Jump to content

Problema senzor temperatura bmw e46


Recommended Posts

Salutare... am o problema cu senzorul de temperatura exterioara. Oscileaza temperatura. Cand sunt afara 23 de grada, mie imi arata -7, +3, +6... merg cu ea 10-15 minute si urca pana la temperatura normala de 23 de grade. Opresc motorul, scot cheia din contact si cand revin dupa 30 de minute, aceeasi poveste... Am 3 senzori de temperaturi si cu fiecare face la fel. Deci nu este de la senzor... Daca stiti ce sa-i fac... :unsure:
Link to comment
Share on other sites

e posibil sa iti dea un fir care vine la senzor la masa.....senzorul respectiv in functie de temperatura exterioara are o rezistenta, iar ceasul din bord citeste rezistenta respectiva si o transforma in grade.daca s-a ciupit un fir sau s-a topit sau mai stiu eu ce...si se apropie de un altul valloarea respectiva se modifica si de aici si problema ta....poti incerca sa iei 2 fire si sa le legi la senzor si sa le duci tu direct la ceas....daca tot la fel face atunci e posibil sa fie dus ceasul....bafta
Link to comment
Share on other sites

iti sta constant la -40 de grade ca nu ai senzorul.... eu am 3 senzori, i-am cumparat cu 50 ron/buc.

 

Unde il gasesc sa vad intradevar daca il am sau nu. Imi amintesc ca prin februarie a sarit intr-o dimineata la -39 dar a revenit imediat la -40.

Link to comment
Share on other sites

O intrebare: stie cineva unde se afla acest senzor la seria 5 (e39)? La mine imi arata bine atata timp cat motorul e oprit(rece); cand merg cu masina si se incalzeste motorul, temp ext incepe sa creasca, de ex afara sunt 21°C iar el imi arata 32°...si asta numai cand motorul e cald.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 year later...
  • 2 years later...
Salut! Va rog sa ma ajutati cu o parare. Am un BMW e46 320D din 1999 si dupa multe verificari am constatat ca auto nu are senzor de temperatura exterioara din fabrica. Precizez ca firele de culoare albastru-rosu si albastru-maro care la alte e46 merg la senzor, mie imi merg la motorasul pentru reglarea farurilor. Intrebarea ar fi cam in ce consta montarea unui senzor cu fire cu tot ca sa functioneze ca pe alte modele e46 si cam cat ar costa? senzorul il am, urmeaza sa iau si o maneta cu OBC. Va multumesc!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.