Jump to content

Imi cam schimb parerea despre BMW


fbdcnt

Mercedes sau BMW?  

1545 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

nu am intrat de mult pe aici, nu-mi imaginam ca un astfel de topic din 2006 va ajunge nr.1 la rating. intre timp am schimbat mai multe masini, nici una mercedes, de fapt cred ca toate au fost bmw-uri. acum am un x6 si un x1, ambele ok. ca sa raspund la propria mea intrebare dupa 4 ani, da, din fericire cred ca la acest moment bmw face masini mai atractive decat mercedes in clasele cele mai raspandite. mi se pare mai ok seria 3 decat c-class, e-ul nou e urat, 5-ul nou e frumos, s-ul si cu noul septar sa spunem ca sunt la egalitate. suv-urile mercedes parca sunt niste dricuri, acolo distanta e chiar mare. deci m-am linistit.
Link to comment
Share on other sites

Eu nu mi-am schimbat parerea niciodata despre Mercedes.Mercedes este Mercedes si BMW este BMW. :)

Nu ii inteleg pe cei care tot se vaita ca niste babe, ca BMW-ul este nefiabil,service-urile sunt varza, totul este varza cu carne,...bla,bla,... si tot BMW conduc.

Probabil vor mai multa atentie, altfel ar vinde BMW imediat in detrimentul unei Kie fiabile. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Eu nu mi-am schimbat parerea niciodata despre Mercedes.Mercedes este Mercedes si BMW este BMW. :)

Nu ii inteleg pe cei care tot se vaita ca niste babe, ca BMW-ul este nefiabil,service-urile sunt varza, totul este varza cu carne,...bla,bla,... si tot BMW conduc.

Probabil vor mai multa atentie, altfel ar vinde BMW imediat in detrimentul unei Kie fiabile. :twoup:

bmw nu e nefiabil, e la fel cu alte marci. ce se strica sunt de fapt dispozitive electronice pe care altele nu le au si de aceea nu se strica. service-ul aici in romania e varza rau de tot, nu cred ca e normal sa nu te plangi. atentie mai multa este legitim sa doresti, dar cu moderatie. atentia excesiva solicitata abuziv este prezenta la unii care isi cumpara cate un obiect scump, indiferent ca e masina sau altceva, indiferent de marca. tine de educatie. am vazut si eu astfel de cazuri, isi cumpara n bmw si au pretentia sa se tavaleasca toti pe jos in fata lor din cauza asta, in service, pe forumuri... ma rog, pe unde isi fac aparitia. mitocani.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

. tine de educatie. am vazut si eu astfel de cazuri, isi cumpara n bmw si au pretentia sa se tavaleasca toti pe jos in fata lor din cauza asta, in service, pe forumuri... ma rog, pe unde isi fac aparitia. mitocani.

 

Asta era punctul meu de vedere. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

. tine de educatie. am vazut si eu astfel de cazuri, isi cumpara n bmw si au pretentia sa se tavaleasca toti pe jos in fata lor din cauza asta, in service, pe forumuri... ma rog, pe unde isi fac aparitia. mitocani.

 

Asta era punctul meu de vedere. :twoup:

 

am observat ca tu ai si o hiper reactivitate legata de subiect.

1. uiti de unde ai plecat

2. ai propriile frustrari personale

cam asa stau lucrurile pe aici, nu le poti schimba. romanul e toparlan. eu plec acum in germania si mi-e rusine sa ma duc cu x6, as lua x1 dar am f mult de mers, cca 1100km/zi multe zile la rand, mi-e mai comod asta mare.

Link to comment
Share on other sites

. tine de educatie. am vazut si eu astfel de cazuri, isi cumpara n bmw si au pretentia sa se tavaleasca toti pe jos in fata lor din cauza asta, in service, pe forumuri... ma rog, pe unde isi fac aparitia. mitocani.

 

Asta era punctul meu de vedere. :twoup:

 

am observat ca tu ai si o hiper reactivitate legata de subiect.

1. uiti de unde ai plecat

2. ai propriile frustrari personale

cam asa stau lucrurile pe aici, nu le poti schimba. romanul e toparlan. eu plec acum in germania si mi-e rusine sa ma duc cu x6, as lua x1 dar am f mult de mers, cca 1100km/zi multe zile la rand, mi-e mai comod asta mare.

 

Chiar nu m-am referit la tine.Era punctul meu de vedere.

Nu ma deranjeaza jignirile venite din partea ta.Nu te cunosc, daca ce am spus te-a deranjat, imi pare rau.

Nu am vrut sa te jignesc. :)

Link to comment
Share on other sites

nu e vorba de mine, nu am cum sa fiu in cauza, am urmarit multe posturi de ale tale in care reiei obsesiv tema asta. repet, nu ai ce face, asa e im partea asta a lumii. asa e si la rusi, moldoveni, bulgari. oamenii dau tot ce au pe o masina ca apoi sa epateze, sa arate ca au. ti-am spus, mie mi-e si rusine in eu cu masini scumpe, acolo vezi cate una cand si cand, sunt aparitii exotice, toata lumea merge cu masini medii si nu foarte noi.
Link to comment
Share on other sites

nu e vorba de mine, nu am cum sa fiu in cauza, am urmarit multe posturi de ale tale in care reiei obsesiv tema asta. repet, nu ai ce face, asa e im partea asta a lumii. asa e si la rusi, moldoveni, bulgari. oamenii dau tot ce au pe o masina ca apoi sa epateze, sa arate ca au. ti-am spus, mie mi-e si rusine in eu cu masini scumpe, acolo vezi cate una cand si cand, sunt aparitii exotice, toata lumea merge cu masini medii si nu foarte noi.

 

Am inteles.

Nu avea sens sa ma jignesti atunci.

Link to comment
Share on other sites

nu e vorba de mine, nu am cum sa fiu in cauza, am urmarit multe posturi de ale tale in care reiei obsesiv tema asta. repet, nu ai ce face, asa e im partea asta a lumii. asa e si la rusi, moldoveni, bulgari. oamenii dau tot ce au pe o masina ca apoi sa epateze, sa arate ca au. ti-am spus, mie mi-e si rusine in eu cu masini scumpe, acolo vezi cate una cand si cand, sunt aparitii exotice, toata lumea merge cu masini medii si nu foarte noi.

 

Am inteles.

Nu avea sens sa ma jignesti atunci.

 

nu a fost in intentia mea, repet, esti hiper reactiv. toti le avem pe ale noastre.

Link to comment
Share on other sites

nu e vorba de mine, nu am cum sa fiu in cauza, am urmarit multe posturi de ale tale in care reiei obsesiv tema asta. repet, nu ai ce face, asa e im partea asta a lumii. asa e si la rusi, moldoveni, bulgari. oamenii dau tot ce au pe o masina ca apoi sa epateze, sa arate ca au. ti-am spus, mie mi-e si rusine in eu cu masini scumpe, acolo vezi cate una cand si cand, sunt aparitii exotice, toata lumea merge cu masini medii si nu foarte noi.

 

Am inteles.

Nu avea sens sa ma jignesti atunci.

 

nu a fost in intentia mea, repet, esti hiper reactiv. toti le avem pe ale noastre.

 

Am vrut sa fiu civilizat, insa nu se poate cu tine:

 

. uiti de unde ai plecat

2. ai propriile frustrari personale

 

 

Asta este mitocanie, nu civilizatie.

Poate ai bani foarte multi, nu contest, tot un mitocan esti.

Link to comment
Share on other sites

Sa pun si eu paie pe foc...

 

BMW Announces Major Worldwide Car Recall

 

BMW is recalling around 345,000 BMW and Rolls-Royce cars worldwide due to a braking problem. The German carmaker says it is recalling 10,522 BMW models in the UK and nearly 200,000 cars in the US. Some 905 Rolls-Royces in the UK are also affected.

 

The UK recall involves BMW 5, 6 and 7 Series vehicles powered by V8 and V12 engines from the 2002-2010 model years and some Rolls-Royce Phantom cars from the 2003-2010 model years.

 

The problem involves leaks which could develop in the power braking system.

 

BMW said the problem was "without danger" and there was no risk of drivers being unable to stop their cars.

 

A BMW spokesman said: "We are writing to all the owners involved asking them to arrange a service appointment.

 

"There have not been any accidents or injuries.

 

"In extreme cases, a loss of power-assisted steering may occur but mechanical braking is still available."

 

http://news.sky.com/skynews/Home/Business/...Braking_Problem

Link to comment
Share on other sites

acelasi recall e si la moto bmw, e vorba de niste conducte de frana care intra in abs, se pare ca se slabesc sau fisureaza de la vibratii. nu am auzit de accidente din acest motiv.

Pai ce ai auzit ca a facut unul accident cu BMW-ul din cauza franelor? Toate sunt din cauza vitezei bolidului :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Noul E, eeee trist la interior comparandu-l cu F10.

Dar, cand vorbim de design, totul e discutabil, subiectiv, etc.

Ce ti se pare asa de trist?

 

 

imi ad.aminte de vs-ul facut de clarkosn cu x6 vs range,el poate demigra orice,doar pt ca asa vrea....la scur timp a aparut si replica pe youtube,surpriza echipat corespunzator se descurca la fel de bine ca si range pe zapada

 

unde e replica? am cautat-o si n-am gasit-o. de fapt cine a dat-o? pune un link ceva

nu k nu imi place noul E, dar fa o comparatie la poza pe care ai postat-o cu asta:

post-37882-1285968188_thumb.jpg

Edited by jo's
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa mai supar si eu pe nimeni da ma intreb daca fbdcnt e asa rusinat cu x6-ul de ce nu se duce cu trenul, avionul, autocarul si pe urma inchiriaza un peugeot sa umble prin Europa. Sau mai bine de ce nu merge cu metroul acolo ca in EU majoritatea tarilor au un metrou foarte bun. Chiar e mai usor cu metroul ca ajungi mai repede. Eu unul nu sunt disperat dupa masina.

Are insa mare dreptate ca la noi sunt multi care vor sa iasa in evidenta cu masina si dau toti banii pe o masina pe care nu o pot intretine. O parte din tipul astia de oameni insa poate chiar au o pasiune pt o anumita masina si aici nu cred ce chiar o crima. Nu trebe' sa-i condamnam pe toti.

In schimb la noi sunt si destul de multi care sunt plini de bani (de exemplu au x6 de fite, nu foarte util) care se vaita cat de rau se simt ei fata de altii care nu au masina asa tare ca a lor. Sunt convins ca sufera tare mult pt altii. Asta e daca masina aia le place si au bani sa o ia e foarte bine. Eu unul daca nu aveam bani decat de un trabant asta luam pt moment sau daca aveam bani de un Lamborghini (si aveam unde sa merg cu el) luam asemenea masina. Nu-mi era rusine cu nici una daca asta puteam la momentul respectiv.

 

Concluzia e ca majoritatea romanilor vor sa se laude dar mai mult decat sa se laude vor sa intre neaparat in conflict si sa arate ca ei au dreptate. Normal aici cum e un forum si mai e si romanesc imediat apar conflictele.

Va rog frumos nu va suparati asta e doar parerea mea. Va rog mult sa ma scuzati cei care se considera lezati de ce am spus.

 

Acum on topic cat de bmw-ist sunt eu nu pot sa nu recunosc ca mercedes face masini foarte bune. Si unele destul de frumoase ce sa mai zic de lux. Din pacat aspectul lor nu a fost niciodata pe placul meu. Poate s-ul a fost putin mai ok decat 7 dar oricum daca ar fi sa aleg ceva doar sl-ul e mai adevarat. Ce sa zic de sl65amg. O super masina am mers iarna trecuta cu cineva si ma gandeam la masina aia inca 3 luni dupa.

La interior pe mine bmw-ul ma atrage mai mult. La suv-uri nici nu vreau sa ma gandesc pt mine merc face ARO sau niste tractorase fara forme la interior iarasi uratele. Tot ce am zis e strict legat de design.

astea sunt gusturile mele asta nu inseamna ca e si adevarat. asa ca orcand aleg bmw. poate doar daca ar fi sa aleg intre m6 si sl65amg sau slr megeam pe merc normal. Da si preturile....... si m6 e scump ce sa mai zic de sl si slr.

Daca aveam banii aia disponibil pt o masina de tipul ala nici nu ma gandeam sa-i dau pe m6, sl, sau slr. cu siguranta luam un Porsche 911 turbo. La astea mai "ieftine" merg cam la orice clasa pe bmw fata de merc.

 

Scuze nu ma mai bag va las sa va "certati" voi in continuare.

Edited by nightman
Link to comment
Share on other sites

nightman:

nu trebuie sa te intrebi singur, ma poti intreba pe mine.

da, de obicei zbor pt. business, chiar si in europa. in cazul de fata, m-am hotarat tarziu si nu am mai gasit cazare in orasul in care am treaba, doar la cca 15km. de asemenea, am de cumparat niste chestii relativ voluminoase. de aceea merg cu masina.

cu x6 cred ca am folosit un cuvant nepotrivit, nu e vorba de "rusine" ci de "jena". prin vest nu e frumos sa iesi in evidenta, iar x6 desi aici e foarte comun si nu te baga nimeni in seama, acolo atrage atentia. chiar si x1 e o masina mai de lux pe la aia. in paranteza fie spus se circula f confortabil in x6, in special in asta cu suspensie pneumatica. nu e masina de carat varza.

p.s. daca esti interesat, pt oras, desi am si motocicleta, mi-am cumparat un scuter.

Edited by fbdcnt
Link to comment
Share on other sites

Aha deci aia era. Nu vroiam sa te supar. Ma bucur ca ne-am inteles. Normal ca x6 nu e de carat varza. Pt oras cel mai bine cu motorul sau scuterul da asa nu poti sa ai bagaje prea mari. Fiecare cu avantaje si dezavantaje. O zi buna.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

daca toata lumea umbla cu masini nu tocmai noi si mici atunci de unde are bmw bani, audi la fel, mercedes la fel? si daca tot nu se cumpara in eu masini de genul seria 3 sau 5 sau chiar x6 atunci de ce mai le fac astia? si de ce mobile.de este full de ele? daca nu ar exista cerere pentru asa ceva nimeni nu le-ar mai face. la fel si cu motoarele mari. ia spuneti, daca ati putea sa alegeti fara nici un cost intre un v8 si un electric ati lua electricul? eu cred ca cel care are putina pasiune va lua acel v8 si dupa aia va arunca si cd-playerul din masina numai ca sa asculte acel sunet incredibil.

cat tine problema bmw vs mercedes, prima alegere ar fi bmw. totul depinde de gustul omului.

toate cele bune!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.