Jump to content

Aux in pe e38,e39,e53 mk3 navi 16:9


Recommended Posts

Am deschis acest topic pentru a aduna mai multe informatii in legatura cu realizarea unei conexiuni auxiliare de sunet sau video la unitatea navi 16:9 mk3 (stereo jack, dvd etc).

Solutia cea mai simpla ar fi conectarea prin mufa stereo 3,5mm pt semnal audio

Unde se poate lega la intrarea in unitatea 16:9 ? Poate ma ajuta cineva si cu o schema concreta...

Link to comment
Share on other sites

la mine la e38 am o mufa video si audio in in spate langa controalele de clima. si merge mufa ca am tot bagat mp3 acolo. merge prin tunnerul tv
Link to comment
Share on other sites

Am deschis acest topic pentru a aduna mai multe informatii in legatura cu realizarea unei conexiuni auxiliare de sunet sau video la unitatea navi 16:9 mk3 (stereo jack, dvd etc).

Solutia cea mai simpla ar fi conectarea prin mufa stereo 3,5mm pt semnal audio

Unde se poate lega la intrarea in unitatea 16:9 ? Poate ma ajuta cineva si cu o schema concreta...

 

poti pune aux in doar daca ai modul radio bm54 fab incepand cu 09.2002 la varianta de nav cu 16:9 sau la orice bm54 cu fw modificat (mai nou de 09.2002) - asta fara alte module suplimentare

Link to comment
Share on other sites

E posibil sa te legi cu o mufa jack stereo in loc de cd-changer, asta insemnand ca trebuie sa renunti la acesta.Pinout pentru MIDhttp://i109.photobucket.com/albums/n54/phathomthis/Pinout.jpg Pinout pentru BM54http://i169.photobucket.com/albums/u201/ccfj1/bt2-audio40pinestk8.jpg

 

Pinout pentru BM24 http://i169.photobucket.com/albums/u201/ccfj1/bt3-audio17pinesoi8.jpg

Edited by galmati
Link to comment
Share on other sites

In porbagaj ai si tu un modul radio, probabil un BM54. Acolo trebuie sa te legi cu mufa jack. Acest modul amplifica semnalul audio venit de la changer si restul modulelor, le centralizeaza, se observa daca citesti pinout-ul, in el intra toate semnalele. La touring este in zona rotii de rezerva sub o aparatoare de plastic. Si eu am 16:9 si la modulul din portbagaj mam legat. Edited by galmati
Link to comment
Share on other sites

Cu AV IN am rezolvat-o, m-am legat la pinii indicati in mufa alba si e ok!

Am incercat sa leg si REVERSE CAM dar nu se intampla nimic si nici nu apare nimic in meniu? cum se activeaza ?

Mentionez ca daca o leg pe canalul de AV IN, functioneaza...

Edited by vanos525i
Link to comment
Share on other sites

@vanos 525i - pentru camera, trebuie bifata o optiune in ibus, pentru camere PAL, eu mi-am facut o interfata ibus. ai reusit cu AUX-ul ?

Aux-in merge doar pe bm54, sunt variante de bm24-back, cu aceleasi mufe ca la bm54, exemplu EU, m-am chinuit ceva pana sa inteleg ca nu pot sa ma leg pe BM, doar sa gasesc o varianta pe caseta sau cd changer.

Link to comment
Share on other sites

Cu AV IN am rezolvat-o, m-am legat la pinii indicati in mufa alba si e ok!

Am incercat sa leg si REVERSE CAM dar nu se intampla nimic si nici nu apare nimic in meniu? cum se activeaza ?

Mentionez ca daca o leg pe canalul de AV IN, functioneaza...

 

pinul 17 de pe mufa albastra la masa

Link to comment
Share on other sites

am si eu o intrebare, este legata de aux. Vroiam sa leg aux-ul pe magazia de cd-uri dar din pacate este defecta (imi apare NO DISK) si nu-i dau de cap, aveti idee ce cod de producator (nu codul de BMW) are magazia, vroiam sa caut o brosura ceva cu schema electrica, am gasit legaturile pentru canal stg/dr, GND dar vreau sa vad din ce cauza apare NO DISK si poate sa blochez microswitch-ul care declanseaza evenimentul NO DISK. Multam
Link to comment
Share on other sites

da pinul 17 la masa dar are nevoie de un releu sa faca asta

uite astai schema :thumbsup:

 

eu am bm 54 masina este din 2002 luna 7 si numi merge aux

 

si codu pt releu asta am folosit eu 61368373700 da cred ca merge si alt releu

 

aux in la bm54 dupa luna 10 din 2002, orice releu...

Link to comment
Share on other sites

Variante AUX-IN:

1.magazie virtuala GROM -se inlocuieste magazia OEM (sau in cazul in care nu exista se instaleaza). Citeste USB si card.

 

2. folosirea modulului TV pentru AV-IN. Se poate conecta o sursa audio-video auxiliara: DVD-player portabil, mp3 (doar sunet si MONO).

 

3.modulul BM54 varianta mai noua de 09.2002 (difera atat hard cat si soft fata de bm54 fabricate pana la acea data). Necesita un cablaj special si se activeaza din butonul MODE.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.