E93 2008 - terminat


Recommended Posts

Buna

Am reusit sa rezolv problema cu Idrive-ul. Motivul pentru care nu a functionat a fost ca la codarea modulului CCC acesta se astepta sa primeasca comenzi de la un controler high (force-feedback), iar eu am utilizat un controler standard low (fara force-feedback). Problema s-a rezolvat prin codarea modulului CAPPL astfel incat sa recunoasca controlerul Low. Rezolvarea am gasit-o pe un forum din strainatate (bmw coding forum) un forum pe care am vazut postari ale unui user din romania care a postat inclusiv pe acest topic.

Daca cineva mai intampina aceasta problema il pot indruma spre rezolvarea acesteia.

Intreaga operatiune de codare a fost realizata la un service in Cluj (Floresti) langa pensiunea Matis (foarte aproape de Autotransilvania). Un service de calitate pe care il recomand cu incredere.

Multumesc tuturor celor care au incercat sa ma ajute in rezolvarea acestei probleme.

 

Salut

Poti sa-mi dai te rog numele sau tel service-ului din Floresti unde ti-ai facut codarea? As vrea sa-i intreb daca fac software upgrade la CIC la vers v41. In Bucuresti n-am gasit inca, unde am intrebat mi s-a spus sa ma duc la BMW. Dar ei vor face upgrade la ultima versiune ce necesita FSC code si vreau sa evit asta. Eventual poti sa-mi dai PM. Mersi

Link to comment
Share on other sites

GRESIT ! eu fac !!!!!

daca tu nu poti face, nu inseamna ca in romania nu se face :) lol

 

Salut RobyS. Asta implica sa fac un drum la Timisoara, nu-i asa? Da-mi detalii te rog, cat timp dureaza si in ce consta procedura (folosesti sursa de alimentare externa etc) si care sunt riscurile daca sunt. In Buc xpert auto mi-a zis ca nu-si asuma riscurile sa prajeasca CIC-ul, cand trebuie facut update ei trimit unitatea in Germania.

 

Mersi

Link to comment
Share on other sites

dureaza in jur de 2 ore. se foloseste sursa externa marca Deutronic, cea folosita de BMW si cumparata de la ei dupa partnumber oem.

riscul este sa se prajeasca cic-ul la reprogramare... dar este un risc extrem de mic si exista oricum posibilitatea de recovery.

Link to comment
Share on other sites

Din ce informatie a ajuns la mine, daca este vorba despre aceeasi masina, CIC-ul este retrofit, adica are alt VIN, si trebuie facut offline pe stand. La asta m-am referit eu cand am spus ca nu face nimeni in Romania, eu unul le trimit in DE. Am facut pentru 2 clienti asta. Pe masina cand CIC-ul e montat de fabrica, facem si noi resoftare fara probleme. Versiunea curenta cu care lucram este 49.3 Edited by neo_andersson
Link to comment
Share on other sites

dureaza in jur de 2 ore. se foloseste sursa externa marca Deutronic, cea folosita de BMW si cumparata de la ei dupa partnumber oem.

riscul este sa se prajeasca cic-ul la reprogramare... dar este un risc extrem de mic si exista oricum posibilitatea de recovery.

 

Multumesc pentru detalii, RobyS. Am inteles despre ce e vorba, nu-mi fac griji cu update-ul. As prefera sa fac asta in Bucuresti totusi, din lipsa de timp. Pe de alta parte costul drumului la Timisoara si inapoi ar fi cel putin cat costul FSC code iar in aceste conditii as putea face update-ul la BMW. Voi vedea dupa ce revin in tara pe 15 iunie.

Link to comment
Share on other sites

Din ce informatie a ajuns la mine, daca este vorba despre aceeasi masina, CIC-ul este retrofit, adica are alt VIN, si trebuie facut offline pe stand. La asta m-am referit eu cand am spus ca nu face nimeni in Romania, eu unul le trimit in DE. Am facut pentru 2 clienti asta. Pe masina cand CIC-ul e montat de fabrica, facem si noi resoftare fara probleme. Versiunea curenta cu care lucram este 49.3

 

Salut,

Masina mea are CIC din fabrica (E61 LCI/2009) si urmeaza sa-i fac retrofit Combox, 6NR cu 'Y' cable si USB/AUX. Dupa cum bine stii imi trebuie v41 pe CIC deci daca poti face asta anunta-ma te rog. Pe de alta parte BMW recomanda sa se faca global software update si nu doar la un modul, ceea ce pentru mine are sens. Tu/voi cum procedati sau cum recomandati? Intr-un alt topic userul C_o_s_m_i_n spunea ca si-a facut update la BMW si i-a crescut puterea de la 177 la 184HP. E posibil asa ceva?

Link to comment
Share on other sites

Recomandarea mea este sa faci upgrade la ilevel 49.x si sa cumperi codul fsc pentru 6NR.

Versiunea 41, fiind prima care a suportat 6NR are mici lipsuri si cateva bug-uri in functionare. Nimic dramatic dar unele sunt enervante. De ex. Cic-ul uita cateodata, total aleator din ce mi-am dat seama ca un telefon paired are si serviciul de date activat.

 

Probabil colegul care a facut update si are acum mai multa putere la motor se referea la o masina care era limitata de bmw din soft. Sunt astfel de masini in Olanda de exemplu unde motoarele sunt limitate pentru a plati taxe mai mici.

 

Putem stabili pe PM detaliile in cazul in care vrei sa faci update-ul la noi.

Link to comment
Share on other sites

Intr-un alt topic userul C_o_s_m_i_n spunea ca si-a facut update la BMW si i-a crescut puterea de la 177 la 184HP. E posibil asa ceva?

Unde am spus eu asa ceva? :)

N-am facut niciun update la BMW.

Link to comment
Share on other sites

Recomandarea mea este sa faci upgrade la ilevel 49.x si sa cumperi codul fsc pentru 6NR.

Versiunea 41, fiind prima care a suportat 6NR are mici lipsuri si cateva bug-uri in functionare. Nimic dramatic dar unele sunt enervante. De ex. Cic-ul uita cateodata, total aleator din ce mi-am dat seama ca un telefon paired are si serviciul de date activat.

 

Probabil colegul care a facut update si are acum mai multa putere la motor se referea la o masina care era limitata de bmw din soft. Sunt astfel de masini in Olanda de exemplu unde motoarele sunt limitate pentru a plati taxe mai mici.

 

Putem stabili pe PM detaliile in cazul in care vrei sa faci update-ul la noi.

 

Da, am recitit postul cu pricina si se pare ca e vorba de resoftare, totusi o crestere mica de putere

'se face update si la softul din DDE (computer motor) odata cu restul. Masina mea avea update-urile la zi si la resoftare am constatat ca am 184Cp, nu 177.'

 

Ti-am trimis PM

 

Unde am spus eu asa ceva? :)

N-am facut niciun update la BMW.

 

Ai si aflat, ce repede zboara...postul :)

In 18 Feb ai postat 'se face update si la softul din DDE (computer motor) odata cu restul. Masina mea avea update-urile la zi si la resoftare am constatat ca am 184Cp, nu 177.'

Nu era vorba de un bmw? Pare un E60 de 177cp

Link to comment
Share on other sites

romeol: Update nu inseamna inlocuirea soft-ului. Exista 2 soft-uri, unul pentru 177 cai, si celalt pentru 184 cai. Tu cand ii faci update, il aduci pe ala care il ai tu la cea mai noua versiune, nu il inlocuiesti cu celalt de 184 cai. Sper ca m-am facut inteles acum :)
Link to comment
Share on other sites

Inside a explicat mai bine. :)

Eu am facut o resoftare anul trecut, cand am ajuns la un soft de peste 200Cp. Atunci am constatat ca standard aveam 184Cp. Atat a iesit pe Dyno. Asta s-a explicat prin faptul ca fostul proprietar e posibil sa fi facut ultimul update de soft la reprezentanta (de fapt sigur a facut, pentru ca a fost foarte greu de resoftat).

Deci poate m-am exprimat gresit, nu am facut eu update. Am presupus ca a fost facut in germania, inainte sa cumpar eu masina.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca acei 184 cp au iesit datorita tolerantelor. E foarte greu sa faci un motor de 184 cp sa fie fix de 184 cp.

 

Si eu am facut update la softanele de la motor si nu s-a simtit nimic. Bine, sunt 7 cp dar nu cred ca de aici ai avut acei 7 cai in plus.

Link to comment
Share on other sites

Inside a explicat mai bine. :)

Eu am facut o resoftare anul trecut, cand am ajuns la un soft de peste 200Cp. Atunci am constatat ca standard aveam 184Cp. Atat a iesit pe Dyno. Asta s-a explicat prin faptul ca fostul proprietar e posibil sa fi facut ultimul update de soft la reprezentanta (de fapt sigur a facut, pentru ca a fost foarte greu de resoftat).

Deci poate m-am exprimat gresit, nu am facut eu update. Am presupus ca a fost facut in germania, inainte sa cumpar eu masina.

 

Am inteles, e in regula. Despre ce masina/motor este vorba? E60 LCI N47 2.0d?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.