Jump to content

E46 320d


Kenbobo

Recommended Posts

Alternatorul se pare ca duce Max 150A =>1800W.

 

POti sa incepi de aici calculele. Tot ce consumi in plus vine din baterie.

 

Masuratul tensiunii la ralanti nu cred ca e optim.

 

Din cate imi amintesc generatoarele au o anumita plaja de turatie la care functioneaza optim. Poti sa refaci testul si cu motorul un pic turat sa vezi daca difera tensiunea.

Link to comment
Share on other sites

Idea era sa vad cum se comporta la ralanti, in mers sta la 14,2-14,3 dar vroiam sa ma asigur ca e ok si daca stau 10-15 minute pe loc cu toate accesoriile activate (daca nu folosesc toate "gadgeturile" si la ralanti tot la 14.2 sta).

 

Oricum, dupa testele mele reiese ca e ok alternatorul. Testul l-am facut de curios pt ca am reconstruit alternatorul acum cateva luni.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Idea era sa vad cum se comporta la ralanti, in mers sta la 14,2-14,3 dar vroiam sa ma asigur ca e ok si daca stau 10-15 minute pe loc cu toate accesoriile activate (daca nu folosesc toate "gadgeturile" si la ralanti tot la 14.2 sta).

 

Oricum, dupa testele mele reiese ca e ok alternatorul. Testul l-am facut de curios pt ca am reconstruit alternatorul acum cateva luni.

 

Ce inseamna reconstruit? Ce ai schimbat?

Link to comment
Share on other sites

Salut,2 zile am avut ce sa fac (ti am citit tot topicul cu multa atentie) si nu puteam sa nu las si eu macar un reply.

Dupa cum toata lumea ti spune,si pe buna dreptate ai o masina foarte frumoasa, de vis chiar,mai pe scurt esti un maniac,in sensul bun al cuvantului.

Sper cat mai curand sa intru si eu in clubul vostru asa cum se cuvine,de aceea o sa va rasfoiesc topicele (asa cum am facut si la tine),

pentru a acumula putina informatie despre aceste motoare(eventual poate poti sa am ajuti tu daca ai timp si esti dispus),adica la ce sa ma uit

ce sa verific la o masina de genul,vb aia esti trecut si prin sita si prin ciur :)) (stiu este un topic despre asta,dar este un talmes-balmes).

Sper ca nu am fost plictisitor,astea fiind spuse,multa bafta in continuare si spor la treaba!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am comandat suporti de motor + cutie noi Corteco, astept sa ajunga sa ii schimb + suport canal aerisire stanga nou OE, cel vechi am reusit sa il rup :)

 

 

Am primit al doilea set de scaune:

 

 

http://113.imagebam.com/download/7W1OYpbJa7WnceZptZs3qg/46174/461732576/12607158_939409166134972_1708535031_n.jpg

 

http://113.imagebam.com/download/RabTizcn8rIlyVvRnRQDNQ/46174/461732578/12625826_939409179468304_20528524_n.jpg

 

http://105.imagebam.com/download/4q9O0tPZP_shIqQYmooKCg/46174/461732581/12650372_939409172801638_933084362_n.jpg

 

 

Am gasit cu greu etrieri de 330d, am vorbit cu baiatul respectiv, au trecut deja 2 zile si inca nu mi i-a trimis, cica maine ii trimite. sper sa se tina de cuvant :D

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Am gasit cu greu etrieri de 330d, am vorbit cu baiatul respectiv, au trecut deja 2 zile si inca nu mi i-a trimis, cica maine ii trimite. sper sa se tina de cuvant :D

 

Nu te-ai interesat de pret la cei reconditionati de fabrica? Ai garantie 12 luni si sunt la jumatate de pret fata de cei noi-nouti.

 

Plus ca au garnituri noi si la fel e si cilindrul.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Eu nu am gasit pistonase noi la E46, deasta am luat reconditionati cu piesa veche la schimb.

Se gasesc, cred ca am mai avut odata discutia asta :)

 

Ai gasit super bine scaunele alea sa le iei memoriile si reglajele pentru scaunele tale :D Asteptam poze!

 

Am avut noroc sa le gasesc si cu rama neagra si de pe masina cu volan pe stanga.

 

Cand imi permite timpul, o sa curat sinele complet, le gresez, verific motorasele pe urma le mut pe scaunele actuale.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.