Jump to content

330XI SCHIMB CU 320D


LEOZRX

Recommended Posts

Mi s-a oferit pe 320D-ul meu din 2001 un 330xi CU MULT MAI MULTE DOTARI, dar tot din 2001. Voi ati face schimbul acesta? :rolleyes: Ce imi puteti spune si mie despre 330XI, referitor la fiabilitate, consum(stiu ca e mare, dar nu stiu exact cat consuma intr-un oras ca Pitesti)....?? :thumbsup: Edited by LEOZRX
Link to comment
Share on other sites

Depinde de starea masinilor. Daca-ti permiti intretinerea, care e mult mai scumpa, faci schimbul. Dar eu nu l-as face fara a primi si o diferenta. 330xi isi pierde valoarea pe zi ce trece. Bine, eu nu as face schimbul, oricum. Tu stii mai bine !
Link to comment
Share on other sites

o sa iti placa 3.0i iar asta pe care o vrei tu este si manuala, placerea mai mare, daca nu te incomodeaza consumul, care va fi in jur de 14-15 urban, motorizarea e foarte buna pe seria 3... Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Inca ma mai gandesc baieti, pun in balanta zilele astea si o sa iau o decizie. Am bagat o gramada de bani in 320D, cel putin mecanic pot sa spun ca nu mai are nicio problema. Daca nu o dau, urmeaza un set de jante...folie si alte minuni. :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

motorizare buna intr-adevar 330xi,daca nu te deranjeaza un cost triplu la toate cheltuielile fata de 320d atunci e ok,in 3 ani daca pui cap la cap toate cheltuielile + benzina consumata ai sa te sochezi,mai faci de un 320d garantat

 

eu as face schimbul fara discutii,dar parca mi-ar fi convenit mai bine sa nu fie "xi",bafta la alegere!

Link to comment
Share on other sites

Inca ma mai gandesc baieti, pun in balanta zilele astea si o sa iau o decizie. Am bagat o gramada de bani in 320D, cel putin mecanic pot sa spun ca nu mai are nicio problema. Daca nu o dau, urmeaza un set de jante...folie si alte minuni. :thumbsup:

Daca tot zici ca ai bagat o gramada de bani in masina ta si nu mai are nici o problema care e motivul pt. care ai dorit a schimba masina/ca e pe motorina sau ca nu are suficienta putere ?(doar pura curiozitate)

Link to comment
Share on other sites

Nu RCA-ul te va dobori financiar, ala nu va fi spectaculos de mare, am avut un 2,7 Mercedes si plateam ceva mai mult cam cu 100 lei pe an fata de motorul de 2000cmc. Problema este cea legata de impozit care in loc de 180 lei cat e la 320 va fi undeva la peste 2000 lei si a costului la combustibil care sigur va fi dublu.

Daca banii nu sunt o problema la tine si-ti poti permite sa aloci un buget dublu pentru combustibil decat cel de pana acuma...ia-l..

Link to comment
Share on other sites

http://www.autovit.ro/bmw-330-C24252225.html Asta e masina. Nu e problema cu impozitul, doar traim in Romania. :rolleyes:

La asigurare ma gandesc serios...Rovignieta.... :download: Eu lucrez in piese auto, din punctul asta de vedere am un usor avantaj in ceea ce priveste intretinerea.

asigurarea este 780 lei/an, iar rovigneta 120 lei/an.

Ai si un pm.

Link to comment
Share on other sites

Am mai condus si eu masini cu motoare mari pe benzina si stiu ce inseamna. Trecerea de la 320D, care trage decent si are un cuplu OK, la un 330XI e destul de mare. Mi-am facut niste calcule, si am ajuns la concluzia ca nu ma avantajeaza schimbul acesta momentan. Ma tenteaza turatia, sentimentul ca ai 231 de cai sub picior...dar totusi...in momentul de fata nu ma pot tine dupa masina asta. Poate peste cateva luni, daca imi merg "ploile". :laugh:
Link to comment
Share on other sites

Dpdv al motorizarii, clar as face schimbul... Inconvenientul ar fi impozitul ala nesimtit de 2200 lei... Mi se pare aberant. Costurile totale vor fi clar mult, mult mai mari decat la 320d, dar vor fi direct proportionale cu senzatia la volan. :D Edited by m_3512
Link to comment
Share on other sites

Cu totii suntem tentati de putere, de cat mai multi cai...de senzatia pe care ti-o ofera un cuplu mare...asa de mare e tentatia uneori ca uitam si implicarea financiara a unei astfel de alegeri..

Poate varsta ne face pe unii din noi mai prudenti si mai chibzuiti in astfel de hotarari..

Daca vrei putere, vrei adrenalina, vrei sa simti cum fuge scaunul de sub tine la accelerare...si vrei in aceasi timp sa nu te coste mult nici consumul nici intretinerea...ia-ti motocicleta :thumbsup: ....dupa o plimbare cu ea, vei avea impresia ca 330i-ul s-a stricat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei putere, vrei adrenalina, vrei sa simti cum fuge scaunul de sub tine la accelerare...si vrei in aceasi timp sa nu te coste mult nici consumul nici intretinerea...ia-ti motocicleta :thumbsup: ....dupa o plimbare cu ea, vei avea impresia ca 330i-ul s-a stricat.

si totusi iubirea... :rolleyes:

iti trebuie un creier destul de rece pentru motoreta, plus ca sfatul tau e in contradictie: varsta, implicatii financiare, motor, adrenalina... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Cu totii suntem tentati de putere, de cat mai multi cai...de senzatia pe care ti-o ofera un cuplu mare...asa de mare e tentatia uneori ca uitam si implicarea financiara a unei astfel de alegeri..

Poate varsta ne face pe unii din noi mai prudenti si mai chibzuiti in astfel de hotarari..

Daca vrei putere, vrei adrenalina, vrei sa simti cum fuge scaunul de sub tine la accelerare...si vrei in aceasi timp sa nu te coste mult nici consumul nici intretinerea...ia-ti motocicleta :thumbsup: ....dupa o plimbare cu ea, vei avea impresia ca 330i-ul s-a stricat.

M-am gandit si la varianta asta, dar am o mama deosebit de grijulie si nu vreau sa-i fac viata un calvar cu plecarile mele. Nu ca nu i-as face-o cu BMW-u, dar asta totusi are 4 roti. :hyper:

Link to comment
Share on other sites

sfatul meu, fa schimbul! 3.0 benzina e un motor! nu exista asa ceva gen: costuri triple; un 2.0 din anul ala e mult mai predispus la a-i pica vreo piesa scumpa, decat un 3.0 benzina care te duce 300.000 km fara schimbari majore.

impozitul e singura cheltuiala mare importanta.

 

cat despre consum, poate ca e dublu decat la 320d, dar merita;

 

si cum spuneai, are si mai multe dotari!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.