Jump to content

Imi cam schimb parerea despre BMW


fbdcnt

Mercedes sau BMW?  

1545 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Nu vreau sa stric topicul, dar intreb daca cineva a condus un chrysler 300c echipat cu motor diesel de la mercedes 3000 cmc,218 cp? Eu in aceasta masina am vazut eleganta mercedes combinata cu sportivitatea bmw(are suspensie sport si cutie automata). Sunt fan BMW ,conduc in timpul saptamanii un e39(2500 benzina) si un seria 7(motor 3000 diesel) ,dar in aceasta masina ma simt cu totul si cu totul altfel. Cer scuze daca am deranjat pe cineva cu aceasta comparatie.(dar totusi fiind vorba de un motor mercedes...mi-am permis).
Link to comment
Share on other sites

am stat si am citit cateva posturi aici si as vrea sa imi aduc si eu aportul in aceasta discutie:

-se tot vorbeste de fiabilitate...pai sa fie clar, nici bmw nici mercedesul nu mai fac masini atat de fiabile cum o faceau pe timpuri, ei astazi traiesc foarte mult din service, bun prost cum o fi...dar daca te duci la service te indoaie factura

-ca si motorizari sunt foarte aproape cu toate ca bmw se stie ca este un pic mai sportiv si deci are cuplul mai mare

-cum zicea si cineva mai sus...mercedesul inspira eleganta, lux. nu zic ca seria 7 nu se compara ca si dotari cu S-ul, doar ca prin designul mercedesului acesta pare luxos pe cand 7 pare sportiv, masiv

-si nu in ultimul rand este vorba de GUST si de BUGET, fiecare isi ia ceva ce isi permite si ii place...

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa stric topicul, dar intreb daca cineva a condus un chrysler 300c echipat cu motor diesel de la mercedes 3000 cmc,218 cp? Eu in aceasta masina am vazut eleganta mercedes combinata cu sportivitatea bmw(are suspensie sport si cutie automata). Sunt fan BMW ,conduc in timpul saptamanii un e39(2500 benzina) si un seria 7(motor 3000 diesel) ,dar in aceasta masina ma simt cu totul si cu totul altfel. Cer scuze daca am deranjat pe cineva cu aceasta comparatie.(dar totusi fiind vorba de un motor mercedes...mi-am permis).

 

salut eu am chrysler 300c diesel....merge foarte bine..insa as fi vrut suspensia un pic mai rigida...in rest e foarte ok ca finisaje si tot...si un sistem audio super

Edited by sebie65
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa stric topicul, dar intreb daca cineva a condus un chrysler 300c echipat cu motor diesel de la mercedes 3000 cmc,218 cp? Eu in aceasta masina am vazut eleganta mercedes combinata cu sportivitatea bmw(are suspensie sport si cutie automata). Sunt fan BMW ,conduc in timpul saptamanii un e39(2500 benzina) si un seria 7(motor 3000 diesel) ,dar in aceasta masina ma simt cu totul si cu totul altfel. Cer scuze daca am deranjat pe cineva cu aceasta comparatie.(dar totusi fiind vorba de un motor mercedes...mi-am permis).

 

salut eu am chrysler 300c diesel....merge foarte bine..insa as fi vrut suspensia un pic mai rigida...in rest e foarte ok ca finisaje si tot...si un sistem audio super

nu ai suspensie sport?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Raman la parerea ca totusi in multe alte privinte nici Mercedes nu se compara cu BMW...s-au discutata si se pot discuta f multe pe tema asta si tot nu cred ca se ajunge la un consens...o masina o cumperi pt ca simti ca ti se potriveste , pt ca e ceea ce iti doresti sa fie!

 

+1 :twoup:

PRO BMW ! 4life !

Link to comment
Share on other sites

eu ĂŽs curios de un fenomen

 

să presupunem:

Nu am mai avut maşină până acum. Am strâns nişte bani de una. Îmi cumpăr BMW. Mă ataşez foarte mult de ea, e maşina perfectă pentru mine, nu o dau pt nimic bla bla bla. Dacă aş fi pus ĂŽntr-o situaţie ĂŽn care ar trebui să aleg ĂŽntre BMW şi Mercedesc, indubitabil aş zice BMW. De ce? părerea mea, pentru că nu ştiu nimic de cealalta marcă. Ah, şi mai apare şi rivalitatea(cred). ĂŽi aud pe mulţi când zic: urăsc audi!. ĂŽi ĂŽntreb de ce, la care ei: nu ştiu, pt că nu e BMW. Ca şi ĂŽn fotbal, eşti stelist, urăşti dinamo...mă rog

Ăsta a fost cazul 1

cazul 2:

------"------ĂŽmi cumpăr Mercedes.. ------"----aş alege Mercedes....

 

acum ĂŽntrebarea: unii posesori de BMW sunt aşa de ataşaţi şi mulţumiţi de această marcă pentru că nu au gustat şi din Audi, Mercedes, Lexus?

Edited by Mihai!
Link to comment
Share on other sites

Mihai. Ai mei au vrut E-klasse. Eu le-am zis ca nu-i las sa ia Mercedes din cauza ca-s BMW-ist.

Faza e alta. Masina ei si-au ales-o. Au vazut si au mers cu E si pur si simplu au fost dezamagiti. Maicamea a zis ca E-ul e o masina trista. Din toate punctele de vedere.

 

In schimb atunci cand a vazut 5-ul, din prima clipa a inceput sa zambeasca. Adica... JOY. Si asta nu din cauza ca i-am zis eu ca nu-i las sa ia BMW ca in fond, decizia a lor era...

De A6 a zis ca e o masina nedefinita.

 

Oricum, recunosc, ei vroiau confort si fugeau de suspensia dura a 5-ului. Dar cu suspensiile astea noi, i-am convins 100%.

Edited by d-rive
Link to comment
Share on other sites

acum ĂŽntrebarea: unii posesori de BMW sunt aÂşa de ataÂşaĂži Âşi mulĂžumiĂži de aceastĂŁ marcĂŁ pentru cĂŁ nu au gustat Âşi din Audi, Mercedes, Lexus?

 

exista mari sanse sa intervina si fenomenul acesta, mai ales ca multi "pasionati" BMW sunt la prima masina si deja au considerat suficiente si satisfacatoare lucrurile puse la dispozitie de un BMW. Insa exista sansa ca ulterior, atunci cand vor "gusta" si din alte modele de pe piata, anumite considerente referitoare la aceasta marca sa se nuanteze, in cel mai drastic caz, sa se schimbe.

Acuma mai ramane ca varianta alternativa si informatiile pe care le obtii din drive testele prezentate in emisiunile specializate sau informatiile culese de pe net, insa este cu totul altceva fata de a te urca la volan si a conduce una din marcile concurente.

Timpul si experienta in condus au rol definitoriu in ceea ce priveste optiunea pentru o marca auto :twoup:

Link to comment
Share on other sites

exista mari sanse sa intervina si fenomenul acesta, mai ales ca multi "pasionati" BMW sunt la prima masina si deja au considerat suficiente si satisfacatoare lucrurile puse la dispozitie de un BMW. Insa exista sansa ca ulterior, atunci cand vor "gusta" si din alte modele de pe piata, anumite considerente referitoare la aceasta marca sa se nuanteze, in cel mai drastic caz, sa se schimbe.

Acuma mai ramane ca varianta alternativa si informatiile pe care le obtii din drive testele prezentate in emisiunile specializate sau informatiile culese de pe net, insa este cu totul altceva fata de a te urca la volan si a conduce una din marcile concurente.

Timpul si experienta in condus au rol definitoriu in ceea ce priveste optiunea pentru o marca auto :twoup:

numa sã nu se uite la top gear când vorbeºte Jeremy Clarkson despre BMW. SIgur iese cu pãreri prea proaste

Link to comment
Share on other sites

exista mari sanse sa intervina si fenomenul acesta, mai ales ca multi "pasionati" BMW sunt la prima masina si deja au considerat suficiente si satisfacatoare lucrurile puse la dispozitie de un BMW. Insa exista sansa ca ulterior, atunci cand vor "gusta" si din alte modele de pe piata, anumite considerente referitoare la aceasta marca sa se nuanteze, in cel mai drastic caz, sa se schimbe.

Acuma mai ramane ca varianta alternativa si informatiile pe care le obtii din drive testele prezentate in emisiunile specializate sau informatiile culese de pe net, insa este cu totul altceva fata de a te urca la volan si a conduce una din marcile concurente.

Timpul si experienta in condus au rol definitoriu in ceea ce priveste optiunea pentru o marca auto :(

numa sã nu se uite la top gear când vorbeºte Jeremy Clarkson despre BMW. SIgur iese cu pãreri prea proaste

 

Exact... Jeremy Clarkson fiind fan si posesor de Mercedes, din cate stiu eu... :twoup:

E ca si cum i-ai cere unui stelist sa ii laude pe dinamovisti... :(

Eu raman la BMW, pe termen nedeterminat. :)

 

eu ĂŽs curios de un fenomen

 

sĂŁ presupunem:

Nu am mai avut maºinã pânã acum. Am strâns niºte bani de una. Îmi cumpãr BMW. Mã ataºez foarte mult de ea, e maºina perfectã pentru mine, nu o dau pt nimic bla bla bla. Dacã aº fi pus într-o situaþie în care ar trebui sã aleg între BMW ºi Mercedesc, indubitabil aº zice BMW. De ce? pãrerea mea, pentru cã nu ºtiu nimic de cealalta marcã. Ah, ºi mai apare ºi rivalitatea(cred). îi aud pe mulþi când zic: urãsc audi!. îi întreb de ce, la care ei: nu ºtiu, pt cã nu e BMW. Ca ºi în fotbal, eºti stelist, urãºti dinamo...mã rog

Ãsta a fost cazul 1

cazul 2:

------"------ĂŽmi cumpĂŁr Mercedes.. ------"----aÂş alege Mercedes....

 

acum ĂŽntrebarea: unii posesori de BMW sunt aÂşa de ataÂşaĂži Âşi mulĂžumiĂži de aceastĂŁ marcĂŁ pentru cĂŁ nu au gustat Âşi din Audi, Mercedes, Lexus?

 

Tu in ce categorie te incadrezi ?

Asta asa, ca de la ieseanca la iesean... :)

Edited by Letty
Link to comment
Share on other sites

eu mereu am incercat sa extrag esenta din spatele cuvintelor si aprecierilor primale, pe care unii in mod subiectiv le exprima :(

 

Bine, guilty as charged, eu sunt din clasa "BMW-ista extremista"... :)

Eu pe Mihai l-am intrebat... :(

La tine, am inteles... :twoup:

 

P.S. Propun un workshop pe tema asta si nu numai, de Zilele Iasiului, cand sper sa ajung si eu pe acolo... pam pam :)

Link to comment
Share on other sites

Exact... Jeremy Clarkson fiind fan si posesor de Mercedes, din cate stiu eu... :)

E ca si cum i-ai cere unui stelist sa ii laude pe dinamovisti... :punk:

Eu raman la BMW, pe termen nedeterminat. :D

mai e Âşi chestie de marketing

cand l-am vãzut câtã ciocolatã mânca despre m5(e60) Îmi venea sã sparg televizorul. niºte glume aºa ieftine :D

 

 

Tu in ce categorie te incadrezi ?

Asta asa, ca de la ieseanca la iesean, bucurestean, giurgiuvean si nemĂžean :P... :)

eu? :twoup:

pĂŁi din prima categorie

:(

 

eu mereu am incercat sa extrag esenta din spatele cuvintelor si aprecierilor primale, pe care unii in mod subiectiv le exprima

 

Bine, guilty as charged, eu sunt din clasa "BMW-ista extremista"...

Eu pe Mihai l-am intrebat...

La tine, am inteles... :(

 

P.S. Propun un workshop pe tema asta si nu numai, de Zilele Iasiului, cand sper sa ajung si eu pe acolo... pam pam

chiar vreau sã te cunosc, am mai vorbit noi... Ne vedem poate la Întâlnirea anualã.

 

"BMW-ista extremista" :D

Link to comment
Share on other sites

Exact... Jeremy Clarkson fiind fan si posesor de Mercedes, din cate stiu eu... :)

E ca si cum i-ai cere unui stelist sa ii laude pe dinamovisti... :D

Eu raman la BMW, pe termen nedeterminat. :D

mai e Âşi chestie de marketing

cand l-am vãzut câtã ciocolatã mânca despre m5(e60) Îmi venea sã sparg televizorul. niºte glume aºa ieftine :(

 

 

Tu in ce categorie te incadrezi ?

Asta asa, ca de la ieseanca la iesean, bucurestean, giurgiuvean si nemĂžean :D... :)

eu? :twoup:

pĂŁi din prima categorie

:(

 

Exact, Mihai. Cred ca stii si parerea lui despre X6, de pilda...

Ciocolata aceea, that's fuckin' marketing. Avand Mercedes, doar nu era sa laude BMW in detrimentul Mercedes, nu ?

 

P.S. Pastrand proportiile, fireste, eu nu m-as mai fi dat jos din X6-le ala, cand am mers cu el...

Link to comment
Share on other sites

Exact... Jeremy Clarkson fiind fan si posesor de Mercedes, din cate stiu eu... :)

E ca si cum i-ai cere unui stelist sa ii laude pe dinamovisti... :punk:

Eu raman la BMW, pe termen nedeterminat. :D

mai e Âşi chestie de marketing

cand l-am vãzut câtã ciocolatã mânca despre m5(e60) Îmi venea sã sparg televizorul. niºte glume aºa ieftine :D

 

 

Tu in ce categorie te incadrezi ?

Asta asa, ca de la ieseanca la iesean, bucurestean, giurgiuvean si nemĂžean :P... :)

eu? :twoup:

pĂŁi din prima categorie

:(

 

eu mereu am incercat sa extrag esenta din spatele cuvintelor si aprecierilor primale, pe care unii in mod subiectiv le exprima

 

Bine, guilty as charged, eu sunt din clasa "BMW-ista extremista"...

Eu pe Mihai l-am intrebat...

La tine, am inteles... :(

 

P.S. Propun un workshop pe tema asta si nu numai, de Zilele Iasiului, cand sper sa ajung si eu pe acolo... pam pam

chiar vreau sã te cunosc, am mai vorbit noi... Ne vedem poate la Întâlnirea anualã.

 

"BMW-ista extremista" :D

 

BMW-ista + "extremista" + ieseanca... dar mai ales BMW-ista... sa ai antinevralgic la tine... lol...

Pai ne vedem sigur, voi veni cu BMW-utzul meu scump, manca-l-ar mama !

Link to comment
Share on other sites

ah, ºÎ mai sunt curios de Încã o chestie: de ce unii κi cumpãrã phaeton când existã a8, s - klasse, seria 7, lexus ls :twoup:

 

am sa il intreb pe WOZ cand il mai vad pe Copou :)

Link to comment
Share on other sites

Exact, Mihai. Cred ca stii si parerea lui despre X6, de pilda...

Ciocolata aceea, that's fuckin' marketing. Avand Mercedes, doar nu era sa laude BMW in detrimentul Mercedes, nu ?

 

P.S. Pastrand proportiile, fireste, eu nu m-as mai fi dat jos din X6-le ala, cand am mers cu el...

tot cu ăsta? viaţă maşina :twoup: n-aş da-o chiar pe nimic, e prea pe gusturile mele.

 

păi dacă nu poţi fi echidistant, ce mai cauţi ĂŽn emisiunea aia? să stai şi să pupi ĂŽn tobă doar anumite modele pentru că vezi doamne ĂŽţi plac ţie? de

am prins o pică pe el Edited by Mihai!
Link to comment
Share on other sites

Exact, Mihai. Cred ca stii si parerea lui despre X6, de pilda...

Ciocolata aceea, that's fuckin' marketing. Avand Mercedes, doar nu era sa laude BMW in detrimentul Mercedes, nu ?

 

P.S. Pastrand proportiile, fireste, eu nu m-as mai fi dat jos din X6-le ala, cand am mers cu el...

tot cu ãsta? viaÞã maºina :twoup: n-aº da-o chiar pe nimic, e prea pe gusturile mele.

 

pĂŁi dacĂŁ nu poĂži fi echidistant, ce mai cauĂži ĂŽn emisiunea aia? sĂŁ stai Âşi sĂŁ pupi ĂŽn tobĂŁ doar anumite modele pentru cĂŁ vezi doamne ĂŽĂži plac Ăžie? de

am prins o picĂŁ pe el

 

Exact, Mihai. Cred ca stii si parerea lui despre X6, de pilda...

Ciocolata aceea, that's fuckin' marketing. Avand Mercedes, doar nu era sa laude BMW in detrimentul Mercedes, nu ?

 

P.S. Pastrand proportiile, fireste, eu nu m-as mai fi dat jos din X6-le ala, cand am mers cu el...

tot cu ãsta? viaÞã maºina :) n-aº da-o chiar pe nimic, e prea pe gusturile mele.

 

pĂŁi dacĂŁ nu poĂži fi echidistant, ce mai cauĂži ĂŽn emisiunea aia? sĂŁ stai Âşi sĂŁ pupi ĂŽn tobĂŁ doar anumite modele pentru cĂŁ vezi doamne ĂŽĂži plac Ăžie? de

am prins o picĂŁ pe el

 

That makes two of us !

Link to comment
Share on other sites

BMW-ista + "extremista" + ieseanca... dar mai ales BMW-ista... sa ai antinevralgic la tine... lol...

Pai ne vedem sigur, voi veni cu BMW-utzul meu scump, manca-l-ar mama !

rrroarrrrrh http://www.clubaudi.ro/images/smilies/clubaudi/sly.gif

 

ah, ºÎ mai sunt curios de Încã o chestie: de ce unii κi cumpãrã phaeton când existã a8, s - klasse, seria 7, lexus ls :twoup:

 

am sa il intreb pe WOZ cand il mai vad pe Copou :)

te rog :)

da sĂŁ nu sune aiurea Âşi sĂŁ se supere :(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Curios, pe BMW Club sa apara un post cu acest titlu, ....dar sa ne uitam totusi.... are cei mai multi vizitatori.

 

Personal de cind am condus primul BMW alte masini nu am mai avut cu toate ca am condus destule marci. Cred ca aici este cheia vizitatorilor: majoritatea sunt fani BMW si titlul i-a facut curiosi, i-a socat, intrigat sau chiar suparat dar foarte multi au deschis acest post.

 

Este ca si cum te-ai duce pe stadionul echipei Rapid Giulesti si strigi tare - imi cam schimb parerea despre Rapid! (scuze Rapidistilor a fost doar un exemplu) este clar ca multa lume se uita la tine unii chiar amenintator.

 

Este o lectie de advertising acest titlu!

Edited by nene
Link to comment
Share on other sites

Hai sa nu luam drept etalon modele care sunt exclusiviste si se vand de ordinul zecilor sau sutelor de bucati.

 

Hai sa vorbim de modele populare si atunci vedem cum stau lucrurile.

 

Pana sa apara noul 5 atat aveam de reprosat, lipsa de confort pentru cei care-si doreau lucrul asta. Acum nu mai e cazul, un BMW poate fi mai confortabil ca un Mercedes. In rest cred ca nu mai e loc de comentarii.

 

Si mai e ceva. Si Mercedes si BMW si mai nou si Audi nu se calca pe bataturi, fiecare are segmentul lui destul de bine definit.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.