Jump to content

pot intretine un bmw 320d ?


andrewbzy

Recommended Posts

Intrebarea era daca ar putea intretine un bmw 320 in conditiile expuse de el..nu a intrebat daca e o investitie buna, daca sa isi faca sau nu credit. Eu inteleg ca e hotarat sa isi ia o masina si singura dilema o are in alegerea unei marci. Daca bmw-ul ar fii un vis indeplinit atunci sa il ia, daca nu tine neaparat la marca asta si vrea sa faca o alegere mai convenabila pentru bugetul lui ii recomand ceva mai nou. Creditul o sa fie acelasi fie ca isi ia bmw sau orice alta masina.

Il demoralizati de tot cu calculele astea, ajunge la concluzia ca nu mai are rost sa isi ia nici o masina, ca rate+tigari+combustibil o sa le aiba la orice masina care si-ar lua-o

Edited by EMmyl_46
Link to comment
Share on other sites

Max, tu esti aparatorul cauzelor pierdute. E un calcul banal. Presupunand ca omul e fumator, 300 lei tigarile pe luna, 400 lei un plin de benzina pe luna si 300 lei rata pe luna, ii ramane fix 500 lei sa traiasca lunar timp de 5 ani.

 

Ce fel de viata e asta? Traieste ca o femeie de servici care nu fumeaza, n-are masina si n-are rate la banca.

 

Asa e WLF, dar El traia, nu tu, sau eu, sau oricare altu' de pe aici.

 

Si nu inteleg de ce se punea problema de BMW...alte masini nu papa benzina/motorina? Chiar si la masinile noi, reviziile costa, si la unele marci chiar costa...Eu nu i-am recomandat 320d ci un 318ci, luat de afara cu 4000, bagat pe BG si iesea la fix, mai baga si o revizie din start.

 

 

Sau cum a zis si PIMP, cu 4000 isi lua DIN TARA, un e36 superintretinut :thumbsup: Argumentul cu Loganul nou nici macar nu il discut :turned:

 

Dragos,

 

De ce ti se pare ridicol sa tii masina in parcare?! cati nu sunt care fac asa?! Poate nu ai nevoie sa mergi zilnic cu ea la servici de ex, poate o iei cand pleci din oras, sau la cumparaturi, sau la munte, mare, gratare (mai putin ca s-au interzis partial) etc...

 

Pana la urma, orice placere/pasiune, nu vine gratis, nu?! Unii vad masina ca pe o chestiune practica, altii ca pe o placere :thumbsup: Normal, ca sa imbini utilul cu placutul, trebuie si cascaval.

Edited by max83
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Max, ma confunzi, sunt Pole.

 

Nu e vorba de Logan nou, e vorba de o masina noua in garantie care macar nu ii scoate din buzunar bani neprevazuti. Mai iei 3 cupoane rabla ieftine si te poti intinde la ceva masina noua si ieftina, ce naiba.

 

Vorbim aici de alegeri intelepte, nu sa ne cramponam de BMW obligatoriu.

Link to comment
Share on other sites

Nu mai zice nimic, cred ca a ramas socat:))

 

pai da, am citit ce zicea unu' pe aici, ca nu merita sa iti faci credit nici daca ai 40 mil/luna... :frantics:

 

 

cefi iar se baga'n seama. :rolleyes:

 

Pole, am zis ce ai zis si tu. Atunci e varsta de umblat teleleu, apoi cand o avea nevasta si copii cat ar trebui sa aiba omu' salariu ca sa isi mai faca un credit si ptr masina (BMW, daca avea microbu' asta?! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Da-le dreaq de fiare, am un unchi, s-a dus la banca tot asa pt un imprumut, cand a citit printre randuri dobanzile, n-a mai luat nimic.

 

A imprumutat banii de la un prieten, si i-a dat in 6-9 luni inapoi. Sau mai bine strangi bani. Bancile te storc, nu stiu daca mai exista CAR, ar fi mai ok.

Link to comment
Share on other sites

Sa spun sincer eu nici la 40 de milioane pe luna nu as face credit , ca sa dau o rata de 6 mil pe luna la o masina asa de veche la care se mai adauga minim inca o rata de 6 mil de intretinere(ai zice sa iti iei una mai noua la banii astia, dar ai da rata 12). 40 de milioane nu sunt nici o mie de euro, abia se traieste decent cu banii astia , dar sa mai reunti la vreo 12 mil din ei pentru o masina e absurd. Viata e mult mai complexa decat o masina, cel putin asa vreau sa cred, de asta unii occidentali merg cu masini ieftine , dar isi permit restaurantele si calatoriile.

 

Uite! e in fata ta, reuseste sa intelegi,poate poate...

 

PIMP ,te rog nu te pune rau cu Max, ca tot la mine sare

Link to comment
Share on other sites

Asa e Max :p Tu iti intretii nevoile cu 500 de ron. Poate o banana la pranz si un pahar de apa rece seara sa prinzi glas. Daca ai analiza postul meu poate s-ar aprinde becul si la tine:)mai incearca macar odata, te rog:)

 

nevoile tale nu sunt si nevoile mele :thumbsup: analizeaza tu asta.

 

si analizeaza si topicu' asta

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/6912-cat-castiga-un-posesor-de-bmw-din-romania/page__st__260

 

Inseamma ca cei 26% + 11.5 % manaca 1 banana pe zi, hai 2, dar ei merg in BMW :frantics: :thumbsup:

 

 

Si mai era si topicul acela cu "cat costa masina voastra , echivalentul in salarii lunare" dar nu il gasesc acum.

 

PIMP,

 

 

asa e, bancile sunt camatari cu acte, DAR, daca esti baiat destept, poti returna anticipat banii, recalculat dobanda, si chiar si cu acel % de plata anticipata, iesi ok la bani, 1% pana intr-un an sau 0.5% dupa 1 an de credit derulat.

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Cu 15mil/luna te intretii pe tine + o bicicleta. Daca nu faci macar 500km/luna, o masina nu isi are rostul. Pentru acei 500km/luna platesti anual impozit/rca/rovinieta. Asta pare genul de topic fara sfarsit, se poate discuta pe marginea acestui subiect ani de zile :frantics:
Link to comment
Share on other sites

Salut, sunt nou pe aici, asta in caz ca mai fac ceva greseli ... Am nevoie de niste sfaturi, dar intai sa va spun despre ce este vorba :1. vreau sa fac un imprumut de vreo 6000E cu o rata fixa de vreo 6 mil pe luna, pe 5 ani ( imprumutul nu e pe numele meu ) !!

2. eu am un salar de 15 mil pe luna din care o sa platesc doar 3 rata, cu ceilalti 3 fiind ajutat de altcineva :D

Ok, de raman cu 12mil curat pe luna, de cheltuiala, credeti ca pot intretine un bmw 320d din 2001-2003 sa zicem .. Sau a trebui sa ma orientez spre altceva ?

Ma rog, piata auto la noi e ca o loterie ..dar cu testele de rigoare si un bun cunoscator in domeniu sa zicem ca as lua ceva cat de cat ok, la anii astia ... de aici incolo m`as descurca sa o intretin ?, poate nu ma exprim cum trebuie, sper sa intelegeti cw spun !! va multumesc

 

Dupa ce s-a scris aici ....nu o poti intretine...va fi un calvar! Mai bine iti traiesti viata!

Iti faci abonament la transportul in comun...care e foarte decent si civilizat la noi...si mai ales reteaua e foarte bine pusa la punct! sau...

Te lasi de fumat, sau nu te apuci, daca cumva nu fumezi...te concentrezi pe cariera, poate ajungi sa castigi 1000 de euro sa dai si tu sfaturi...

Strangi bani de calatorii....asta e tare! Doar vrei sa vezi si Machu Pichu in viata asta nu? Madagascar, Papua Noua Guinee....

Mananci la restaurant!...cu iubita sau sotia. O splendoare, mai ales daca o faci zilnic....

Sau daca nu ...te faci un fel de Hagi Tudose si strangi banu domnule... la 70 de ani iti iei garsoniera in Bucuresti cu banu jos...

Sau iti iei masina noua, motor mic, ecologic, benzina, start&stop <faci economie de trazneste>...tot pe rate ....sa nu iti faca probleme cumva ....platesti CASCO, revizii...alte minuni sa nu cumva sa pierzi garantia...

Circuli linistit pe drumurile romanesti....impecabile, cu masina noua, mai mica, asa dupa posibilitati...dar rezistenta...ce mai...si dupa 5 ani o vinzi cu doar 10% depreciere....si iti iei alta noua si circuli iar in siguranta si eventual te duci intr-o alta calatorie de vis in emisfera sudica cu banii economisiti din evitarea problemelor pe care ti le-ar putea aduce o masina sh,

Evident se presupune ca esti novice si o sa-ti cumperi o varza de masina ....la care ti se vor strica pe rand: TURBO!, pompa de injectie!, injectoarele! Motorul va fi varza!, suspensiile praf!.....calculatoare!....pfff,sau poate ca vor fi toate defecte si tu o sa iei masina chiar in starea asta...ca vorba aia esti vrajit ca iti poti permite BMW!

 

Daca tot ai plecat pe sh. ai mai multa incredere in tine, daca tot zici ca te pricepi cat de cat !

Bafta la cautat, beleshte bine ochii si sper sa iti gasesti o masina ok sa te bucuri de ea!

Preturi de piese reparatii si intretinere gasesti la magazine, service-uri inainte sa ai problemele, nu te costa nimic sa intrebi inainte.

Edited by bzu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Care-i masina aia ce se depreciaza cu doar 10% in 5 ani?

Boier eram de se aplica regula asta la Fiesta-ul meu luat cu 14000 euro in 2007....

@bzu era ironic.Si ii dau dreptate, nu trebuie sa faci toate lucrurile ca la carte in viata asta, cu toate ca eu nu as face rate in veci pentru o masina, in special una sh.

Dar poti sa iti faci damblaua, si eventual daca vezi ca nu poti face fata intretinerii masinii respective o vinzi, nu e asa mare tragedie. Evident, asta in cazul in care nu ai facut prostia sa faci rate.

Edited by ktL745
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.