Jump to content

Ce sa aleg intre 318i e36 sau 325TDS e36?


Alin90

Recommended Posts

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Apreciez sfaturile voastre. Si cred ca pana la urma un 318i sau IS, o sa imi procur. La 525TDS e39 ma incanta foarte tare optiunile si ca e masina mare. Imi plac masinile mari, gen 5-ar 7-ar. Dar nu vreau sa imi petrec timpul si sa imi cheltui toti banii pe la mecanici si nu la plimbari, deci o sa decid in favoarea la 318 cred:) Ms de sfaturi.
Link to comment
Share on other sites

da asta este o calitate, la 525tds, consuma putin,

in legatura cu ce a spus, colegu mai sus, credema ca toate 520i se aud ca un diesel,nu deosebesti un 525tds bun, de un 520i

am avut experienta cu mai multe 5-aruri, probabil nu ai auzit cum se aude, un IS, de spui ca 520i e mai silentios,

in fine,

 

aline,, eu iti dau un sfat prieteneste tu faci cum vrei, iati gandul de la e39. ti-am zis, daca vrei e39 bun iati un 530d dupa 2000

si dai vreo 4000 5000 , pe el. lasa optiunile, ca nu avem chiar asa nevoie de ele, pe criza asta

Link to comment
Share on other sites

da asta este o calitate, la 525tds, consuma putin,

in legatura cu ce a spus, colegu mai sus, credema ca toate 520i se aud ca un diesel,nu deosebesti un 525tds bun, de un 520i

am avut experienta cu mai multe 5-aruri, probabil nu ai auzit cum se aude, un IS, de spui ca 520i e mai silentios,

in fine,

 

aline,, eu iti dau un sfat prieteneste tu faci cum vrei, iati gandul de la e39. ti-am zis, daca vrei e39 bun iati un 530d dupa 2000

si dai vreo 4000 5000 , pe el. lasa optiunile, ca nu avem chiar asa nevoie de ele, pe criza asta

Scrii niste aiureli mai mari ca tine.

Pai motorul de pe 520i e m52b20 motor care eu l-am avut pe pisica, la fel cum e si m52b28 actual, este extrem de silentios, cum sa se poata auzi ca un diesel?

un is daca e modelul mai vechi (pre 1995) nu e nicidecum mai silentios ca un m52, cred ca trebuie sa faci o vizita la ORL! 8) :huh:

Link to comment
Share on other sites

Scrii niste aiureli mai mari ca tine.

Pai motorul de pe 520i e m52b20 motor care eu l-am avut pe pisica, la fel cum e si m52b28 actual, este extrem de silentios, cum sa se poata auzi ca un diesel?

un is daca e modelul mai vechi (pre 1995) nu e nicidecum mai silentios ca un m52, cred ca trebuie sa faci o vizita la ORL! 8) :huh:

 

Asa am spus si eu, dar omul o tine pe a lui. Cred ca a auzit un 520i de 1000 de euro cu nr. de Bulgaria si mai mult ca sigur avea vanos-ul facut praf.

Link to comment
Share on other sites

Lol, roco, insemna ca nu ai vazut ce a zis despre beneficiile turnarii cu 500 ml mai mult ulei decat prevede producatorul in motor. :LMAO:

 

kip habar nu ai despre ce vorbesti, e 500 ml mai putin sa stea uleiul lejer in motor

 

LE :acum vad ca pe criza nu e nevoie de optiuni

 

apropo de e36 , prin acelasi coleg atotstiutor am aflat ca tetierele spate vin doar cu ac si mpachet, nu se poate sa ai ac fara tetiere spate

Edited by Viper05
Link to comment
Share on other sites

motorul ala tds are o singura problema, pompa care se reconditioneaza cu 5-6 milioane.

In rest mai cureti admisia la 3 ani si mai schimbi un furtun imbatranit si talpa la greu..

 

orice masina de 10 ani +are articulatiile slabe si nu merge ca la una noua sa mai inlocuiesti un capat de bara ici, o bieleta colea...

Se inlocuieste absolut tot, amortizoare, arcuri, toate bratele si nu mai ai treaba 100k km...

Dar asta inseamna bani, voi credeti ca va daca un bmw e 2000 de euro il tineti cu 200 pe an ?

PAi numai stergatoarele la un e39 costa cat niste amortizoare de opel astra mai baieti,

mai orientatiza si voi cand cumparati o masina..ca nu merge o masina de 10 ani numai cu benzina..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Eu propun 318i NFL din 2000-2001. Undeva intre 4 si 5000 de euro( sunt si sub 4 bete insa va trebui sa stii dinainte ce bube au si sa vezi daca-ti permiti si merita ) . Motorul e excelent si nici la consum nu e exagerat( in TM sunt la 9% in oras in perioada asta; afara nu l-am testat inca dar banuiesc ca in jur de 8, hai 8.5 il scoti la mixt ceea ce nu mi se pare deloc exagerat ). Sigur ca sunt o groaza de oameni care-si cumpara un diesel pe principiul consumului mai scazut dar pe de alta parte baga 3,4 milioane baga lunar in tigari. In ceea ce privesc costurile de intretinere nu descopar mersul pe jos daca zic ca un benzinar e mai ieftin si ca tot ce castigi la consum pierzi la cate o piese dedicata cu dieselu.

Pe de alta parte sunt masini de peste 10 ani la care sunt convins ca s-au facut si compromisuri.

Edited by Lomax8
Link to comment
Share on other sites

vad ca alta treaba, nu aveti decat sa radeti pe seama altora, spre deosebire de voi, sau cel putin uni dintre voi, eu vb numai din experienta,

asa ca mai lasati aiuerelile astea, si caterinca asta de 2 lei, eu incerc sa ajut omul sa nu faca o greseala, si anume sa-si ea, un e39.

ce spune-ti voi acolo ca un 520i e mai silentios, cum poate mai un motor vanos, sa fie mai silentios ca unu in 4cilindri 16valve? este el silentios, dar suna la turati ca un tds,

in plus, seria 5 e slab, si la top gear spuneau ca bmw e60 singurulul care e rezistent dintre toate seria 5 este M5 care si ala, ia explodat diferentialu, cand ai facea testul THE STIG,,,,va rog, lasatine, in pace, poate nu vb noi bine, gramatica, dar incercam sa dam si noi o parere din experienta, asa pe limba aasta,

si daca nu va place, un post, ignoratil daca nu este ptr voi, este ptr initiatorul topicului,

 

aline,,, mai intereseazate, faci o greseala, iati seria 3 oricare ar fi el, e30 36,e46 e90 e92 sunt cele mai bune in raport de calitate pretz, fiabilitate etc,

Link to comment
Share on other sites

vezi ca vorbim de masini nu de femei :D

 

in legatura cu top gear ei au laudat tot timpul e39 au spus ca e masina perfecta( ma refer la emisiunile de atunci din 96/97) tu cred ca nu intelegi engleza si din greseala ai bagat subtitrarile in rusa

 

apropo bun sfat, sa-si ia e30 , e36 sau de ce nu e92 , ai uitat de f30, ca oricum toate sunt seria 3 deci costa la fel nu?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.