Jump to content

E46 320d


Kenbobo

Recommended Posts

cum ai prins panoul de la clima in locul acela? se potriveste sau a trebuit sa mai cumperi o rama ceva?

Se potriveste, dar ramane loc si se misca pe acolo.

In mod normal trebuie cumparata alta rama speciala pt relocarea climei.

 

Pana fac conversia la climatronic am lasat rama originala si am fixat-o cu banda dublu adeziva :rolleyes: (nu e cea mai buna metoda, dar e provizorie)

Link to comment
Share on other sites

iti tb dvb-tv cu amplificare minim 20-25db sau chiar 2, cu aia normala nu prinzi mare lucru nici in orasele mari din germania

 

http://www.ebay.de/sch/i.html?_odkw=auto+dvb-tv++verstarkerung&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313&_nkw=auto+dvb-tv++verstarker&_sacat=0

http://www.ebay.de/itm/Auto-TV-Digital-DVB-T-FM-Antenne-Verstarker-Booster-F-Stecker-/360504042996?pt=DE_Autoteile&hash=item53efb725f4

 

Adica ceva de genul?

Dar nu prea vad cum o pot conecta eu la unitatea mea, pt ca antena care o am deja are mufa exact ca si cea de la antena GPS, iar cea din poza are tot mufa coaxiala rotunda, dar pare mai groasa.

 

LE: Am gasit la ei pe site (de unde am luat navigatia) antena cu mufa cum am eu:

 

http://www.erisin.com/es020s-in-car-amplified-radiodigital-tv-2-in-1-antenna-booster_p161.html

 

Si al doilea filmulet cu PDC-ul, care e defapt primul :))

 

http://www.youtube.com/watch?v=otQ1gnKpYaI

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pt ajutor.

 

Kenbobo, ti-am citit topic-ul, eu sper sa o scot mai ieftin ca tot sunt in tara astora cu ochii mici , il pun pe un prieten chinez sa negocieze :)))

Pai din pretul obtinut de mine mai scazi 48$ cat era pretul transportului si nu mai platesti taxe vamale, sigur iti iese mai ieftin :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Eee eu sper la mai mult...oricum e super ok pretul, destul de realist.

Apropos cu navigatia aia arsa ce ai facut?

Pretul la care am luat-o eu e super, oricum in tara nu gaseam la pretul asta si e super ok navigatia.

 

Dynavinul ala l-am dat la un coleg de forum. Nu stiu daca a facut ceva cu el sau nu.

Link to comment
Share on other sites

Am mai facut sapaturi in legatura cu Tv Tunerul digital si se pare ca in Romania doar in Bucuresti si in Sibiu functioneaza...

Oricum, bine ca am si aceasta optiune. Poate pe viitor se va emite pe toata suprafata tarii, sau macar la Cluj :))

 

Am incercat si un film si merge bine, dar am uitat sa copiez pe stick si subtitrarea, teoretic ar trebui sa o afiseze.

Link to comment
Share on other sites

Revin cu un update.

 

Navigatia reda si filme cu subtitrare. Am pus un film 480p cu subtitrare in format .srt langa el si a mers perfect. Diacriticile nu le afiseaza. O sa vad daca pot schimba din setari sa le afiseze, daca nu, o sa pun subtitrari fara diacritice.

 

[La inceput l-am dat pe FastForward]

 

http://www.youtube.com/watch?v=t8pXsb2V_mM

 

 

Am pus si cateva piese convertite in WAV din FLAC pt a nu pierde din calitate. O piesa are in jur de 42Mb, dar merita. Este mult peste mp3. Se aud toate detaliile si nu distorsioneaza deloc la volum ridicat.

 

In timp ce ascultam piesa de la Michael Jackson- Give in to me am intrat din greseala la calibrarea touchscreen-ului. A durat ceva pt ca am stat sa caut pen-ul cu care a venit in pachet si am incercat sa apas fix in mijlocul cerculetului.

 

http://www.youtube.com/watch?v=Q-0IygQmes8&

 

 

LE: Asa ca o completare. Dupa o ora de uitat la film cu motorul oprit + aprox 15 min de muzica a scazut tensiunea bateriei cu aprox 0,2V (Adica de la 12,8V dupa o ora si ceva de folosit navigatia pe baterie oscila intre 12,6 si 12,7V). Eu zic ca e bine .

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Am inteles ca navigatia asta poate citi presiunea si temperatura aerului in roti daca iei si senzori de la ei, tu ai luat?sau e alt model de navigatie?

LE:stiam ca daca cablul usb e prea lung sint probleme cu conectarea,poate de aia ai probleme cu stikul de net

Edited by catacfc
Link to comment
Share on other sites

la e46 iti trebuie doar consola cu buton TPM(pt resetare) o codare si gata treaba , nu sunt necesari senzorii de presiune :thumbsup:

 

sau se poate si fara buton , dar in acest caz resetarea se face cu un tester

Edited by Krebs
Link to comment
Share on other sites

la e46 iti trebuie doar consola cu buton TPM(pt resetare) si o codare si gata treaba , nu sunt necesari senzorii de presiune :thumbsup:

 

sau se poate si fara buton , dar in acest caz resetarea se face cu un tester

Stai ca nu inteleg. Cum adica merge numai daca pui consola cu butonul pt aceasta functie (TPM) ? Si daca nu are senzorii de unde preia informatiile?

 

Colegul a intrebat pt ca pe navigatia aceea iti arata detaliat pe fiecare roata in parte intr-o interfata prietenoasa presiunea exacta si temperatura din anvelopa.

 

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

nu iti trebuiesc senzorii la e46 , sistemul se bazeaza pe DSC :)..adica senzorii ABS care fac diverse calcule astfel incat pot sti si daca ai o roata desumflata ;)

 

 

uite si aici zice la final ;)

 

http://www.youtube.com/watch?v=-zh8o1axQ_U

 

este suficienta si o simpla codare insa daca ai vreodata problema cu o roata atunci doar cu un tester resetezi daca nu ai butonul din consola

Edited by Krebs
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da. Ai dreptate, am gasit si pe e46fanatics. Se foloseste de senzorii de ABS sa calculeze rotatiile executate de fiecare roata si astfel determina daca ai pana/roata dezumflata.

 

After I believe 2002, BMW switched from using traditional wireless TPMS sensors that measure actual pressure to using ABS sensors and the DSC module to determine if a flat has occurred (RPA). It measures the rolling diameter. They went back to wireless TPMS in 2008+. So I do have all of the necessary internals, it is as simple as re-coding and adding the reset button
Link to comment
Share on other sites

bine , mie mi se pare inutila optiunea , ca altfel bateam din pinteni pana acum si o aveam activa :) , mai nasol este daca ai pana pe drp. spate si nu observi pur si simplu, atunci e chiar buna avertizarea. Edited by Krebs
Link to comment
Share on other sites

Daca ar fi sa imi pun aceasta functie, as face-o numai pe navigatie Eonon D5150 + senzorii aferenti care iti indica separat presiunea + temperatura exacta. Altfel e cam aiurea, ca iti dai si singur seama cand ai pana nu trebuie sa iti beep-uie BC-ul.

 

La navigatia aia de care zic eu e tare ca atunci cand mergi la vulcanizare sa iti umfli rotile nu mai trebuie sa verifici de 100 de ori daca au manometru bun sau daca le-au umflat egal.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Da. Mi se pare foarte tare. Initial acel model de navigatie am vrut sa il iau si imi statea pe cap sa imi iau si senzorii, dar nu au fost de acord sa puna o suma mai mica pe factura si nu vroiam sa platesc 24% tva din 360 $ (340$ + 20$ transport) + taxe vamale aprox 30%, adica inca 194$ pe taxe la vama... plus ca nu am aparusera inca review-uri cu ea, fiind model nou.

Acum de cateva zile au aparut pe e46fanatics cativa care si-au luat si sunt multumiti de ea, doar ca are probleme cu modulul Canbus.

 

in schimb cu navigatia care am ales-o am gasit review-uri solide cu peste 6 luni de utilizare si fara bug-uri sau probleme, iar de cand o am , desi e putin timp am numai cuvinte de lauda. Ar fi fost tare si acea functie, dar ma multumesc si fara ea. Cum am trait fara ea si pana acum, ma voi descurca si in continuare.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Astazi, mi s-a intamplat o chestie parca desprinsa din filmele cu prosti.

 

Mergeam pe strada principala, semnalizez stanga si virez moment in care un caine vagabond sare la mine la masina si ma latra. Nimic neobisnuit. La un moment dat aud un sunet ca si cum s-ar fi rupt/crapat ceva. Pun frana si ma uit in oglinda. Nu mi-a venit sa cred. Cainele a prins cu gura de coltul de sus a barii din spate si a tras de ea incat toata partea dreapta mi-a smuls-o din cleme.

 

Daune: cateva zgarieturi de colti de caine pe aripa spate dreapta, cateva cleme de la bara rupte.

 

Nu am facut poza cum era in starea initiala ca eram prea nervos. Am incercat sa o pun putin la loc cat sa merg la politie, ca atarna efectiv.

 

Se vede si in prima poza ca e rupta si mai in spate. Pana la colt mi-a tras-o toata afara :hmm: In a doua poza am incercat sa evidentiez zgarietura de pe aripa, dar nu se vede bine.

IMG247.jpg IMG248.jpg IMG249.jpg

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.