Jump to content

Instabilitate pe drum!


Recommended Posts

Posed un E36 320 cu motor 1.6 si am urmatoarea problema (una dintre ele ): atunci cand pe bancheta din spate am pasageri, 1,2 sau 3, nu conteaza , in mers, la viteze de peste 50km/h devine evidenta o tendinta de instabilitate a masinii care se manifesta prin miscari laterale si ai impresia ca nu mai poti sa o controlezi. Pe scaunul din fata nu e nici o diferenta cand e cineva. Deasemenea si suspensia este foarte slaba arcuri + amortizoare, la orice denivelare, cand este goala se balanseaza ca o barca. Sa fie asta cauza? Stiu ca o solutie ar fi sa schimb suspensia dar astept pareri fiindca nu vreau sa investesc aiurea, si bugetul e cam limitat.
Link to comment
Share on other sites

daca nu vrei sa risti fa test la amortizoare.ori demontezi amortizorul si l impingi trebuie sa iasa lent ,daca nu iese la gunoi.

 

 

 

am o nedumerire la masina ta e36 320 cu motor 1,6 :logik:

http://www.youtube.c...h?v=PeIq-dxDA18 pe la min 3 sa te uiti

Edited by catalin6
Link to comment
Share on other sites

Investitie aiurea? Adica sa nu cumpar arcuri cand de fapt sunt amortizoarele sau invers, nu stiu care din ele nu mai tine. Catalin6 , util clipul ms, si da masina e cum ai spus tu. are motorul schimbat. Edited by Vali.M
Link to comment
Share on other sites

Masina asa am luat-o si cred ca suspensia este cea din fabrica. Nu tremura nimic,se balanseaza lin in plan vertical cand trec peste denivelari. Am ajuns la concluzia ca atat arcurile cat si amortizoarele sunt terminate. O sa iau ceva standard, nu vreau sport sau ceva fake.Asta e singura solutie. Multumesc pentru pareri! Edited by Vali.M
Link to comment
Share on other sites

Masina asa am luat-o si cred ca suspensia este cea din fabrica. Nu tremura nimic,se balanseaza lin in plan vertical cand trec peste denivelari. Am ajuns la concluzia ca atat arcurile cat si amortizoarele sunt terminate. O sa iau ceva standard, nu vreau sport sau ceva fake.Asta e singura solutie. Multumesc pentru pareri!

 

 

cumpara doar amortizoare,arcurile nu au ce sa aibe,doar daca sa nu fie vreo spira lesinata

gasesti la dezmembrari cu tot cu flansa si arc,si nu ti mai trebuie nici presa.

 

le scoti pe ale tale si le bagi pe cele bune.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
aveti idee cum pot verifica daca flansele sunt duse (fata/spate) imi troncane pe fata ceva si in stanga si in dreapta si nu stiu ce.am schimbat bielete antirului, bucsile de la bara stabilizatoare, am tras de roti si nu au pic de joc, deci pivotii sunt ok.....amortizoarele si flansele au mai ramas suspecte....plus ca pe spate masina imi sta intr-o parte si bucsa de la bascula e ok, arcurile schimbate anul trecut.....
Link to comment
Share on other sites

mergi la service pt constatare. NU te costa nimic, sau aproape nimic.

 

crede-ma ca m-am saturat de service-uri si mecanici....la cati m-am dus, niciunul nu mi-a spus exact ce are....ba ca e aia ba ca e aia....pai asa o iau si eu pe ghicite si schimb toata masina....

Link to comment
Share on other sites

Aseara am schimbat bieleta antiruliu.Este f simplu, piulita de sus se desface cu o cheie de 17, jos iti trebuie o fixa si un cricket de 13.Dupa ce le desurubezi, pui un cric sub pivotul de la bascula si incepi sa ridici bascula pana cand poti scoate usor surubul de jos.De pus la loc urmezi pasii in sens invers.

 

P.S. Aveti grija cat strangeti surubul de jos, e posibil sa cedeze.Cel mai bine ar fi daca gasiti sa il luati cu tot cu bieleta.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
De la un anumit timp ma confrunt cu o problema extrem de enervanta. De la 80 km/h in sus masina incepe sa devina extrem de instabila, in sensul ca spatele masinii isi face un fel de balans si sunt nevoit sa corectez incontinuu din volan, stanga-dreapta. De asemenea, trebuie sa tin volanul usor inclinat spre stanga ca sa pot merge drept. Acest fenomen tind sa cred ca a aparut de cand am schimbat capetele de bara si bieletele. Tot atunci am facut si unghiul de fuga, insa se pare ca degeaba. Am fisa cu valorile ce mi-au iesit, insa nu prea ma pricep sa o interpretez.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.