Jump to content

E46 320d


Kenbobo

Recommended Posts

am luat și eu smd-uri de la veyron și sunt net superioare, ca intensitate luminoasĂŁ, fațĂŁ de cele CCFL.

Le-ai legat direct pe firele care alimentau vechile becuri de poziție sau ai folosit și releul din pachet?

Link to comment
Share on other sites

Eu inca am CCFL ;)

 

Daca tot ai acel kit cu releu, iti recomand sa il instalezi pt ca astfel ai alimentare direct de pe baterie (alimentare solida -> durata de viata mai mare a ledurilor) si nu trebuie sa te mai complici cu fire in plus ca sa faci welcome angel eyes.

 

Cele 2 fire care fac sa cupleze releul, le conectezi in felul urmator: 1 fir in mufa de pozitie de pe dreapta (la firul de plus) si celalalt fir deasuprea panoului de sigurante, in cutiuta cu fire alb/alabstru.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

ok și mai adaug și firul de la luminile de la picioare.

singura problemĂŁ cu smd-urile este cĂŁ fațĂŁ de cele CCFL toate cele 4 angel-eyes-uri au același diametru și mie acum dacĂŁ te uiți atent se vede cĂŁ anterior au fost modelul CCFL pe care eu le-am și lipit pe far.

Link to comment
Share on other sites

Ai comandat gresit angel-urile noi. Trebuia sa ii specifici ca iti trebuie 2 mari si 2 mici.

 

PS: Nu mai trebuie adaugat nimic, doar faci conexiunile cum ti-am scris in postul de mai sus:

 

 

Cele 2 fire care fac sa cupleze releul, le conectezi in felul urmator: 1 fir in mufa de pozitie de pe dreapta (la firul de plus) si celalalt fir deasuprea panoului de sigurante, in cutiuta cu fire alb/alabstru.
Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Pai daca ai xenon OEM, ai nevoie de 4 inele de acelasi diametru. Nu stiu cum ai reusit sa le montezi inainte pe cele mari...

 

 

ORicum, si acum puteai sa comanzi tot asa: 2 mici 2 mari.

 

 

@Danny

 

ba da, dar nu vreau sa dau 200 lei/buc pe un plastic....daca nu gasesc mai bine ma duc sa mi le faca cineva care sudeaza in plastic.

Link to comment
Share on other sites

Pai daca ai xenon OEM, ai nevoie de 4 inele de acelasi diametru. Nu stiu cum ai reusit sa le montezi inainte pe cele mari...

 

 

ORicum, si acum puteai sa comanzi tot asa: 2 mici 2 mari.

 

 

@Danny

 

ba da, dar nu vreau sa dau 200 lei/buc pe un plastic....daca nu gasesc mai bine ma duc sa mi le faca cineva care sudeaza in plastic.

 

In primul rand felicitari pentru felul cum intreti masinuta,foarte frumoasa,pentru problema cu etrierul poti da cu putin WD-40 pe piston si se deblocheaza singur.

 

In ceea ce priveste diametrul angel-eyes-urilor ,daca este FL si ai xenon OEM trebuie sa fie 2 mari si 2 mici.Iti spun sigur pentru ca sambata am montat angelurile mele(SMD) la cineva cu xenon din fabrica(OEM),iata si o poza sa te convingithumbsup.png

 

http://s26.postimg.org/ii7nmyzjt/WP_20140208_001.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pt sugestii.

 

Am scris mai sus ca am fost la service si am rezolvat.

 

Legat de angel, eu stiam ca la farurile cu xenon oem au aceeasi dimensiune, dar se pare ca nu e asa. Poate difera de la un producator la altul...

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Legat de angel, eu stiam ca la farurile cu xenon oem au aceeasi dimensiune, dar se pare ca nu e asa. Poate difera de la un producator la altul...

nu e obligatoriu, nici nu difera functie de producator... cel mai multe depinde de aspectul pe care vrei sa il primeasca masina...

 

inelele simetrice se reflecta la randul lor in ornamentul cromat de pe lupa si capata un anumit aspect...

http://www.fastm.com/m3/angeleyes/angeleyes34.jpg

 

inelele asimetrice se reflecta si ele, insa dau o alta linie ceva mai agresiva masinii ...

http://www.ijdmtoy.com/BLOG/Showcase/BMW-LED-Lights-HID-Bulbs/galleries/2012_Vol_10/BMW-330i-E46-LED-angel-eyes-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

@ kenbobo știi ce nu am ĂŽnțeles la conectarea angel-eyes-urilor folosind și releul din pachet?

atunci când te legi și la lumina din interior releul nu va vibra, pentru cĂŁ ĂŽn momentul stingerii și aprinderii luminilor interioare intensitatea acestora va scĂŁdea respectiv va crește?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.