Jump to content

scartait ambreiaj


tutorial

Recommended Posts

Va salut, am un E90 163 cai si cu 77000km; cam de aproximativ 1 luna scartie pedala ambreiajului dar numai la ridicarea pedalei, nu tot timpul, din cate am vazut numai in treptele 2 si 3;

E un sunet mecanic, ca si cand nu ar fi uns ceva acolo; nu un scartait ca cel de la o usa cu balamaua neunsa, ci asa...cumva metalic;

toate reviziile au fos facute la zi, n-am avut nicio problema cu masina pana acum; nici asta nu pare sa fie o problema, pentru ca functional nu imi creeaza nicio dificultate, doar ca nu stiu de ce apare;

repet, nu apare tot timpul;

Astept o sugestie.

Merci

Link to comment
Share on other sites

WOW... un sunet mecanic... Ne asteptam ca la E90 sa-ti scartaie electronic... !!!

 

Cumpara un WD40 si dai unde se imbina pedala si mai exista si un arc la pedala care se freaca de pedala cand ridici piciorul...

Edited by adrian325i
Link to comment
Share on other sites

WD40 este un fel de ulei subtire ( un lubrifiant ) destinat ungerilor uzuale gen contacte, usi balamale arcuri etc... Se gaseste in orice benzinarie sau magazin de piese auto si este imbuteliat sub forma de spray... Costa 10-15 lei in functie de marimea recipientului de imbuteliere...

 

 

Daca-mi lasi adresa in P.M iti trimit eu prin posta dupa ce primesc calculatorul...

Edited by adrian325i
Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca scartaitul ala se aude sub masina, ceea ce este exclus sa fie de la pedala ambreiaj (arc etc). Din cate am auzit ar trebui gresata nu stiu ce tija - rulment de presiune. A doua varianta ar tija de la cilindru receptor :rolleyes: Edited by srb_alex
Link to comment
Share on other sites

A doua varianta ar tija de la cilindru receptor :rolleyes:

exact!

tre sa dai cilindrul receptor jos si ii dai in capatana pe acel plastic din varf cu ceva gras :yahoo:

 

exact!

tre sa dai cilindrul receptor jos si ii dai in capatana pe acel plastic din varf cu ceva gras :yahoo:

poza :yahoo:

post-24010-0-96399600-1330871328_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

exact!

tre sa dai cilindrul receptor jos si ii dai in capatana pe acel plastic din varf cu ceva gras :yahoo:

OMG!!! deci nici nu am habar despre ce vorbiti!!!

Dar am sa ma duc la cei de la BMW sa le zic sa faca asa ceva!

Din pacate, sau fericire(nu stiu exact) nu ma pricep sa "umblu" eu la masina; adica cateva lucruri de baza stiu sa fac, dar sa dau jos cilindru receptor....bravo voua ca stiti lucrurile acestea, ne mai ajutati si pe noi cei mai putin experimentati!

Merci

 

P.S. si merci de poza!!!

Edited by tutorial
Link to comment
Share on other sites

@tutorial

Du masina la un service si explica-le ce se intampla si eventual si sugestia primita aici pe forum.

 

Vis a vis de ironiile celor care considera ca nestiinta de a desface doua suruburi este un lucru rusinos, jos palaria... V-ati pus vreo data intrebarea ca omul poate nu este pasionat de mecanica? Faptul ca nu are de gand sa stea in luna martie la 2-3 grade tavalit pe sub masina sa desfaca nustiu ce suruburi? Daca a dat 40000+ eur pe o masina noua, nu cred ca il deranjaza sa dea 25-30 eur pentru eliminarea unui zgomot enervant.

 

Intradevar, ironii gratuite....

Edited by m_3512
Link to comment
Share on other sites

si mie la e36 imi scartzaie, cand dau drumu la pedala. Se aude ca o scandura care crapa, si am bagat ceva unsoare la o garnitura de cauciuc sub pedala. Un timp nu a mai facut. Acum face doar cand e foarte cald in masina. Vara de ex, daca merg ziua scartzaie , iar seara nu :). Depinde si cum calci pedala, daca o calci cu talpa pe o parte nu se aude. Cred ca e la fel si la tine, ia un WD40 baga-te sub volan si spreiaza pe acolo. Muradreste-te, fii barbat!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.