Jump to content

BMW 520d E60 2009


Andrei_VUV

Recommended Posts

Da. Ma astept sa vad ceva cu ele. Uneori PDC-ul nu vede stalpisorii din parcari si trebuie sa te uiti singur. Si atunci nu vezi nimic.

 

Nu sunt pentru montarea de alte becuri pe masina insa cele de dat inapoi de pe E60 sunt ridicole.

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca cu becuri de putere mai mare se rezolva ceva... sunt de parere ca soferul e de vina... si fara becuri de marsarier daca e sa te pricepi o faci daca nu nu.

Nimeni nu e perfect dar daca si cu parctronic se mai atinge ce sa zic cu oltcit.

Edited by serban78
Link to comment
Share on other sites

Asa e cum spun colegii. La E60 e durere sa dai cu spatele noaptea. Sunt foarte prost gandite lampile alea minuscule.

Cat despre lumina LED-urilor, stai calm ca nu orbesti pe nimeni. E efectul aparatului foto. In realitate, ma indoiesc ca LUMINEAZA mai tare decat becurile alea de 10W sau cat or fi.

Iar daca ma insel... eu sunt urmatorul client la asa ceva.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

In realitate, ma indoiesc ca LUMINEAZA mai tare decat becurile alea de 10W sau cat or fi.

Iar daca ma insel... eu sunt urmatorul client la asa ceva.

Cele stock sunt de 16W si nu lumineaza nici pe jumatate fata de un led cree de 7W. Si lumineaza in laterale si jos foarte bine.

Poti sa iei unele sa le testezi.

Link to comment
Share on other sites

Lumina becurilor de marsalier este f utila si necesara in anumite conditii. Lampile alea nu sunt numai pentru a avertiza ca masina da cu spatele ci si ca sa vezi si tu ce este in spate. Nu stiu cum e la e60 dar daca lumina este slaba e normal sa faci ceva in aceasta privinta, o bara costa ceva banutzi :p. Acum nici sa pui xenon nu ar fii ok zic eu :p Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

Asa poti sa pui si un proiector de 500 de W pe plafon daca vrei dar eu zic ca tre ai si un pic de respect pentru ceilalti participanti la trafic... Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

Am fost la Vali sambata trecuta si mi-a anulat eroarea de bec ars pentru marsalier.

Mi-a activat si viteza efectiva in BC.

Voltajul de pe pozitie n-am reusit sa-l crestem la 12V cum e pe DRL din cauza unui parametru care trebuie cautat. Gasisem un tutorial pe bmwcoding dar era pentru E90 si nu corespundea parametrul pt angel eyes cu cel de pe E60.

Stie cineva care e parametrul pentru voltaj la angel eyes in NCS ? Aici http://www.m5board.com/vbulletin/e63-bmw-m6-forum-bmw-m6-convertible-m6board-com/189466-led-angel-eyes-upgrade-may-2011-a-4.html pare a fi LMA [LM2] PWM_AN_SL_V_AL_1_34 wert_01.

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

Stie cineva care e parametrul pentru voltaj la angel eyes in NCS ? Aici http://www.m5board.com/vbulletin/e63-bmw-m6-forum-bmw-m6-convertible-m6board-com/189466-led-angel-eyes-upgrade-may-2011-a-4.html pare a fi LMA [LM2] PWM_AN_SL_V_AL_1_34 wert_01.

Din pacate asa apare si in documentatia mea:

 

To keep LCI AE's stay bright

PWM_AN_SL_V_AL_1_34

wert_06 -> Change to wert_01

 

Alte optiuni:

wert_01 13,2v

wert_02 off

wert_03 13,0v

wert_04 13,2v

wert_05 7,7v

wert_06 7,2v = Standard (Almost no light)

wert_07 13,0v

wert_08 12,7v

 

LE: si pe 5series apare la fel. In plus, omul are tot E60 din 2009, ca al tau si la el functioneaza.

Si uite aici un intreg topic pe tema asta.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Mersi mult. Atunci asta trebuie sa fie parametrul din moment ce mai apare si aici unde am gasit euhttp://www.m5board.com/vbulletin/e63-bmw-m6-forum-bmw-m6-convertible-m6board-com/189466-led-angel-eyes-upgrade-may-2011-a-4.html.

Si cat ne-am chinuit atunci sa-l gasim....cred ca am stat 2 ore cu Vali :)

Dar ce sa-i faci...n-avea de unde sa stie nici el pentru ca n-a mai facut la nimeni chestia asta. Pe bmwcoding era dat exemplu doar pentru E90 dar difera parametrul. Si ca sa-l gasesc in lista aia din NCS cred ca imi lua cel putin o zi din moment ce erau zeci,sute de parametrii asemanatori care incepeau cu PWM_AN_SL_V_AL.

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat becurile de 6W de la plafoniera (fata+spate) si de la usi cu ledurile din poza de mai jos.

Rezultatul - lumina alba mult mai puternica. Sincer nu credeam ca pot lumina asa de bine si clar cele 28 smd-uri. Intentionam sa cumpar "placute" de 24 smd pentru interior dar chiar nu mai e nevoie. Ledurile astea prapadite fac toti banii.

E adevarat, a fost nevoie sa tai putin din soclul T10 de plastic ca sa intre in plafoniera si sa pot pune protectia de plastic(geam) la loc.

Link to comment
Share on other sites

Pai se taie cu cutitul ~ jumatate , cam pana unde se termina partea rotunda a soclului.

 

Salut,

Speciala masina, sa o stapanesti sanatos!

Ai scris mai sus ca ai putut activa viteza efectiva in BC, si sunt curios daca e nevoie de ceva modificari, gen recodare sau schimbare de interfata, sau pur si simplu pui functia respectiva pe "ON" din meniul OBB.

Astept raspunsul tau.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.